Pierwszym z trzech projektów Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, które uzyskały dofinansowanie Burmistrza Miasta i Gminy Nekla, realizowanych w 2013 r. będzie projekt historyczny: „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba Ojczyźnie”.
Cele:
1. Upamiętnienie zasłużonej rodziny Wojtkowiaków
a) Józef senior – poseł do Polskiego sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w grudniu 1918 r.
b) Józef junior – porucznik Polskiej Marynarki Wojennej, członek komisji nadzorującej budowę okrętów dla PMW w stoczniach Francji i Wielkiej Brytanii. W czasie wojny marynarz na okrętach bojowych ORP Garland, ORP Piorun.
c) Tomasz – posterunkowy Policji Państwowej, wzięty do niewoli i zamordowany przez sowietów w Twerze, pochowany w Miednoje.
2. Ukazanie mieszkańcom gminy Nekla a szczególnie młodemu pokoleniu patriotycznej postawy członków rodziny Wojtkowiaków.
3. Zainteresowanie mieszkańców historią:
a) Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w dniach 3-5 XII 1918 r.,
b) Polskiej Marynarki Wojennej – popularyzacja Dni Morza,
c) Polskiej Policji Państwowej przed II wojną światową i losami jej funkcjonariuszy, internowanych przez sowietów.
Formy realizacji:
1. Ufundowanie tablicy pamiątkowej na domu, w którym mieszkała rodzina Wojtkowiaków.
2. Posadzenie Katyńskiego Dębu Pamięci, upamiętniającego starszego posterunkowego Tomasza Wojtkowiaka.
3. Wystawa fotografii: „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba Ojczyźnie” w Nekielskim Ośrodku Kultury.
4. Spotkanie z pisarzem marynistą Mariuszem Borowiakiem.
5. Spotkanie z Jerzym Ziółkowskim, przedstawicielem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, autorem książki „Syn granatowego” – spotkanie w szkole z młodzieżą i podczas otwarcia wystawy fotograficznej.
6. Wydanie publikacji – zbioru artykułów, upamiętniających członków rodziny a także wspomnienia Mariana Wojtkowiaka dotyczące Nekli.
7. Zorganizowanie wspólnie ze Związkiem Oficerów Rezerwy uroczystości, podczas której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, przy zachowaniu Ceremoniału Wojskowego. We wszystkich uroczystościach wezmą udział potomkowie rodziny Wojtkowiaków z Wielkiej Brytanii i Gdyni.
Opis potrzeb wskazujących na konieczność wykonania zadania publicznego, opis ich przyczyn oraz skutków
Znajomość historii i losów ludzi, dawnych mieszkańców Nekli jest bardzo ważnym elementem budowania tożsamości i patriotyzmu współczesnych obywateli naszego miasteczka i Gminy, a szczególnie młodego pokolenia. Projekt ten, w którym uczestniczyć będą potomkowie rodziny Wojtkowiaków ma uświadomić współczesnym mieszkańcom ciągłość historyczną pokoleń. Bohaterowie wydarzeń sprzed 95 i 68 laty prowadzili zwyczajne życie, jednak historia tak pokierowała ich losem, że dzisiaj stają się podręcznikowymi postaciami godnymi upamiętnienia. Zaufanie mieszkańców Nekli i okolic, jaką obdarzano Józefa Wojtkowiaka -seniora, wybierając go delegatem do Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w grudniu 1918 r., świadczy o jego niezwykłym autorytecie wśród współmieszkańców. Nie mogła to być kandydatura przypadkowa. Najmłodszy z rodu Wojtkowiaków- Tomasz, zwyczajny wydawałoby się policjant, nie zginął w otwartej walce z wrogiem ale od skrytobójczego strzału w tył głowy w lochach sowieckiej siedziby NKWD w mieście Kalinin, dzisiejszym Twerze. Spoczywa w tzw. Katyńskich grobach w Miednoje. Najstarszy z synów, Józef związał swoje życie z polskim morzem, wstępując po odzyskaniu niepodległości do Polskiej Marynarki Wojennej. Musiał charakteryzować się wielką fachowością, wykazać się wielkimi umiejętnościami technicznymi i odpowiednimi cechami charakteru, skoro przełożeni oddelegowali go do prac komisji nadzorującej budowę okrętów dla PMW w stoczniach Francji i Wielkiej Brytanii. Od 1937 r. służył na ORP Błyskawica a w czasie wojny na ORP Garland i ORP Piorun, który wsławił się odnalezieniem i nawiązaniem kontaktu bojowego z największym niemieckim pancernikiem Bismarck. Opisane powyżej osoby do niedawna zupełnie zapomniane w naszym środowisku, zasługują na pamięć kolejnych pokoleń. Temu ma służyć przygotowywany projekt.
Zakładane cele realizacji zadania publicznego oraz sposób ich realizacji
Cel ogólny: Upamiętnienie rodziny Wojtkowiaków.
Cele szczegółowe:
- poszerzenie wiedzy historycznej i wzrost zaangażowania mieszkańców w utrwalanie pamięci o dokonaniach poprzednich pokoleń,
- nawiązanie kontaktów z potomkami rodziny Wojtkowiaków i integracja ze współczesnymi mieszkańcami Gminy Nekla poprzez aktywny udział w uroczystościach,
- szerokie upowszechnianie wiedzy o Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu, historii Marynarki Wojennej, Policji Państwowej i zbrodni katyńskiej na przykładzie członków rodziny Wojtkowiaków oraz ukazanie ich symbolicznej roli w historii, na tle dziejów naszej miejscowości poprzez wydanie publikacji historycznej, promocję artykułów w lokalnej prasie oraz w internecie.
Miejsce realizacji zadania publicznego:
Projekt realizowany będzie w Nekli:
- tablica na domu przy ul Zawodzie 20,
- wystawa fotografii i spotkania w Nekielskim Ośrodku Kultury,
- posadzenie Katyńskiego Dębu Pamięci Tomasza Wojtkowiaka na placu przyszkolnym, spotkania w szkole w Nekli.
Opis poszczególnych działań w zakresie realizacji zadania publicznego.
1. Ufundowanie tablicy pamiątkowej na domu, w którym mieszkała rodzina Wojtkowiaków. Zdobycie środków finansowych na wykonanie tablicy pamiątkowej, opracowanie jej treści, znalezienie wykonawcy.
2. Posadzenie Katyńskiego Dębu Pamięci, upamiętniającego starszego posterunkowego Tomasza Wojtkowiaka. Uroczystość organizowana w kooperacji z dyrekcją i na terenie szkoły według odrębnie ustalonego scenariusza.
3. Wystawa fotografii: „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba Ojczyźnie” w NOK. Wystawa zostanie zorganizowana w oparciu o zdjęcia archiwalne uzyskane od p. Wandy Troman z Wielkiej Brytanii i Mariana Wojtkowaka z Gdyni, dzieci por.. mar. Józefa Wojtkowiaka.
4. Spotkanie z pisarzem marynistą Mariuszem Borowiakiem, przy okazji otwarcia wystawy fotografii. Autor opowie o Józefie Wojtkowiaku, badaniach nad historia Marynarki Wojennej w latach 1919-1947 oraz swoich książkach ukazujących tę historię.
5. Spotkanie z Jerzym Ziółkowskim, przedstawicielem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” , autorem książki „Syn granatowego” – spotkanie w szkole z młodzieżą przy okazji posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci.
6. Wydanie publikacji – zbioru artykułów, upamiętniających członków rodziny a także wspomnienia Mariana Wojtkowiaka dotyczące Nekli. Zorganizowanie wspólnie z Burmistrzem MiG Nekla i ze Związkiem Oficerów Rezerwy uroczystości, podczas której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, przy zachowaniu Ceremoniału Wojskowego. We wszystkich uroczystościach wezmą udział potomkowie rodziny Wojtkowiaków z Wielkiej Brytanii i Gdyni.