Piknik integracyjny NSK z historią leśnictwa w tle
W niedzielę 10 lipca 2022 r. członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego i zaproszeni goście wzięli udział w wyjeździe do Muzeum Historii Wielkopolskiego Leśnictwa 1920-1945 w Bronisławiu, gmina Krzykosy, powiat średzki. Udaliśmy się tam na zaproszenie Andrzeja Antowskiego, podleśniczego w Leśnictwie Boguszyn, Nadleśnictwo Jarocin. Andrzej Antowski był jednym z dwóch prelegentów (obok prof. dra hab. Władysława Chałupki) w Nekielskim Ośrodku Kultury 6 lutego 2022 roku na spotkaniu zorganizowanym przez NSK, które miało tytuł ”...i dębowy huczy las”, w którym wśród licznie zgromadzonych mieszkańców znaleźli się przedstawiciele rodzin leśników. Wyjazd do Muzeum Wielkopolskiego Leśnictwa 1920-1945 był więc kontynuacją spotkania w Nekli z lutego 2022.
Andrzej Antowski jest pasjonatem historii wielkopolskiego leśnictwa, autorem opracowania „Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski walczącej 1939-1945. Z dziejów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu” i twórcą prywatnego muzeum, które założył 24 listopada 2017 w budynku gospodarczym obok swojego domu. W działaniach tych wspiera go żona Justyna. Dom państwa Antowskich znajduje się w miejscu, gdzie przed wojną funkcjonowało Leśnictwo Bronisław, jedno z dwóch leśnictw prywatnych lasów, należących do majątku rodzin: najpierw Dąbrowskich, a później Mańkowskich w Winnogórze. Do miejscowości Bronisław udaliśmy się własnymi samochodami. Grupa liczyła 24 osoby. Na miejscu, po przywitaniu się z gospodarzami, rozpoczęło się oglądanie zbiorów muzealnych, w dwóch grupach (ze względu na ograniczoną powierzchnię pomieszczeń muzealnych) z objaśnieniami Andrzeja Antowskiego. Widać było, że o historii wielkopolskiego leśnictwa założyciel muzeum wie prawie wszystko. Opowiadał o niej z pasją, do zgromadzonych przedmiotów, dokumentów, zdjęć miał stosunek bardzo osobisty, z zainteresowaniem przysłuchiwał się też komentarzom członków rodzin leśników (Kazimiery Nowaczyk, Grażyny Augustin, Renaty Rylskiej, Waldemara Odrobnego, Ryszarda Kałużnego), dotyczących poszczególnych eksponatów.
Po zakończeniu zwiedzania, na łące koło domu Andrzeja Antowskiego, trzej uczestnicy spotkania zostali poproszeni przez organizatora o podzielenie się swoimi wspomnieniami. Marek Nowaczyk, syn Kazimiery Nowaczyk, opowiedział o swojej emigracji w latach dziewięćdziesiątych do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz o życiu w tym kraju, Wojciech Prałat - o swojej fascynacji Wyspami Owczymi i o podróżach do tego zakątka Europy, a Mariusz Borowiak, pisarz, marynista - o niedawnej wizycie na Malcie na zaproszenie polskiej ambasady, o odbiorze przyznanego odznaczenia i o organizacji kolejnej wyprawy poszukiwawczej, tym razem na Morze Północne.
Podczas spotkania nie zabrakło dobrej kawy i ciast przygotowanych przez członkinie stowarzyszenia oraz pieczonych na ognisku kiełbasek. W opinii uczestników było to bardzo ciekawie i pożytecznie spędzone niedzielne popołudnie.
Jacek Mirecki