W niedzielę, 22 września 2013 r. Gminę Nekla odwiedzili uczestnicy XVI Forum Publicystów Krajoznawczych. Jak pisze Witold Przewoźny, prezes klubu, Forum jest cykliczną imprezą, organizowaną od trzydziestu lat przez Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych przy Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i jednostek centralnych PTTK. Obok wymiany doświadczeń jest to jednocześnie forma promocji regionu w szerszym gronie krajoznawców, ludzi pióra i wydawców z całej Polski. Głównym motywem tegorocznego Forum, odbywającego się co dwa lata, był bardzo aktualny temat „Mijające krajobrazy”. Omawiano w terenie zjawiska przemijania krajobrazu na przykładzie przemysłowej eksploatacji środowiska, zmian w osadnictwie i wpływu podziałów administracyjnych. W programie Forum nie mogło zabraknąć okolic Nekielki ze śladami osadnictwa olęderskiego.
O godzinie 13.00 autokar z uczestnikami Forum dotarł do Nekli, skąd udaliśmy się do Nekielki, odwiedzając cmentarz olęderski a następnie kościół poewangelicki. Tam Witold Przewoźny, jak zwykle, pięknie opowiadał o fenomenie połączenia historii olęderskiej ze współczesnością, polegającym na odwiedzinach okolic Nekli przez australijskich potomków Olędrów, poszukujących swojej tożsamości. Częste przyjazdy rodzin z dalekiej Australii są jednocześnie doskonałą okazją do promocji naszej miejscowości na antypodach.
Publicyści krajoznawczy zapoznali się z wystawą „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy wiary i nadziei”, przygotowaną w 2012 r. przez p. Witka Przewoźnego. Następnie udaliśmy się do Barczyzny, gdzie była okazja do obejrzenia cmentarzyka z jedyną zachowana kwaterą grobowa, otoczoną pięknym, ręcznie kutym, metalowym płotkiem z początku XX wieku. Tutaj do grupy dołączył p. Karol Balicki, burmistrz Nekli.
Ostatnim akcentem spotkania był obiad w hotelu Barczyzna. Wcześniej nasi goście zapoznali się z przygotowaną w sali bankietowej wystawą fotografii „Bliskie sąsiedztwo” oraz licznymi przykładami monografii rodzinnych, wydawanych w Australii przez potomków nekielskich Olędrów. Uczestnicy Forum otrzymali zestaw materiałów promocyjnych dotyczących historii i dnia dzisiejszego Gminy Nekla.
Przejazd po północnych terenach gminy był doskonałą okazją do zaprezentowania naszego dorobku w zakresie dbałości o dziedzictwo kulturowe naszej małej ojczyzny. Podczas rozmów kuluarowych trzy osoby zadeklarowały gotowość przyjazdu do Nekli w celu zaprezentowania naszym mieszkańcom ciekawych prelekcji z różnych dziedzin. Wśród uczestników wycieczki byli nie tylko Wielkopolanie ale również przedstawiciele środowisk twórczych z Wrocławia, Zielonej Góry, Gdańska i Warszawy.
Opuszczając hotel Barczyzna organizatorzy Forum, dysponując rezerwą czasową, wyrazili wolę poznania i obejrzenia z bliska nekielskiej świątyni, co stało się faktem przed rozpoczęciem wieczornej mszy św. Następnie, już z okien autokaru, wycieczkowicze obejrzeli założenie parkowo-dworskie, staw z widokiem na kościół, plac rekreacji, zabudowę ul. Zawodzie oraz nekielski rynek.
Jerzy Osypiuk