Podsumowanie działalności NSK w 2013 roku
W połowie grudnia 2012 r. przy okazji projektu „Bliskie sąsiedztwo. Odkrywanie kultury i tradycji Olędrów polskich” ukazała się wydana nakładem Gminy Nekla i NSK książka „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei”, podsumowująca historię i szerokie spektrum działań NSK wokół tej tematyki.
17 lutego 2013 r. Drugie spotkanie z cyklu „Syberyjska odyseja” z udziałem pracownika wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa p. Adama Kaczyńskiego oraz rodowitej lwowianki p. Danuty Greszczuk, obecnie żony p. Adama. Oboje podróżowali za koło podbiegunowe, do Workuty, w poszukiwaniu śladów polskich zesłańców z okresu II wojny światowej, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania oglądając zaprezentowane filmy i fotografie. Znajomość tematyki wschodniej u Adama Kaczyńskiego i jego zaangażowanie zostały dostrzeżone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. W październiku tego roku został oddelegowany do pracy na Białorusi na stanowisku wicekonsula w Mińsku. Serdecznie gratulujemy!
8 czerwca 2013 r. Projekt „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba ojczyźnie”. Z udziałem licznych potomków rodziny Wojtkowiaków. W ramach projektu
- ufundowano tablicę pamiątkową na domu rodzinnym,
- posadzono Dąb Pamięci Tomasza Wojtkowiaka i odsłonięto tablicę upamiętniającą postać i to zdarzenie,
- urządzono wystawę fotografii archiwalnych,
- zorganizowano spotkanie z pisarzem marynistą Mariuszem Borowiakiem,
- wydano publikację historyczną pod tytułem „Ślady pamięci. Wojtkowiaków służba ojczyźnie”
Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, dowódca Marynarki Wojennej adm. Tomasz Mathea, Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz Komendant Powiatowy Policji we Wrześni insp. Jarosław Gruszczyński.
14 czerwca 2013 r. Plener malarski „To, czego nie dostrzegamy na co dzień. Nekla 2013” Inicjatorką i organizatorką pleneru była kol. Aldona Kubacka, wiceprezes stowarzyszenia. Plener cieszył się dużym powodzeniem wśród miłośników malarstwa olejnego.
20 czerwca 2013. Walne Zgromadzenie Członków NSK
3 sierpnia 2013 podejmowaliśmy, w ramach rewanżu, grupę parafian z Klępska z ks. Olgierdem Banasiem na czele, u których gościliśmy z młodzieżą i potomkami Olędrów z Australii w sierpniu 2012 oraz powtórnie z dużą grupą neklan podczas dnia Emigracji 25 listopada 2012.
25 sierpnia 2013. Poplenerowa wystawa malarstwa olejnego „To czego nie dostrzegamy gołym okiem. Nekla 2013” podczas dożynek gminnych.
15 września 2013. Drugie spotkanie autorskie z pisarzem Mariuszem Borowiakiem, który opowiadał o swojej twórczości i warsztacie pisarskim. Spotkanie poprowadził p. Tomasz Małecki z „Wiadomości Wrzesińskich”. Można było nabyć najnowsze książki p. Mariusza.
22 września 2013 podejmowaliśmy w Nekielce i Barczyźnie uczestników XVI Form Publicystów Krajoznawczych, które odbywało się pod hasłem ”Mijające krajobrazy”. Z tematyką olęderską; historią i naszymi działaniami w zakresie ochrony tego dziedzictwa kulturowego zapoznali się uczestnicy Forum z różnych stron Polski.
13 października 2013 w kościele św. Michała w Targowej Górce odbył się koncert ”Odkrywając radość z muzyką i poezją” promujący pierwszy tomik wierszy naszej koleżanki Lucyny Idasiak. W ramach koncertu wystąpili:
- Adam Manijak, pianista Akademii Muzycznej z Łodzi,
- Zuzanna Idasiak, uczennica IV kl. szkoły muzycznej II stopnia – organy,
- Patrycja Lisiecka – śpiew,
- Zespół Wokalny działający przy Zespole Szkół w Targowej Górce.
Po koncercie, w miejscowej szkole, uczestnicy spotkania przy kawie mogli podzielić się wrażeniami z koncertu i porozmawiać ze wzruszoną autorką wierszy, naszą koleżanką Lucyną Idasiak.
W październiku udostępniliśmy nasze łamy na stronie NSK dla zaprezentowania wspomnień Józefa Kozakiewicza, który z bratem i rodzicami przebywał na zesłaniu w specposiołku Siennoj z rodziną Szalatych. Było to możliwe po odnalezieniu się potomków rodziny Kozakiewiczów i Darowskich po emisji w TVP programu „Wiktora Szalatego skarb największy”. Rękopis wspomnień udostępniła p. Małgorzata Stelmaszczyk z Opola a przepisali uczniowie Gimnazjum w Zasutowie pod kier. Krystyny Jagodzińskiej oraz p. Maria Szalata. Dziękujemy!
17 listopada 2013. Spotkanie z p. Elżbietą Guzikowską – Konopińską, autorką książki „Ogród japoński”. P. Elżbieta jest właścicielką dużego ogrodu botanicznego w sąsiednim Brzeźnie.
8 grudnia 2013. Spotkanie z podróżnikiem i nauczycielem akademickim doktorem Mieczysławem Wojeckim z Zielonej Góry pt. „Grecja – kraj bogów słońca i oliwek”. Spotkanie było poprowadzone w niekonwencjonalnej formie, z nauką piosenki i tańca greckiego.
Na uwagę zasługuje fakt napisania kolejnej pracy magisterskiej o naszej gminie przez Annę Grądecką, absolwentkę filologii niderlandzkiej na UAM. Inspiracją była historia nekielskich olędrów i nasze kontakty z potomkami dziewiętnastowiecznych emigrantów do Australii, poznane podczas wycieczki do naszej gminy studentów Koła Naukowego „Oranje” pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Kocha.
We wrześniu i w październiku, w związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych odnotowaliśmy również duże zainteresowanie przedstawicieli mediów cmentarzami olęderskimi, czego efektem były audycje w telewizji internetowej TV Wielkopolska, "Wiadomościach Wrzesińskich" i portalu września nasze miasto.pl.
tekst: Jerzy Osypiuk