Podsumowanie działalności Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w 2012 roku
15 stycznia 2012. Promocja książki członka naszego Stowarzyszenia p. Michała Pawelczyka „Kompania Nekielska w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1819".
16 stycznia 2012. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sadowego pod numerem 0000408144.
12 lutego 2012. Wieczór wspomnień „Syberyjska odyseja" poświęcony losom deportowanych na Sybir w 1940 r. mieszkańców naszej Gminy. Udział wielu rodzin potomków Sybiraków z całej Wielkopolski. Impreza zorganizowana wspólnie ze Związkiem Sybiraków RP koło Kostrzyn, którego prezesem jest członek NSK p. Czesław Szalaty.
17 marca 2012. Realizacja programu historycznego z cyklu „Było, ...nie minęło" pt. „Wiktora Szalatego skarb największy", wyemitowanego w TVP Info w Wielką Sobotę 7 kwietnia.
15 kwietnia 2012. Współudział w organizacji koncertu wiolonczelowego w kościele w Targowej Górce pt. „Jan Paweł II - orędownik świętości".
29 kwietnia 2012. W kościele ewangelickim w Nekielce koncert "Kocham Polskę, bo...", podczas którego wystąpił zespół Holy Crab z Wrześni. Koncert perfekcyjnie zorganizowany przez członka NSK Jędrka Biegańskiego, który jednocześnie wzbogacił koncert prezentacją multimedialną w formie nagrania na DVD rozmów z mieszkańcami Gminy, odpowiadającymi na pytanie „Dlaczego kocham Polskę..."
12 maja 2012. Współudział w zakresie informacyjno-promocyjnym przy organizacji koncertu pt. „Od Bacha do Bernsteina" który odbył się w kościółku w Nekielce. Głównym organizatorem była Parafia św. Katarzyny w Opatówku i fundacja Dwór w Podstolicach. Wystąpiła 40 osobowa studencka Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Rafała Renza z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
19 maja 2012. Nekielkę i Barczyznę odwiedzili studenci niderlandystyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod opieką profesora Jerzego Kocha. Tematem wycieczki była analiza krajobrazu uformowanego przez dawnych mieszkańców osad olęderskich w okolicach Nekli. Studenci zapoznali się z historią osadnictwa olęderskiego w naszej okolicy, odwiedzili trzy zrewitalizowane cmentarze oraz kościół ewangelicki w Nekielce. Wycieczkę zakończyło spotkanie przy kawie w Hotelu Barczyzna.
2 czerwca 2012 na Szlaku "Śladami osadnictwa olęderskiego" gościliśmy cyklistów z sąsiedniego Czerniejewa. Była to wyjątkowa grupa, licząca ponad 70 rowerzystów. Odwiedzili oni Barczyznę, Neklę i Nekielkę. Mimo zimnej i wietrznej aury uczestnicy Czerniejewskiego Pikniku Rowerowego dzielnie stawili czoła przeciwnościom natury. Podczas jednego z przystanków na cmentarzu ewangelickim w Nekli (przy strzelnicy) cykliści zapoznani zostali z historią osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli.
11 czerwca 2012 odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Podczas zebrania skarbnik Maria Kohler przedstawiła sprawozdanie finansowe a prezes Jerzy Osypiuk sprawozdanie z rocznej działalności Stowarzyszenia. Komisja Rewizyjna po dokonaniu kontroli Zarządu pod względem finansowym i merytorycznym rekomendowała udzielenie absolutorium. Podczas zebrania podjęto trzy uchwały w sprawie udzielenia absolutorium, dokonania zmian w statucie oraz zmian w składzie Zarządu. W związku z rezygnacją p. Danuty Gumiennej z funkcji sekretarza pełnienie tej funkcji powierzono Tomaszowi Wsolakowi. Uzupełniono też skład Zarządu. Członkiem Zarządu został wybrany Jędrzej Biegański. W dalszej części zebrania omówiono przygotowania do realizacji projektów „Olęderskim szlakiem. Przeszłość dla przyszłości” oraz „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywamy historię i kulturę Olędrów polskich”. Finałem projektu pierwszego będą uroczystości w dniach 24 i 25 sierpnia 2012 r. z udziałem 12 osobowej reprezentacji potomków nekielskich Olędrów z Australii i RFN. Projekt drugi realizowany będzie od sierpnia do połowy grudnia 2012 r., na realizację którego NSK otrzymało dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 36 000 zł.
23 czerwca 2012 kolejna grupa miłośników sportu rowerowego i historii odwiedziła okolice Nekli. Tym razem rajd rowerowy z cykli "Śladami historii" pt Osadnictwo Olęderskie w Wielkopolsce - część I zorganizowało Koło PTTK "Echo" w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Uczestnicy rajdu przyjechali pociągiem do Wrześni, skąd wyruszyli na trasę: Białężyce - Chocicza Wielka - Żerniki - Podstolice - Barczyzna - Nekla - Nekielka - Kociałkowa Górka - Promno - Biskupice - Uzarzewo - Gruszczyn - Poznań.
Lipiec 2012. Rozpoczęto prace organizacyjne związane z przygotowaniami do realizacji projektu „Olęderskim Szlakiem. Przeszłość dla przyszłości” zaplanowanego na 24-25 sierpnia 2012r., w ramach którego zaplanowano zorganizowanie wystawy historycznej w kosciele poewangelickim w Nekielce „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei”, współudział w oznakowaniu w terenie szlaku rowerowego „Śladami osadnictwa olęderskiego” poprzez przygotowanie treści informacji historycznych na tablicach informacyjnych na szlaku, Zaproszenie na uroczystości potomków nekielskich Olędrów z Australii i RFN, Zaproszenie i wypożyczenie z Muzeum Ziemi Lubuskiej w ZG wystawy fotografii Marka Niedźwieckiego „Australia okiem Niedźwiedzia” oraz zaproszenie na spotkanie z mieszkańcami gminy Nekla jej autora, zaproszenie MZW Kairos z Lublina.
Przygotowania do realizacji projektu „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie kultury i tradycji Olędrów polskich” w którego ramach przewidziano: zaproszenie do udziału w uroczystościach 24-25 sierpnia 2012 r. 8 osób z różnych stron Polski zajmujących się tematyką olęderską i emigracją do Australii , wielokulturowe warsztaty wokalne dla młodzieży z powiatu wrzesińskiego, prowadzone przez p. Borysa Somerschafa w dniach 24 i 25 sierpnia oraz 14 i 15 grudnia 2012 r., przygotowanie wystawy fotografii archiwalnych w Hotelu Barczyzna, przedstawiających potomków tych olędrów, którzy z okolic Nekli wyemigrowali do Australii w 1846 r. i w kolejnych dziesięcioleciach XIX w., wykłady tematyczne popularyzujące wiedzę o olędrach w Polsce i emigracji do Australii oraz tradycjach świątecznych, konkurs literacki o tematyce olęderskiej oraz prowadzenie strony internetowej, relacjonującej ww. działania, a także podsumowanie projektu w ramach spotkania Bożonarodzeniowego w Hotelu Barczyzna w dniu 15 grudnia 2012 r. z koncertem MZW Kairos pod dyr. Borysa Somerschafa.
22 sierpnia 2012 gościem programu "Tu i teraz" w Radiu Emaus był koordynator projektów dotyczących Nekielskich Olędrów, regionalista, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Jerzy Osypiuk. Posłuchaj audycji...
23 sierpnia 2012. Bliskie sąsiedztwo – tak brzmiał tytuł wystawy, którą można było oglądać od 23 sierpnia w Hotelu Barczyzna. Ekspozycja przedstawiała kilkanaście archiwalnych fotografii z prywatnych archiwów potomków osadników olęderskich, którzy pochodzili z historycznych Nekielskich Olędrów oraz zdjęć współczesnych dokumentujących poszukiwanie śladów swoich przodków na ziemi nekielskiej. Autorem wystawy był p. Waldemar Odrobny.
Galeria zdjęć przedstawiała dwa światy, a właściwie czasy. Pierwszy, czyli już ten przeszły. Archiwalne zdjęcia olęderskich osadników mieszkających dawniej w okolicach Nekli to dzisiaj wyjątkowa pamiątka. To byli zwykli ludzie, którzy mieli swój kawałek ziemi i ciężko pracowali, aby móc zapewnić sobie godziwe bytowanie. Drugi czas jest tym obecnym, czyli teraźniejszym. Potomkowie tych wspomnianych osadników odwiedzają naszą gminę, aby poznawać swoje rodzinne losy i powracać do korzeni. To dla nich podróże sentymentalne, nierzadko kończące się wzruszeniami. I właśnie tutaj istnieje związek pomiędzy tymi odległymi latami. Więcej...
24 sierpnia 2012. Wycieczka gości z Australii, młodzieży nekielskiej, realizującej „Olęderskie Stypendium rodziny Nuske” oraz członków i sympatyków NSK do Niekarzyna, Cigacic, Klępska i Dąbrówki Wielkopolskiej – miejsc związanych historycznie z osiedleniem przodków niektórych australijskich gości oraz emigracją do Australii. Więcej...
Po powrocie z wycieczki otwarcie wystawy „Australia okiem Niedźwiedzia” i spotkanie autorskie z Markiem Niedźwieckim oraz spotkanie przy ognisku, zorganizowane przy wielkiej pomocy Druhów z OSP Nekla. Więcej...
24-25 sierpnia 2012. Warsztaty wokalne dla uzdolnionej muzycznie młodzieży, prowadzone przez p. dyrygenta i kompozytora Borysa Somerschafa. Więcej...
25 sierpnia 2012. Wycieczka dla gości z Australii i Polski do ciekawych pod względem historycznym miejsc na terenie Gminy Nekla oraz spotkanie z uczestnikami rajdu rowerowego „Śladami osadnictwa olęderskiego”. Wieczorem w kościółku w Nekielce otwarcie wystawy Witolda Przewoźnego „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy wiary i nadziei” oraz prelekcja autora pod tym samym tytułem. Następnie koncert MZW Kairos zatytułowany „Terra cognita”. Więcej...
16 września 2012. W ramach projektu „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie kultury i tradycji Olędrów polskich” w Nekielskim Ośrodku Kultury zorganizowany został wykład otwarty, dotyczący migracji ludności wyznania luterańskiego do Australii. Zatytułowany „Między obawą a nadzieją. Emigracja ze Środkowego Nadodrza i okolic Nekli do Australii. Przyczyny, ludzie i miejsca” dotyczył uchodźstwa z terenów dawnego pogranicza Brandenbursko – Śląsko – Wielkopolskiego. Niedzielnym gościem i jednocześnie autorem prelekcji była dr Anitta Maksymowicz - kustosz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, autorka wielu publikacji z zakresu szeroko pojętej emigracji do Australii w XIX i XX wieku. Więcej...
14 października 2012. Odbył się kolejny wykład w ramach projektu „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie kultury i tradycji Olędrów polskich” dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne gościło w NOK-u p. Antoniego Chorążego, który przyjechał do nas z Mościc Dolnych znajdujących się w gminie Sławatycze nad Bugiem (województwo lubelskie). Bohaterami wykładu i prezentacji byli „Nadbużańscy Olędrzy. Rolnicy, budowniczowie, rzemieślnicy i melioranci”, których potomkowie w 2017 r. świętować będą czterechsetlecie osiedlenia w tej części kraju. Spotkanie poprowadził p. Antoni Chorąży, potomek nadbużańskich Olędrów z Mościc Dolnych. Gościem specjalnym był p. Janusz Ryl-Krystianowski, dyrektor artystyczny Teatru Animacji w Poznaniu, także potomek Olędrów nadbużańskich. Więcej...
25 listopada 2012 w Klępsku (woj. lubuskie) odbył się Dzień Emigracji. W programie m.in. otwarcie wystawy poświęconej emigracji protestantów do Australii w 1838 roku, wykład dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej, a także część konferencyjna poprowadzona przez gospodarza XVII-wiecznego kościoła w Klępsku, ks. Olgierda Banasia. W uroczystościach uczestniczyła reprezentacja mieszkańców Nekli. Podczas niedzielnej imprezy nie zabrakło wątku Nekielskich Olędrów. Przedstawiciele Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego zaprezentowali w Klępsku wystawę Witolda Przewoźnego „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei”. Więcej...
3 grudnia 2012. Rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Oledrzy w mojej okolicy, gminie, powiecie ‘ adresowanego do wszystkich szkół powiatu wrzesińskiego. Więcej...
14-15 grudnia 2012 drugi etap warsztatów wokalnych dla uzdolnionej muzycznie młodzieży.
15 grudnia 2012. Spotkanie Bożonarodzeniowe w Hotelu Barczyzna podczas którego nastąpiła promocja specjalnie przygotowanej na tę okazję publikacji „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy wiary i nadziei”, pokazującej historię osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli, dzieje niektórych rodzin w Australii a także nasze działania, związane z popularyzacją historii nekielskich Olędrów. Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta i Gminy Nekla p. Karla Balickiego. P. Witold Przewoźny wygłosił prelekcję p.t. „W kręgu tradycji Świąt Bożego Narodzenia”, podsumowano i wręczono nagrody w konkursie literackim, wysłuchano koncertu Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos pod dyrekcja Borysa Somerschafa. Na zakończenie koncertu młodzież uczestnicząca w warsztatach wykonała wspólnie z zespołem utwór „Uciekali” z musicalu „Metro”. Było to wydarzenie kulturalne, które zgromadziło ok. 350 osobową publiczność, niespotykaną dotąd w Gminie Nekla podczas tego typu imprez. Więcej...
tekst: Jerzy Osypiuk