Jak minął rok ?
Grudzień to czas podsumowań i refleksji nad tym co było, co minęło. Ale to też czas wypełniony oczekiwaniem. Na Mikołajki, na Wigilię, na Nowy Rok...
Jak co roku, członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego spotkają się po Mikołajkach… prawie Wigilijnie… przed Nowym Rokiem. Wspomnimy miniony rok i nasze projekty. Zastanowimy się co nas inspiruje, co zachęca do działania. Podziękujemy tym, którzy pomagają i zachęcimy do dalszej współpracy.
Patrząc wstecz, w 2024 roku Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne zrealizowało dwa projekty w ramach otwartych konkursów ofert we współpracy z Gminą Nekla oraz z Powiatem Wrzesińskim. 26 maja 2024 roku, w ramach zadania z zakresu zadań publicznych w obszarze kultury, w Kościółku w Nekielce Scena Galeria Anny Kareńskiej odbył się koncert pt. „Barwy i tony” podczas którego Burmistrz Miasta i Gminy Nekla wręczył doktorowi Jackowi Papli NEKIELSKIE WYRÓŻNIENIE KULTURALNE „DROGOSŁAW” za całokształt działalności artystycznej i kulturalnej na rzecz naszej gminy. W tym samym klimatycznym Kościółku w Nekielce, w dniu 19 września 2024 roku odbyła się druga edycja koncertu pt. „Spotkanie muzyki z poezją...” Ten magiczny czas jaki mogliśmy przeżyć, z pięknymi interpretacjami utworów muzycznych i recytowaną poezją był projektem z zakresu kultury i sztuki, dofinansowanym przez Powiat Wrzesiński przy wsparciu i pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Nekla. Stronę muzyczną przygotowała nauczycielka z Zespołu Szkół w Nekli Pani Magdalena Mitkowska. Wszyscy wykonawcy, szczególnie dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Nekli, Zasutowie i Wrześni, zaangażowani w to przedsięwzięcie, zachwycili publiczność swoim występem. Nasze działania w mijającym roku to również organizowane wystawy: dra Jacka Papli i Krzysztofa Chomicza, cykle spotkań z historią, które odbyły się w Nekielskim Ośrodku Kultury oraz w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nekla.
Były to:
- Prelekcja Antoniego Łęszczaka ”Bezcenne skarby utracone. Wojenna grabież majątków w powiatach średzkim i wrzesińskim”( 4.02.2024 r.),
- „Tylko dla orłów” - wystawa fotografii Krzysztofa Chomicza (3.03.2024 r.),
- ”NEKLA/CZERNIEJEWO/LUBOSTROŃ. Ziemiańskie i leśne historie ukryte w archiwach i albumach rodzinnych”(28.04.2024 r.),
- Wystawa prac graficznych dra Jacka Papli (4.06 - 15.07.2024 r.)
- Spotkanie autorskie z Agnieszką Łabuz i Piotrem Kucznirem: „Tajemnice Zamku Czocha” oraz „Lebensborn - źródło życia czy śmierci ?” (20.10.2024 r.)
W kalendarzu działań naszego stowarzyszenia stałym punktem są również coroczne tematyczne wyjazdy studyjne, które podsumowują i ugruntowują zdobytą podczas spotkań wiedzę.
W dniach 13-14 lipca 2024 roku odbył się wyjazd studyjny, który nawiązywał do ziemiańskich i leśnych historii, a na naszej trasie znalazł się Sielec, Łabiszyn, Lubostroń i Bydgoszcz.
Zarząd i członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego brali też czynny udział w uroczystościach patriotycznych oraz w wydarzeniach historycznych na terenie naszej gminy, powiatu i województwa.
Realizacja opisanych zadań była możliwa dzięki pracy wolontariackiej naszych członków, dobrej współpracy z samorządem powiatowym i gminnym ale nade wszystko dzięki niezwykłej pracowitości i wręcz magicznych zdolnościach organizacyjnych Jerzego Osypiuka.
Podsumowując miniony rok, dziękujemy za wsparcie i pomoc dr. Karolowi Balickiemu - Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla, Pani Aleksandrze Kujawie - Dyrektorowi Nekielskiego Ośrodka Kultury, Pani Magdalenie Bielak - Dyrektorowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nekla.
Jako organizacja pozarządowa działając na rzecz dobra publicznego, mając na względzie potrzeby społeczności lokalnej, specjalne podziękowania kierujemy do mieszkańców naszej gminy za zainteresowanie i liczny udział w naszych wydarzeniach.
Przed nami czas Świąt Bożego Narodzenia. Czas pojednania i zadumy nad siłą i znaczeniem naszych więzi z innymi... Bądźmy razem przez cały 2025 rok !
Małgorzata Mirecka