Nekla - osp.nekla.eu

nsk-01.jpg 194f5c13515c0d4e1a87296d7f2781cb
Wernisaż wystawy poplenerowej V Otwartego Pleneru Malarskiego. Nekla 2017. "Krajobraz Starczanowa inspirowany twórczością Hieronima Maliny" 7.09.2017.
2017-09-09 Michał Mendzelewski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

W czwartek, 7 września 2017 r. w hali przemysłowej Firmy RICOR POLSKA w Starczanowie odbył się wernisaż wystawy prac V Otwartego Pleneru Malarskiego. Nekla 2017. „Krajobraz Starczanowa inspirowany twórczością Hieronima Maliny”, zorganizowanego przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne.

Tradycyjnie już po raz piąty, inicjatorem i opiekunem pleneru była pani Aldona Kubacka, wicedyrektor Zespołu Szkół w Nekli i wiceprezes NSK. W zorganizowaniu pleneru, który jest zawsze duzym wyzwaniem logistycznym, pomagał spory zespół składajacy się z pracowników szkoły i innych instytucji działających na terenie gminy. Dzięki uprzejmości pana prezesa Romana Ejsmonta plener odbył się na placu otaczającym halę produkcyjną firmy RICOR POLSKA w Starczanowie. http://inwestycje.nekla.eu/aktualnosc-3096-nowa_fabryka_w_starczanowie.html

W plenerze udział wzięło 42 uczestników, reprezentujących różne przedziały wiekowe oraz zróżnicowany poziom umiejętności ( od początkujących miłośników malarstwa po doświadczonych twórców, uczestniczących w ogólnopolskich plenerach malarskich.

Nie umiejętności były najważniejsze ale odwaga i chęć zmierzenia się z pędzlem, farbą i płótnem malarskim. Dla wszystkich plener był nie lada wyzwaniem i stanowił znakomitą przygodę, a jednocześnie posiadał znakomity walor edukacyjny. http://nsk.nekla.eu/aktualnosc-3816-v_otwarty_plener_malarski_nekla_2017.html

Patron tegorocznego pleneru Hieronim Malina zaliczany jest do grona wybitnych, aczkolwiek zapomnianych nieco malarzy wielkopolskich. Jest synem nekielskiej ziemi. Urodził się 22 sierpnia 1891 roku w Zasutowie. Malował portrety, także liczne autoportrety, kompozycje figuralne i religijne, krajobrazy w technice olejnej, pastelu i akwareli. Pełne temperamentu malarstwo Maliny odznacza się dynamicznymi i żywymi rozwiązaniami kolorystycznymi, często o silnych kontrastach. Podkreślają je mocne pociągnięcia pędzla i efekty fakturowe na powierzchni niektórych płócien, akcentujące formę obrazów, najczęściej stosowane w portretach. (źródło: http://www.codziennypoznan.pl/artykul/2013-04-12/hieronim-malina-zapomniany-poznanski-malarz. Zmarł 22 stycznia 1948 r.[Wkrótce opublikujemy szerszy biogram artysty]

W czwartkowym wernisażu uczestniczyła tylko część autorów prezentowanych prac. Żałujemy, że ze względu na obowiązki związane z nauką i pracą nie mogli być obecni wszyscy uczestnicy pleneru. Opiekunka pleneru p. Aldona Kubacka i burmistrz Nekli p. Karol Balicki wręczyli osobom zaangażowanym w zorganizowanie pleneru i jego uczestnikom specjalne podziękowania. Projekt został sfinansowany ze środków budżetu Gminy Nekla w zakresie kultury w ramach zadań powierzonych do realizacji organizacjom pozarządowym.

Serdeczne podziękowania składamy organizatorce pleneru p. Aldonie Kubackiej i zespołowi współpracowników, prezesowi zarządu RICOR POLSKA w Starczanowie p. Romanowi Ejsmontowi, uczestnikom pleneru oraz władzom gminy za sfinansowanie projektu.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni przez pana prezesa Ejsmonta na kawę i ciasto z okazji obchodzonego w dniu 7 września jubileuszu 50-tych urodzin. Na początku uroczystości opiekunka pleneru złożyła jubilatowi życzenia , a zebrani odśpiewali tradycyjne „Sto lat”.

Jerzy Osypiuk


 

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię