Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne przy współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Nekla przygotowuje do druku publikację autorstwa pana Michała Pawełczyka „Ziemia Nekielska i jej mieszkańcy w I wojnie światowej. Lista ofiar”.
Będzie to obszerne opracowanie zawierające ponad 1200 zapisów dotyczących mieszkańców naszej okolicy, którzy znaleźli się na tzw. liście strat, publikowanej przez pruskie władze wojskowe podczas I wojny światowej. Znajdą się tam polegli, zmarli wskutek odniesionych ran, ranni oraz wzięci do niewoli.
Czytelnicy będą mogli się przekonać jak liczna grupa mieszkańców uczestniczyła w Wielkiej Wojnie. Nie będzie to lista pełna, gdyż nie uwzględnia tych, którzy szczęśliwie nie odnieśli uszczerbku na zdrowiu.
Pierwotnie planowaliśmy wydanie tej publikacji z okazji 100 rocznicy wybuchu wojny. Uwzględniając życzliwe sugestie, dotyczące względów frekwencyjnych w okresie wakacyjnym przesunęliśmy termin.
Promocja tego wydawnictwa odbędzie się 11 listopada 2014 roku podczas uroczystych obchodów Odzyskania Niepodległości, który jednocześnie jest dniem zakończenia I wojny światowej.
Przedstawiamy dziś czytelnikom fragment tej publikacji, ukazujący poległych i zmarłych mieszkańców okolic Nekli wskutek działań wojennych. Lista zawiera nazwiska Polaków i Niemców urodzonych i mieszkających w okolicach Nekli. Chcemy w ten skromny sposób uczcić ich pamięć w setną rocznice wybuchu wojny, a jednocześnie pobudzić wyobraźnię współczesnych mieszkańców aby uświadomili sobie jaką ofiarę złożyli ich przodkowie na frontach tej straszliwej wojny.
Jerzy Osypiuk
Od autora
1 sierpnia 1914 roku cesarskie Niemcy wypowiedziały wojnę carskiej Rosji. W ten sposób nabrał rozpędu konflikt zapoczątkowany w Serbii śmiercią arcyksięcia Ferdynanda i jego małżonki. Wkrótce wojna objęła następne kraje. Zakończyła się podpisaniem rozejmu 11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w Compiègne.
W ciągu lat wojny Ziemia Nekielska, aczkolwiek położona z dala od frontów wojny, ciężko odczuła jej skutki.
Dziś, w setną rocznicę wybuchu wojny, przedstawiam listę tych, którzy ponieśli największą ofiarę: stracili swoje życie. Wielu z nich należało do naszych najbliższych rodzin. Groby (jeśli istnieją) poległych i zmarłych, często zapomniane, rozsiane są po całym świecie. Wspominając ich, nie zapomnijmy o modlitwie za ich dusze.
W ustaleniu listy nieocenione wsparcie uzyskałem od pana Ryszarda Kordusa, który przekazał dane z nekielskiego USC, utworzone według miejsca zamieszkania. Są one wyróżnione tłustym drukiem.
Pozostałe dane uzyskałem z ARMEE-VERORDNUNGSBLATT. Verlustliste oraz Deutsche Verlustlisten, dostępnych w internecie pod adresem http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search. Dane te uszeregowano według miejsca urodzenia. W większości przypadków dane uzyskane z dwóch źródeł się zbieżnie nałożyły.
Michał Pawełczyk
LISTA POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ Z NEKLI I OKOLICY
Lista znajduje się w Przeglądzie Nekielskim (na stronach 20-25)
http://issuu.com/nekla/docs/201408pn
Szanowni Państwo!
W związku z przygotowaniami do uroczystej promocji publikacji historycznej Michała Pawełczyka „Ziemia Nekielska i jej mieszkańcy w I wojnie światowej. Lista ofiar” chcielibyśmy zaprezentować mieszkańcom uczestników i realia I wojny światowej w formie wystawy starych fotografii.
Dlatego zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przejrzenie rodzinnych albumów i archiwów, w których mogą znajdować się stare fotografie przodków, dokumenty i pocztówki przysyłane z różnych frontów I wojny światowej. Prosimy o udostępnienie takich materiałów, które po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Powiększone fotokopie z podaniem źródła pochodzenia, zostaną wyeksponowane na wystawie, a także być może posłużą do zilustrowania publikacji.
Wymienione wyżej materiały z dołączonym na oddzielnej kartce wykazem, opisem zdjęć, imieniem i nazwiskiem osoby udostępniającej oraz numerem kontaktowym proszę składać w sklepie z artykułami papierniczo-biurowymi przy ul. Dworcowej 5 w Nekli najpóźniej do dnia 27 września 2014 roku. Po zeskanowaniu materiały zostaną natychmiast zwrócone ofiarodawcy.
Wszelkie informacje pod numerem telefonu 603 122 310.
W imieniu Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego
Jerzy Osypiuk