2. urodziny Stowarzyszenia
30 czerwca 2013 r. minęły dwa lata od chwili powołania do życia Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. To niewiele. Jednak z perspektywy wydarzeń kulturalnych na terenie naszej gminy – sporo. Udało się zorganizować lub współuczestniczyć w organizacji przynajmniej 25 imprez kulturalnych.
Szczegółowy opis wydarzeń na stronie internetowej www.nsk.nekla.eu w zakładce „nasze działania” (zobacz). Były wśród nich konferencje, wystawy plastyczne i popularyzujące historię gminy, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania rocznicowe, koncerty, plener malarski, imprezy historyczno-patriotyczne, działalność wydawnicza. W imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy naszej Gminy, ale również przedstawiciele z sąsiednich gmin, powiatów: wrzesińskiego, średzkiego, gnieźnieńskiego i poznańskiego, a także z Niemiec i dalekiej Australii. Cieszymy się z tego, że dzięki współpracy z władzami Gminy udało się wydać drukiem trzy publikacje książkowe: „Ochotnicza Kompania Nekielska w Powstaniu Wielkopolskim”, „Nekielskie Olędry. Bliskie sąsiedztwo” oraz „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba ojczyźnie”. Pozostawiają one trwały ślad w popularyzowaniu historii naszej Gminy. Dzięki środkom finansowym z budżetu gminy i wsparciu zewnętrznemu z Urzędu Marszałkowskiego i Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, zrealizowaliśmy trzy duże projekty: „Olęderskim szlakiem. Przeszłość dla przyszłości”, „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie kultury i tradycji Olędrów polskich” oraz „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba ojczyźnie”. Każdy z nich zgromadził dużą publiczność. Ważnym elementem tych projektów było uczestnictwo potomków nekielskich Olędrów z Australii i Niemiec oraz gości z różnych stron Polski, popularyzujących historię Olędrów. W ostatnim projekcie uczestniczyło dwudziestu potomków Marianny i Józefa Wojtkowiaków, mieszkających w Wielkiej Brytanii, Gdyni, Zgierzu i Poznaniu. Z jednej strony była to doskonała okazja do zbliżenia relacji ze współczesnymi mieszkańcami ziemi przodków, z drugiej zaś, promocja Gminy Nekla nie tylko w Polsce, ale i w świecie. Doskonale temu służą nasze strony internetowe, relacjonujące wspomniane wydarzenia i działalność NSK. To zasługa tegorocznych maturzystów, Jędrka Biegańskiego i Radka Jagieły.
Nawiązaliśmy współpracę z artystami mieszkającymi na terenie naszej gminy; plastykami; p. prof. Danutą Mączak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i p. Jackiem Paplą z Uniwersytetu Zielonogórskiego, muzykiem p. Rafałem Renzem z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wspierają oni nasze poczynania, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dobrze układa się współpraca z trzema parafiami z terenu gminy. Dzięki uprzejmości Gospodarzy możliwe było zorganizowanie koncertów w trzech kościołach: w Nekli, Targowej Górce i Nekielce. Na uwagę mieszkańców i serdeczne podziękowania zasługują „Fundacja Dwór w Podstolicach” Pani Anny Kareńskiej, Hotel „Barczyzna” Państwa Mendyków, Firma „Stalmet” Państwa Kaczmarków oraz Druhowie z OSP Nekla. Zrozumienie i wspieranie naszych inicjatyw sprawiły, że mają duży udział w zrealizowaniu ubiegłorocznych projektów.
W zakresie popularyzowania historii przez nasze Stowarzyszenie duże znaczenie mają artykuły historyczne p. Michała Pawełczyka, który niestrudzenie odkrywa zapomniane, a znaczące w przeszłości postacie życia publicznego w Nekli i okolicy. Wszystkie publikowane były w Przeglądzie Nekielskim i na stronie internetowej. W przyszłym roku ukaże się drugie, rozszerzone i uzupełnione wydanie jego książki o kompanii nekielskiej.
Korzystając z okazji, pragnę serdecznie podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy nie szczędząc czasu i sił mieli swój udział w organizacji imprez w ciągu tych dwóch lat działalności. Mam również nadzieję, że w funkcjonowanie naszego Stowarzyszenia zechcą się włączyć również inne osoby z terenu Gminy Nekla. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy. Serdecznie zapraszamy do współpracy i uczestnictwa w organizowanych przez nas imprezach kulturalnych.
Jerzy Osypiuk