„Jeżeli chcesz wiedzieć, co ma na myśli kobieta,
nie słuchaj tego co mówi - patrz na nią.”
Oscar Wilde
XIX wieczny Dworek w Podstolicach
i kobieta - wzór piękna, natchnienia i muza dla artystów
Drugi otwarty plener malarski „Dama z perłą” dla mieszkańców gminy Nekla odbył się 10 maja 2014 roku w zabytkowym XIX wiecznym Dworze w Podstolicach – w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim, dzięki uprzejmości i gościnności właścicielki tego obiektu Pani Anny Kareńskiej.
Budynek, stuletni park ze stawem, oaza ciszy, spokoju i piękna to wymarzone miejsce na plener. Niestety, pogoda z natury potrafi płatać figle, dlatego uczestnicy pleneru (ze względu na niską temperaturę na zewnątrz) zmuszeni byli tworzyć tylko we wnętrzu dworu. Stylizowane wnętrza - każde o odrębnym charakterze i klimacie, piękne modelki w strojach barokowych, zrekompensowały niedosyt pracy na świeżym powietrzu i przeniosły wszystkich w klimat minionej epoki. Uczestnicy pleneru mieli do wyboru scenerie – trzy wnętrza pokojów gościnnych z centralnie usytuowanymi modelkami na pierwszym planie, uwzględniające światło, modelujące bryłę.
Krótką historię dworu, anegdoty związane z wizytami i występami wielkich artystów polskich w tym miejscu opowiedziała właścicielka obiektu Pani Anna Kareńska. Natomiast wstępem do pracy twórczej była prezentacja na temat „Wizerunek kobiety w malarstwie wybranych epok” przedstawiona przez organizatora pleneru. Niełatwy temat (postać, wnętrze, światło, technika pracy) nie przeszkodziły w realizacji zakładanych celów. Każdy z 21 uczestników wykazał się indywidualnym podejściem do tematu, począwszy od wyboru motywu poprzez kompozycję (kadr) i sprawne posługiwanie się techniką. Twórczej i efektywnej pracy towarzyszyło skupienie, ogromne zaangażowanie, rozmach malarski i wyjątkowa atmosfera, którą to Wy Państwo stworzyliście. Dziękuję!
Na szacunek zasługuje praca modelek – Izabeli Bandosz, Małgorzaty Kubiaczyk, Magdaleny Rytter, choć z pozoru mogła wydawać się łatwa, to w bezruchu, w ciężkich strojach barokowych z konstrukcjami wymagała od pań ogromnej cierpliwości i wytrwałości.
Plener stworzył także okazje do wymiany myśli, poglądów artystycznych, poszerzył umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie techniki malarskiej; uczył uczestników wnikliwej obserwacji i analizy rzeczywistości - świadomości zmienności światła i czasu, czyli elementów, które należy włączyć w proces tworzenia dzieła. Kształtował także postawy kreatywne, zainteresowania i zamiłowania w tworzeniu szeroko pojmowanej kultury plastycznej, rozwijał inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną uczestników poprzez własną aktywność twórczą; dał możliwość poznania bardzo atrakcyjnego, zabytkowego Dworu w Podstolicach, a także przyrody w kontekście pejzażu.
Na sukces takiego przedsięwzięcia składa się bezinteresowna praca i zaangażowanie wielu osób. Szczególne podziękowania kieruję do pani Magdaleny Mitkowskiej nauczycielki ZS w Nekli za pomoc w organizacji i opiekę podczas pleneru, za wypożyczenie strojów dla modelek, panu Markowi Wasiakowi za dokumentację fotograficzną przebiegu całości pleneru.
Pani Annie Kareńskiej za bezpłatne udostępnienie i możliwość korzystania z pomieszczeń dworu, za życzliwość i serdeczność w stosunku do wszystkich uczestników pleneru oraz zaproszenie do przygotowania wernisażu prac poplenerowych dnia 14 czerwca 2014r. o godzinie 17:00 w kościele poewangelickim w Nekielce (neogotycki kościół w powiecie wrzesińskim wpisany do rejestru zabytków w 1999 roku).
W tegorocznym plenerze udział wzięli pani/pan: Aleksandra Kujawa - Dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury, Anna Czyżewska - Dyrektor Przedszkola „Mali Einsteini” w Nekli, Marek Lewandowski, Izabela Brzychcy, Małgorzata Kaminiecka, Mariusz Filewicz, Tomek Wsolak, Teresa Tomys, Katarzyna Wojtkowiak, Iwona Koralewska, Katarzyna Kulczak, Longina Izydorczyk, Patrycja Lisiecka, Małgorzata Wiśniewska, Dorota Hekert, Zuzanna Urbaniak, Aleksandra Zaworska, Martyna Kusztal, Wiktoria Rymarczuk, Monika Szczygieł, Kalina Mitkowska, Magdalena Mitkowska, Marek Wasiak, Izabela Bandosz, Małgorzata Kubiaczyk, Magdalena Rytter, Aldona Kubacka.
Dziękuję także:
Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla - panu Karolowi Balickiemu za możliwość realizacji projektu, wsparcie i pomoc.
Dyrektorowi Zespołu Szkół w Nekli - panu Robertowi Andrzejczakowi za wsparcie i pomoc w organizacji pleneru.
Inspektorowi ds. Promocji Gminy, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pożytku Publicznego pani Annie Mantorskiej za pomoc w realizacji projektu.
Dyrektorowi NOK - pani Aleksandrze Kujawie za wypożyczenie sztalug.
Kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nekli - panu Arkadiuszowi Pawlakowi za transport sztalug.
Dyrekcji Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie za wypożyczenie strojów barokowych.
Panu Wiesławowi Marszałkowskiemu za przygotowanie sprzętu plenerowego i wszystkim pozostałym osobom, których nie wymieniłam z imienia i nazwiska, a wspomogli organizację pleneru.
DZIĘKUJĘ!
Do zobaczenia na wernisażu 14 czerwca 2014 roku w kościółku w Nekielce!
Aldona Kubacka (wiceprezes NSK)
Plener zorganizowany przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Nekla