Nekla - mobile.ntt.nekla.eu

nsk-01.jpg 910cc72ffedee2f213c7dcf4200a743e
DOŁĄCZONE PLIKI
Pamięć i wdzięczność - prośba o informacje o żołnierzach września 1939 r.
2019-07-09 Michał Mendzelewski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

            W kwietniowym numerze „Przeglądu Nekielskiego” pisałem o projekcie „Pamięć i wdzięczność” realizowanym przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Ideą przewodnią projektu jest ocalenie pamięci o tych mieszkańcach gminy Nekla, którzy we wrześniu 1939 roku z bronią w ręku przeciwstawili się niemieckiemu najeźdźcy. Jest to pokaźna , jak na warunki niewielkiej gminy, lista ponad 230 nazwisk, ustalona przez pana Ryszarda Kordusa, byłego burmistrza Nekli.  Chcemy twórczo rozwinąć tę listę, gromadząc jak najwięcej informacji o poszczególnych żołnierzach. Przedstawiając ich biogramy w przygotowywanej publikacji historycznej wyrazimy naszą wdzięczność za ich poświęcenie i gotowość obrony ojczyzny .

            Siedmiu z nich zginęło w boju lub zmarło wskutek odniesionych ran. Niektórzy po zakończeniu działań obronnych wrócili do domów rodzinnych. Inni dostali się do niewoli niemieckiej i przebywali w obozach jenieckich (stalagach). Po pewnym czasie zostali skierowani do pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy. Pracowali w zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych. Jeszcze inni trafiając do niewoli sowieckiej, mając odrobinę szczęścia, przeszli z gen. Władysławem Andersem tzw. „Szlak nadziei”. Trafili do wojska formowanego na terenie ZSRR, a następnie po ewakuacji przez Persję, Palestynę i Egipt trafili do Włoch, walcząc z Niemcami pod Monte Cassino, Piedimonte, wyzwalali Ankonę i Bolonię.

            Niektórzy z nich, jak Roman Świerczyński z Barczyzny, polegli i na zawsze pozostali na włoskiej ziemi. Inni mieli więcej żołnierskiego szczęścia i po wojnie powrócili do kraju.  Przykładem jest Mieczysław Jądrzak ze Stroszek, Antoni Matuszak z Nekli, Marian Wiśniewski z Nekli, Michał Trzybiński i Stanisław Przymusiński z Racławek, Jan Kujawa i Stanisław Kucza z Podstolic.

            Aby ocalić pamięć o nich wszystkich i uświadomić dzisiejszym mieszkańcom gminy, a szczególnie młodemu pokoleniu, ile im zawdzięczamy, zwracamy się powtórnie do rodzin żołnierzy września 1939 r. z prośbą o udostępnienie podstawowych informacji o swoich przodkach oraz udostępnienie do zeskanowania fotografii i dokumentów, które będą pomocne przy stworzeniu biogramów i posłużą później do szerszego przedstawienia sylwetek żołnierzy na stronie internetowej NSK.

            Przywołując w zbiorowej pamięci naszych przodków nie tylko przywrócimy ich do owego życia w świadomości społecznej, ale również wyrazimy naszą wdzięczność za ich dokonania w 1939 roku  i okrutnych latach II wojny światowej.

            Obecnie opracowywane są biogramy około czterdziestu uczestników wojny obronnej. Źródłem informacji są odnalezione w Archiwum Państwowym w Poznaniu dokumenty  nekielskiego koła ZBoWiD oraz informacje i dokumenty dostarczone przez członków rodzin.

             Na profilu facebookowym NSK prezentujemy listę żołnierzy września 1939 r., o których nie mamy dotąd żadnych informacji.  Będziemy wdzięczni za dostarczenie takich informacji przez członków rodzin lub wskazanie nazwisk potomków, do których będziemy mogli dotrzeć z taką prośbą.

            Wszelkie informacje prosimy przekazywać osobiście, telefonicznie lub mailowo:

Małgorzata Mirecka : 604 952 884, e-mail:

Jerzy Osypiuk: 603 122 310, e-mail:

 

Jerzy Osypiuk

 

Roman Świerczyński z kolegami podczas służby wojskowej w  Korpusie Ochrony Pogranicza

Jarogniew Waczyński po prawej stronie słupa (II rząd od góry) podczas służby w 69 pułku piechoty w Gnieźnie,

Jarogniew Waczyński w obozie jenieckim. Jakie były jego dalsze losy?

Zachęcamy też do samodzielnego stworzenia biogramu bliskiej osoby według następującego wzoru i przesłanie na jeden z powyższych adresów.

 

ANKIETA. STRUKTURA BIOGRAMU UCZESTNIKA

WOJNY OBRONNEJ 1939 R.

 

Nazwisko, imię, stopień wojskowy:

Data i miejsce urodzenia:

Imiona rodziców i nazwisko rodowe matki:

Edukacja: np. ukończył szkołę powszechną w:

Miejsce pracy: np. pracował w gospodarstwie ojca, w zakładzie kowalskim……….…, etc:

Odbył służbę wojskową : (kiedy, nazwa jednostki, miejscowość)

W wojnie obronnej 1939 r. : stanowisko i przydział mobilizacyjny (np. był dowódcą drużyny w  2 komp. 3 bat.  68 pułku piechoty)

Brał udział w walkach:

Dostał się do niewoli niemieckiej/sowieckiej: kiedy, gdzie

Dalsze losy w czasie wojny:  np. pobyt w Stalagu nr ….w….

Dalszy przebieg służby ( w przypadku służby w formacjach wojskowych):

Do kraju powrócił : (kiedy)

Dalszy przebieg pracy zawodowej:

Żonaty z : Data zawarcia związku

Dzieci: np. Jan (1937), Maria Pawelska (1946),

Zmarł:  kiedy, gdzie

Pochowany na cmentarzu:  w   (ewentualnie): ewidencyjne oznaczenie grobu:

Odznaczenia:  np. Krzyż Walecznych (1939), np. Gwiazda Italii (1944)

Źródło informacji: np. relacja córki Ireny Kwiatkowskiej, dokumenty ZBoWiD

Bibliografia:                                                                                                                                               Autor biogramu:                                                          

 Namiary kontaktowe  osoby udzielającej informacji: 

A.  UCZESTNICY WALK WE WRZEŚNIU 1939 R.

 z listy sporządzonej przez p. Ryszarda Kordusa.

 

 Uprzejmie prosimy członków rodzin o udostępnienie informacji , dokumentów i fotografii i/lub wypełnienie ankiety wg. załączonego wzoru .

Mile będą widziani wolontariusze, pragnący się włączyć do naszego projektu.

 

2. Abramowicz Leon, Zasutowo, poległ 5.9.1939 pod Uniejowem, 68 pułk piechoty

 

3. Adamski Leon, Targowa Górka, poległ pod Sochaczewem 1939

 

4. Andrzejczak Stanisław /1911-2005/,Zasutowo, robotnik

 

5. Anioła Antoni /1903-69/ , Rajmundowo , robotnik leśny

 

6. Antkowiak Czesław /1911-87/, Nekielka, rolnik

 

7. Bandosz Andrzej /1903-80/ , Nekla, robotnik

 

8. Bandosz Jan /1915-94/ Nekla, robotnik, bitwa nad Bzurą w niewoli do 20.10.39

 

9. Bandosz Wincenty / 1900-72/,Stroszki, robotnik

 

10. Barczak Józef /1905-88/, Nekla, robotnik

 

12. Bartkowiak Józef /1912-?/, Opatówko, w niewoli do 23.10.39

 

13. Bartkowiak Stanisław /?- 1939/, Nekla, poległ 10.9.1939 w Małachowicach

 

12. Bielak Ignacy /1904-?/, Chwałszyce, w niewoli do 27.10.39

 

13. Bilski Ignacy /1893-?/ , Gierłatowo

 

14. Bladowski Franciszek /1910-?/, Stępocin, w niewoli do 20.10.39.

 

15. Błaszka Jan/1907-39/, Opatówko, ostatnio widziany 18.9.39, uznany sądownie za zmarłego

 

16. Borecki Wincenty /1909-94/, Nekla, robotnik

 

17. Borsz Franciszek/1916-96/, Starczanowo , robotnik, bitwa nad Bzurą

 

18. Broniarczyk Mieczysław /1915-?/ Wygoda, robotnik leśny w niewoli do 24.10.39

 

19. kapral Ceglewski Karol /?-1939/ , Rajmundowo, leśnik 69 pułk piechoty, zmarł 26.9.39 w szpitalu w Gostyninie wskutek odniesionych ran

 

21. Ciesielczyk Czesław, Gierłatowo, /1915-92/ , w niewoli do 24.11.39.

 

22. kapral Ciesielczyk Piotr /1914-?/ , Gierłatowo

 

23. Cwojdziński Antoni, Chwałszyce /1913-?/ ,w niewoli do 26.12.39.

 

24. sierżant Czerniak Stefan, Stroszki ,/1900-?/, korpus kadetów, w niewoli do 14.8.1940, Stalag VII C i XXI B

 

25. Domański Wincenty /?-1939/, Stępocin, poległ we wrześniu 1939

 

26. Domowicz Roch, Nekielka ,/1893-1983/

 

27. Dopierała Aleksander /1915-?/, Nekla, w niewoli do 20.10.39

 

29. kapral Eliks Antoni /1902-41/ , Gierłatowo, w niewoli do 24.10.39

 

30. Fedorowicz Michał /1913-?/ , Gierłatowo

 

31. Filipiak Jan /1919-?/,  Chwałszyce,  w niewoli do 23.10.39

 

32. Florkowski Wacław /1914-88/,  Małagórka , rolnik, sołtys.

 

33. Frankowski Mieczysław / 1906-?/, rolnik, Gąsiorowo

 

36. Frąckowiak Władysław /1914-69/ , Gierłatowo

 

37. Furiat Józef /1915-?/, Zasutowo

 

38. Gerszendorf Stefan /1899-?/, Nekielka

 

40. Głowacki Jan /1914-89/ Nekla, 35 pułk piechoty, walczył w Brześciu nad Bugiem

 

41. Goździewicz Marian, Starczanowo, jeniec, robotnik przym. na wyspie Uznam, zginął w nalocie alianckim 17.8.43 r.

 

42. Graczyk Franciszek /1908-?/, Chwałszyce, w niewoli do 31.10.39

 

43. Grajek Stanisław /1904-?/, Nekielka

 

44. Grams Paweł /1915-?/, Nekielka, w niewoli do 23.12.1939

 

45. Grams Teobald /1916-?/, w niewoli do 232.10.1939

 

46. Gromadziński Józef /1915- 87/,, Podstolice

 

48. kapral Hadada Andrzej /1899-1971/ ,  Nekla, robotnik

 

49. Hyży Władysław /1909-93/, Nekla, bitwa nad Bzurą, kolejarz, w niewoli do 20.10.39

 

50. Idaszak Franciszek/1914-96/,Targowa Górka

 

51. Idaszewski Leon /1907-?/, Stępocin

 

52. Jałoszyński Feliks /1908-?/ ,Targowa Górka ,rolnik

 

54. Janiszewski Stanisław, Podstolice, / 1902-?/ w niewoli do 3.5.1940

 

55. Jankowiak Franciszek /1915-?/, Opatówko,  w niewoli do 23.10.39

 

56. kapral Janowicz Ignacy /1910-?/, Podstolice

 

57. Janowicz Jan 1913-?/, Podstolice

 

58. Jarząbek Józef /1909-85/, Gąsiorowo, rolnik w niewoli do 6.11.39

 

61. Jędrzak Stanisław /1899-?/, Stroszki

 

62. Jóźwiak Antoni /1903-?/ ,Nekielka

 

63. Kaczmarek Franciszek /1904-?/ ,Nekla, w niewoli do 8.2.1940r.

 

64. Kaczmarek Józef , Nekielka /1899-?/

 

65. Kajdan Franciszek /1907-79/,  Nekla, robotnik

 

66. Kamel Jan /1914-?/ , Podstolice

 

67. kapral Kamiński Walenty /1905-70/,  Nekla, urzędnik 45 pułk piechoty, jeniec Stalag Stalag IV B do 9.2.1940

 

68. Kapciński Wiktor /1906-74/, Nekla, robotnik

 

69. Kaszyński Wincenty /1904-48/, Gierłatowo

 

70. Kaźmierczak Stefan /1916-96/,  Nekla

 

71. Kaszubski Ludwik /1913-89/ ,Starczanowo, 68 pp., bitwa nad Bzura, jeniec do marca 1945

 

74. Klechamer Henryk /1914-?/ Nekla

 

75. Kleinschmidt Władysław /1908-?/ Nekielka

 

78. kapral Konieczka Antoni /1916-89/', Nekla, 7 pułk strzelców konnych

 

85. Kotowicz Józef /1915-79/, Podstolice, 68 p piechoty

 

86. Koziarski Władysław, Zasutowo, /1915-?/ w niewoli dol8.11.1939.

 

87. kapral Krause Michał ,Gierłatowo, /1903-?/ kupiec, w niewoli do 30.11.1939

 

88. Kropaczewski Feliks /1903-?/, Podstolice

 

89. Kropaczewski Ignacy /1913-?/, Podstolice , w niewoli do 24.10.39

 

90. Krystkowiak Kazimierz /1904-?/,Zasutowo, w niewoli do 20.10.39

 

91. Krzyżaniak Jan /1907-?/ , Nekla

 

92. Kubiak Walerian /1901-?/ , Gierłatowo,  w niewoli do20.10.39

 

93. Kucza Stanisław /1908-2002/, Podstolice, 10 Brygada Kaw. Zmotoryzowanej, 18 września 1939 internowany na Węgrzech

 

94. Kujawa Józef //1910-?/ , Zasutowo

 

95. Lech Władysław /1914-99/ , Zasutowo ,  jeniec do 1940 Stalag VIIIb, potem

robotnik przymusowy do końca wojny

 

96. Lecher Ignacy /1901-?/, Nekla, szewc w niewoli do 4.11.39

 

98. Lisiecki Edward /1915-?/ , Zasutowo, w niewoli do 24.10.39

 

99. Liske Władysław /1912-98/ , Podstolice

 

100. Łabędzki Jan /1914-88/, Nekielka, rolnik

 

101. st. szereg. Majchrzycki Leon /1910-?/, Gąsiorowo, 35 pułk piechoty jeniec do 11.8.40 Stalag XX A

 

102. Małecki Czesław / 1914-89/ Chwałszyce, w niewoli do 6.11.39 Stalag XVIIA

 

103. Marciniak Jan /1912-?/ , Zasutowo

 

104. Marszałkowski Wincenty /1909-77/,Nekla 69 pułk piechoty, w niewoli do 28.4.41, Stalag IIA i XI B

 

106. podporucznik Matuszewski Klemens ur. w 1913 r. w Targowej Górce, służył w 17 PAL. W dniu 23.9.39 dostał się do niewoli niemieckiej.

     Do końca wojny w Oflagach w Laufen i Murnau. Po wojnie wyemigrował       do USA.

 

107. Mencel Piotr /?-39/ Zasutowo . 45 pułk piechoty, ciężko ranny nad Bugiem,  zmarł wskutek ran 26 września 1939.

 

108. Mencel Stanisław /1899-?/ Chwałszyce

 

109. Menes Józef/1908-82/, Nekla

 

110. Menes Stanisław / 1914-?/,  Starczanowo

 

111. Motyl Stefan /19134-88/, Gierłatowo, 68 pp, bitwa nad Bzurą , w niewoli   do 20.10.39

 

113. Mrozielski Wacław /1909-?/, Starczanowo

 

114. Musielak Józef /1908-?/, Zasutowo, w niewoli do 21.10.39

 

115. Najtkowski Franciszek, Nekla /1911-?/, w niewoli do 3.7.1940

116. Najtkowski Wacław /1902-?/ , Nekla

 

117. Narożny Michał, Stroszki /1911-88/

 

119. Nawrocki Edmund

 

120. Nosal Augustyn, Barczyzna /1914-95/

 

121. Nowacki Wincenty , Nekla /1904-?/

 

122. Nowaczyk Kazimierz,  Starczanowo /1915-?/ , kowal, w niewoli do 25.10.39

 

123. Nowaczyk Walerian , Nekla /1914-2010/, 25 pułk art. lekkiej, w niewoli

do 1940r, potem obóz na wyspie Uznam do końca wojny.

 

126. Nowak Stefan , Nekielka /1919-?/, w niewoli do 3.5.40 Stalag IIA, XIB

Ilia

 

127. Nowak Stanisław,  Kokoszki /1904-?/

 

128. Nowakowski Paweł, Nekielka /1914-?/

 

129. Nowakowski Władysław,  Gierłatowo / 1912-?/

 

130. Olejniczak Tadeusz , Gierłatowo /1914-97/,bitwa nad Bzurą

 

131. Orwat Stanisław,  Racławki

 

132. Ostrowski Stanisław, Gierłatowo /1908-?/

 

133. Owczarzak Antoni / 1907-?/

 

134. Owczarzak Stefan ,Podstolice /1915-?/, w niewoli do 25.10.39

 

135. Pałasz Józef,  Starczanowo /1912-80/

 

137. Pawłowski Konstanty,  Gierłatowo /1898-?/

 

138. Piekielny Franciszek , Nekielka /1902-?

 

139. Pieczyński Stanisław,  Starczanowo /1905-?/

 

140. Pieczyński Władysław , Starczanowo /1912-?/, w niewoli do 23.10.39

 

141. Piotrowski Józef , Nekla /1902-77/, 7 pułk saperów, obrona Warszawy.

 

142. Płaziński Walenty,  Nekielka /1917-?/

 

143. Pluciński Edmund , Targowa Górka 1916-?/ jeniec do 7.8.1940, potem robotnik przymusowy, nie powrócił do domu, prawdopodobnie zginął.

 

144. Pluciński Florian,  Zasutowo /1907-?/

 

145. Pocholski Wacław

 

146. Pokładecki Tadeusz, Stępocin /1914-87/

 

148. Pomerenke Paweł , ,Gierłatowo /1901-?/, w niewoli do 25.10.39

 

149. Pomerenke Wilhelm, Zasutowo /1898-?/, w niewoli do 24.10.39

 

150. Politowicz Antoni , Nekla /1902-?/, szewc

 

151. Potejko Wiktor, Nekla /1910-97/

 

152. Prałat Edmund , Zasutowo /1913-?

 

153. Przymusiński Stanisław,  Racławki /1914-89/, rolnik 68 pp, bitwa nad

        Bzurą, w niewoli Stalag XIIIB, udana ucieczka 10.1.44.

 

155. Radziejewski Józef

 

156. Radziejewski Leon /1907-?/, 69 pp, bitwa nad Bzurą, w niewoli do końca wojny

 

157. Radziejewski Michał /1903-?/ bitwa nad Bzurą

 

158. Radziński Czesław , Podstolice /1914-97/

 

160. Refermat Ignacy , Targowa Górka, 21 pp, walka w obronie Warszawy

 

161. Rozdzielski Ludwik, Stepocin /1901-? rolnik/

 

162. Rozdzielski Wacław, Starczanowo / 1909-?/ w niewoli do 25.10 39

 

163. Samelak Piotr, Racławki /1916-2006/, rolnik, w niewoli, a od 1940 robo­tnik przymusowy do końca wojny

 

166. Silski Józef,Nekla / 1906-69/, w niewoli do 26.7.40/

 

168. Skubiszyński Franciszek, Gierłatowo /1908-92/

 

169. Smoliński Edward,  Nekla /1914-?/ w niewoli do 12.8.40

 

170. Smoliński Stanisław , Nekla /1915-?/

 

171. Smoliński Wincenty,  Nekla / 1914-? / 1907-64// w niewoli do 12.8.40

 

172. Sobczak Stanisław / 1902-?/

 

173. Sobkowiak Marian , Starczanowo / 1915-2003/ , 68 pp, bitwa nad Bzurą, w

niewoli do 31.12.40, a potem robotnik przymusowy do końca wojny.

 

175. Sołtysiak Stefan,  Podstolice /1903-?/

 

176.Stanisławski Czesław, Nekielka /1913-44/

 

177.Stawiany Józef,  Nekla / 1915-91/, robotnik, jeniec, a potem robotnik przymusowy

 

178.Stefaniak Wacław, Targowa Górka

 

179.Strychalski Wincenty , Nekla /1915-99/ , w niewoli do 1.3.40

 

180. Student Karol,  Nekla /1912-?/

 

183. Szelangiewicz Stanisław ? Gierłatowo

 

184. Szelangiewicz Stefan, Gierłatowo,  /1903-?/,w niewoli do 25.11.39.

 

185. Szuba Franciszek,  Chwałszyce / 1915-?/, w niewoli do 24.10.39

 

186. .Szuba Marcin,  Opatówko / 1900-?/, w niewoli do 30.10.39.

 

187. Szumigała Jozef,  Nekielka /1904-?/

 

188. Szumigała Leon , Nekielka / 1911-39/ ,68 pp. Zginął 15.9.39 pod Łęczycą.

 

189. Szypuliński Piotr , Stępocin,  rolnik /1913-88/

 

190. Tabaka Stanisław,  Gierłatowo /1899-?/ , w niewoli do 24.10.39.

 

191.  Tataryn Grzegorz , Nekla,  rolnik

 

192.  Taberski Stanisław,  Targowa Górka

 

193.  Tądrowski Piotr,  Nekla /1909-68, / w niewoli do 20.10.39.

 

194. Tądrowski Stanisław,  Nekla /1910- 88/, w niewoli do 25.10.39

 

195. Tomczak Antoni , Zasutowo / 1913-?/

 

197. Tonder Stanisław,  Gierłatowo /1916-92/

 

198. Trawiński Jan,  Nekla /1918-91/

 

199. Trzebiatowski Józef , Gierłatowo /1913-2003/, w niewoli do 24.10.39

 

200. Trzybinski Michał , Racławki /1906-84/ , d-ca drużyny w 44 pp.

Dostał się do niewoli sowieckiej

 

203. Urbaniak Franciszek Chwałszyce/ 1914-?/, w niewoli do 6.11.39

 

204.  Urbaniak Piotr /1906-?/

 

205.Wachowiak Kazimierz , Barczyzna /19120-81/,  rolnik, sołtys

 

206. Waczynski Jarogniew,  Nekla

 

207.  Walkowiak Jan , Zasutowo / 1911-?/ , ,,,,,rolnik, w niewoli do 24.10.39

 

208. Wawrzyniak Ignacy / 1908-?/ , Nekla,  w niewoli do 23.10.39

 

209. Wesołowski Tomasz, Nekla / 1901-45 /, w niewoli do 25.10.39/

 

210. Węcławiak Jan, Nekla /1908-?/

 

213. Wiśniewski Feliks , Gierłatowo /1908- 45/

 

214 .Wilczyński,  Jan Podstolice /1912-?/

 

216.Witczak Józef Nekla / 1916-83/ 9 pułk kawalerii, bitwa nad Bzurą w niewoli do 20.10.39

 

217. Wiśniewski Józef,  Chwałszyee /1910-?/ , w niewoli do 30.10.39

 

218. Wiśniewski Stanisław, Gierłatowo / 1911-?/

 

219. Włodarczak Ludwik , Nekla robotnik /1916-87/

 

220. Włodarczak Teofil, poległ we wrześniu 1939.

 

221. Wojdanowicz Franciszek,  Opatówko / 1909-?/ , w niewoli do 20.10.39

 

222. Wojewoda Wincenty Nekla / 1914-?/ 14 dyw. Piechoty, bitwa nad

Bzurą, w niewoli do 18.4.45 w Gross Born

 

223. Wojtkowiak Franciszek,  Nekla /1904-?/

 

224. Wojtkowiak Stanisław,  Nekla

 

225.  Wożniak Stefan , Opatówko /1901-?/

 

226.  podporucznik Wydra Kazimierz , Nekla /1909-81/ , nauczyciel, 69 pp, d-ca plutonu ckm, bitwa nad Bzurą

 

 227. Wysocki Włodzimierz , Nekla

 

228 . Zbierski Józef /1909-?/ , w niewoli do 23.10.39

 

229. Zdziabek Nikodem,  Nekla /1907-80/

 

231. Zyguła Stanisław,  Nekla / 1911-91/

 

232. st. szeregowy Żwak Józef , Nekla, nauczyciel, zginął 10.9.39 pod Ołtarzewem.

 

 

Uwagai:

1 . Zdublowana numeracja 12-14

2. Brakujące na powyższej liście numery żołnierzy przeniesione na listę biogramów w trakcie opracowywania.

 

B.   Nazwiska żołnierzy, których biogramy są aktualnie opracowywane

 

 

1. Abramkiewicz Kazimierz /1912-61/, Nekla, brukarz

11. Bartkowiak Edmund /1919-78/,Nekla, 25 pułk piechoty, bitwa nad Bzura, robotnik,

14 . Begier Witold /1915-85/, Nekla , rzeźnik, 17 pułk artylerii lekkiej, bitwa nad Bzurą, w niewoli do listopada 1939  M

20. Chromiński Stanisław /1915-98/, Nekla, w niewoli do lutego 1940r., potem robotnik przymusowy do końca wojny

28. Drozdowski Władysław, Stroszki /1916-?/

34. kapral Frąckowiak Edward /1905-?/, rolnik, Gąsiorowo, w niewoli do 21.8.1940 M

35. Frąckowiak Stefan /1906-78/ , Gąsiorowo,w niewoli do 19.10.39 M

39. Gierba Paweł /1912-99/, Nekla, 5 Batalion. Art. Lekkiej, w niewoli stalag IIB i VIII B M

47. Grychowski Edward 1916-98/,  Targowa Górka, 4 pułk piechoty , jeniec w stalagu XIIB do 4.9.1940, potem robotnik przymusowy do końca wojny M

53. Janiec Jan /1906-98/ Nekla, rolnik   M

59. Jędrzak Józef /1912-82/ Stroszki, kowal, 68 pułk piechoty, bitwa nad Bzurą, ranny w niewoli do 23.10.39

60. Jędrzak Mieczysław /1906-90/ Stroszki 43 pułk piechoty. 17.9.39 w niewoli so­wieckiej KM

72. Kijak Sylwester, w niewoli do 4.8.1940, potem robotnik przymusowy do końca wojny

73. Klechamer Feliks ,  43 pułk piechoty', bitwa pod Kaniawką, w niewoli do 4 8.40, potem robotnik przymusowy do końca wojny

76. Knasiak Adam /1914-?/, Nekla M

77. Kołodziejewski Karol /1916-1980/,  Kokoszki, rolnik w niewoli do 22.10.39 M

79. Konieczka Kazimierz /1911-?/ Stroszki 15 pułk art. lekkiej, bitwa nad Bzurą i obrona W-wy, w niewoli do 14.10.39

80. Koperski Franciszek /1901-?/ Nekla, właściciel tartaku  M

81. Koperski Józef 71910-93/ Nekla  M

82. kapral Kostrzewski Piotr /1900-?/, Chwałszyce, 10 pułk art. ciężkiej, jeniec do 5.4.41, StalagXIIIAiC  M

83. Kostrzewski Stanisław /7.11.1903-?/, Opatówko, art. ciężka , jeniec do 11.3.40 Stalag IIC, potem robotnik przymusowy.  M

84. Kostrzewski Władysław /1902-45/ Podstolice, jeniec do 6.6.40, robotnik  M

97. Lechman Bolesław /1908-/ , Nekla, Batalion Obr. Narodowej, Września -Kutno/ jeniec Stalag XI B

105. Matuszak Antoni /1915-83/,  Nekla, służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 internowany na Litwie. Po zaborze Litwy przez ZSRR deportowany do Archangielska   M

 

112. Mrozielski Józef /1911-2007/, Nekla, 68 pp,  bitwa nad Bzurą. W niewoli do 6.7.40. Potem robotnik przymusowy do 1941 r.

118. Nawrocki Adam

124. Nowak Bolesław, Nekielka /1908-?/15 pułk ułanów poznańskich. W niewoli do 9.4.45r, wyzwolony przez Amerykanów.

125. Nowak Józef

136. Pawełczyk Antoni, Nekla /1914-85/   M

147. Piszczatowski Aleksander, Targowa Górka /1909-80/

154. Przybylski Paweł, Nekla /1913-2000/

159. Refermat Franciszek, Targowa Górka /1907-?/

164. Silski Franciszek / 1911-?/, Targowa Górka, 68 pp, bitwa nad Bzurą, w niewoli do 6.10.39

165. Silski Jan, Nekla /1902-81/, bitwa nad Bzurą, w niewoli Stalag IIIB do 1940 r, potem robotnik przymusowy do lutego 45.

167. Skrobiszewski Stefan, Starczanowo /1913-80/, w niewoli do 25.10.39  M

174. Sobota Jan /1910-80/ ,Targowa Górka, bitwa nad Bzurą, w niewoli do

31,12,40.

 

181. kapral Szczepaniak Władysław Nekla /1904-82/, rolnik, 27 pułk art.

lekkiej, bitwa nad Bzurą, w niewoli do X/39

 

182. podporucznik Szczepański Klemens Nekla / 1907-64/ nauczyciel Grupa

Operacyjna Polesie  M

196. Tonder Józef Gierłatowo / 1906-81/ kowal, 68 pp. Ranny 18.9. pod Sochaczewem. W niewoli do 24.10.39

201.Turbański Stanisław Nekla jeniec 12939-45 w Prusach Wsch.

202. Twarożek Henryk Nekla /1912-?/ 68 pp, bitwa nad Bzurą, w niewoli do listopada 39.

211. Wieczorek Bolesław,  Nekla / 1912-81/ listonosz, 17 pułk art.

lekkiej, bitwa nad Bzurą, w niewoli do końca wojny

212. Wieczorek Sylwester,  Zasutowo / 1916-?/

215. Wiśniewski Marian Nekla /1901-74/ walczył w okolicach Równe, -

Włodzimierz Wołyński. Jeniec sowiecki

 

230. podporucznik Żmuda Zygmunt Nekla / 1909-89/ d-ca plutonu bitwa nad Bzurą, w niewoli do końca wojny Oflag IIA i II E   M

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię