Nekla - osp.nekla.eu

nsk-01.jpg e9120b2e29c0a1619be9c0a2af047329
V OTWARTY PLENER MALARSKI - NEKLA 2017
2017-06-30 Michał Mendzelewski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

V Otwarty Plener Malarski – Nekla 2017

„Krajobraz Starczanowa inspirowany twórczością Hieronima Maliny”

         V Otwarty Plener Malarski odbył się 3 czerwca 2017r. w Starczanowie. Plener zwracał uwagę na miejsce urokliwe, inspirujące i wyzwalające w twórcach pomysły. Malowali drzewa, pola, łąki, lasy i zagrody wiejskie w sąsiedztwie powstających hal produkcyjnych. Tematyka pleneru nawiązywała do połączenia naturalnego krajobrazu Starczanowa z powstającymi zakładami przemysłowymi. W tym roku dzięki uprzejmości, otwarciu na sztukę i zwykłej życzliwości pana Romana Ejsmonta - prezesa firmy Ricor w Starczanowie, mieliśmy możliwość oglądania hali produkcyjnej tej firmy oraz możliwość korzystania z sali, zaplecza kuchennego i sanitarnego.

   W plenerze wzięło udział 45 artystów, pochodzących z terenu gminy Nekla, z Wrześni, Słupcy, Poznania, Bydgoszczy oraz Berlina. Były to osoby w różnym wieku, o  różnych zainteresowaniach, wykonujących na co dzień różne zawody. Nie zabrakło również uczniów, przedszkolaków oraz maluchów z rodzicami. Mimo tych wielu różnic, tego dnia panowała wspaniała, rodzinna i twórcza atmosfera, pasja oraz ciekawość odkrywania sztuki.

    Powstałe prace malarskie ukazują różnorodność zamierzeń twórczych, w których istotną rolę odgrywał kontrast kolorystyczny, faktura i usadowienie. Fundamentem tego rodzaju działań było przypomnienie postaci oraz prezentacja prac Hieronima Maliny (1891-1948) – zapomnianego poznańskiego malarza pochodzącego z gminy Nekla, który w swoich dziełach stosował dynamiczne i żywe rozwiązania kolorystyczne, często o silnych kontrastach, a mocne pociągnięcia pędzla i efekty fakturowe na powierzchni niektórych płócien, akcentowały formę jego obrazów.

        Każdy z uczestników pragnął podkreślić własną tożsamość, niepowtarzalny styl, indywidualizm oraz sposób interpretacji oglądanego fragmentu Starczanowa. Działania te przyczynią się nie tylko do promocji gminy, ale także do dialogu społecznego, kulturowego i aspektu samokształceniowego uczestników i odbiorców prac. Dzieła malarskie w wyważony sposób połączyły bowiem naturę i rozwijający się przemysł .

       Nad organizacją pleneru pracował sztab osób, którym składam ogromne podziękowania. Szczególne podziękowania kieruję do pana Karola Balickiego Burmistrza Miasta i Gminy Nekla za pomoc w organizacji miejsca pleneru i za czynny w nim udział.

    Przerwy pomiędzy pracą malarską uatrakcyjniły współorganizatorki pleneru pani Małgorzata Kubiaczyk, pani Anita Budzyńska i pani Longina Izydorczyk - nauczycielki ZS w Nekli, które przeprowadzały zabawy dla najmłodszych uczestników, między innymi z „chustą Klanza” oraz zabawy muzyczne z Bum Bum Rurkami.

    Wszyscy uczestnicy rozkoszowali się pysznymi ciastami, które z własnych środków finansowych upiekły dla nas: pani Anna Nowaczyk, pani Longina Izydorczyk - nauczycielki ZS w Nekli oraz babcia pani Anity Budzyńskiej - pani Zofia Jasińska. Pani Barbarze Marcinkowskiej dziękujemy za bardzo smaczne obiady i deser - słodkie truskawki. 

    Pragnę złożyć podziękowania również pracownikom obsługi ZS w Nekli: pani Lucynie Tomaszewskiej, pani Izabeli Stróżynie, pani Mirosławie Marszałkowskiej oraz panu Piotrowi Soleckiemu za przygotowanie sprzętu plenerowego.

Dziękuję także panu Robertowi Andrzejczakowi za pomoc i wsparcie w organizacji pleneru, panu Arkadiuszowi Pawlakowi kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nekli oraz pracownikom za transport sprzętu plenerowego, pani Aleksandrze Kujawie Dyrektorowi NOK za wsparcie merytoryczne i pomoc w organizacji pleneru, panu Jerzemu Osypiukowi prezesowi Nekielskiego  Stowarzyszenia Kulturalnego oraz zarządowi NSK.

Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom pleneru:

1.

Aldona Kubacka – organizator, opiekun pleneru

Stępocin

2.

Anita Budzyńska – współorganizator pleneru

Września

3.

Longina Izydorczyk

współorganizator pleneru

Starczanowo

4.

Małgorzata Kubiaczyk

współorganizator pleneru

Dominowo

5.

Karolina Wsolak

Nekla

6.

Dorota Hekert  

Słupca

7.

Marek Lewandowski

Września

8.

Fabian i Nikodem Kubaccy

Września

9.

Katarzyna Kulczak

Nekla

10.

Oskar Begier

Starczanowo

11.

Laura Korcz

Nekla

12.

Elżbieta Bachorz

Nekielka

13.

Emilia Kubisiak

Nekla

14.

Iwona Koralewska

Nekla

15.

Karol Balicki

Nekla

16.

Karolina Balicka

Nekla

17.

Ola Balicka

Nekla

18.

Hania Balicka

Nekla

19.

Dorota Majchrzak

Września

20.

Małgorzata Izydorek

Września

21.

Małgorzata Tomaszewska

Słupca

22.

Erika Gramza

Nekla

23.

Milena Kubiaczyk

Dominowo

24.

Alina Stokowska

Zasutowo

25.

Sara Kubacka

Września

26.

Agata Stokowska

Zasutowo

27.

Izabela Brzychcy

Nekla

28.

Alicja Tomaszewska

Nekla

29.

Julianna Gramza

Nekla

30.

Agnieszka Wiśniewska

Nekla

31.

Alicja Babraj

Nekla

32.

Mariusz Filewicz

Poznań

33.

Tomasz Wsolak

Nekla

34.

Radzimir Kubacki

Stępocin

35.

Oliwia Buksa

Nekla

36.

Ania Izydorczyk

Starczanowo

37.

Hanna Golsztajn

Bydgoszcz

38.

Małgorzata Kaminiecka

Nekla

39.

Damian Izydorczyk

Starczanowo

40.

Małgorzata Wiśniewska

Nekla

41.

Małgorzata Przywarty

Nekla

42.

Monika Szczygieł

Nekielka

43.

Karolina Kubiak

Nekla

44.

Teresa Tomys

Września

45.

Julia Dietrich

Berlin

     

Dziękuję! Praca z Państwem była dla mnie ogromnym zaszczytem.

Aldona Kubacka

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię