Nekla - osp.nekla.eu

nsk-01.jpg 1375a4a87945dee469153f16fb1dae92
Wycieczka do Muzeum Fort VII w Poznaniu i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie - część II
2017-07-11 Michał Mendzelewski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

       Postanowiliśmy zwiedzić również Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie w miejscu dawnego obozu karno-śledczego, który w 1943 r. przejął funkcje więzienia Fort VII. W obydwóch miejscach kaźni więzieni byli mieszkańcy gminy Nekla. Z Fortu VII 22 maja 1941 r. przywieziono do Małej Górki ponad czterdziestoosobową grupę więźniów, spośród których Niemcy rozstrzelali 25 osób. W tym mieszkańców naszej gminy. W obozie karno śledczym w Żabikowie osadzono aresztowanych konspiratorów Armii Krajowej, m.in.
Klemensa Szczepańskiego i Franciszka Kordusa, których następnie wysłano do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Mniej szczęścia miał Jan Lechert - powstaniec wielkopolski, konspirator AK, leśnik, na którego hitlerowcy wydali wyrok śmierci i rozstrzelali w ostatnim okresie istnienia obozu, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
W 36 osobowej grupie wycieczkowej znalazła się ośmioosobowa delegacja nekielskiej młodzieży gimnazjalnej pod opieką pani Urszuli Zielińskiej, nauczycielki historii. Na uwagę zasługuje fakt, że w tej wycieczce uczestniczyły panie Regina i Agnieszka Wiśniewskie, córka i prawnuczka zamordowanego Jana Lecherta. Uczestnicy wycieczki złożyli w imieniu społeczności nekielskiej wiązanki kwiatów pod Ścianą Straceń w Forcie VII i Ścianą Śmierci w obozie żabikowskim. Była to ważna lekcja historii nie tylko dla najmłodszego pokolenia.


                                                                                                                      Jerzy Osypiuk

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię