„Obcowanie ze sztuką, pana sztuką, jest „wartością wyższą”, która powinna dopełniać życie każdego człowieka”.
Aldona Kubacka, wicedyrektor Zespołu Szkół w Nekli
Wizyta w Nekli
znakomitego, współczesnego artysty, pedagoga, animatora życia artystycznego
pana prof. Marcina Berdyszaka, rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Dnia 4 marca 2015 roku w Nekielskim Ośrodku Kultury w Nekli odbył się wykład na temat sztuki wizualnej, połączony z prezentacją twórczości własnej pana prof. Marcina Berdyszaka, rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu dla uczniów gimnazjum i mieszkańców gminy Nekla.
Organizatorami tego niecodziennego spotkania był Zespół Szkół w Nekli, Nekielski Ośrodek Kultury, Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne.
Pana profesora Marcina Berdyszaka gościliśmy w Nekli po raz drugi w ramach eksperymentu pedagogicznego „Happening - niestandardowym sposobem kreowania sztuki współczesnej jako niezbędny element realizacji podstawy programowej na zajęciach plastyki w gimnazjum”.
Pierwszy wykład odbył się w Zespole Szkół w Nekli 2 grudnia 2014 roku dla uczniów gimnazjum, rodziców, nauczycieli i dotyczył wybranych zagadnień sztuki współczesnej.
Profesor Marcin Berdyszak to znakomity, współczesny artysta, pedagog, animator życia artystycznego, prowadzi pracownię warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji oraz pracownię działań przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Mieszka i tworzy w Poznaniu. Zajmuje się sztuką instalacji, obiektu (ready mades) oraz performance.
W pracy artystycznej pan profesor odwołuje się do awangardy XX wieku (odrzucającej dotychczasowe style, kreującej własny świat, nienaśladującej rzeczywistości, szukającej odrębnego języka wyrazu), do martwej natury mistrzów holenderskich XVII wieku i rozważa w swych pracach niezgodność z ich zdobyczami. W swoich dziełach nie prowokuje, ale analizuje teraźniejszość z punktu widzenia przyszłości. Na uwagę zasługuje fakt, że we wszystkich oglądanych dziełach pana profesora można zauważyć przemyślaną, wyważoną i niczego nienarzucającą obserwację świata, w którym przyszło nam żyć. W pędzie dzisiejszej cywilizacji dzieła te „zatrzymują” widza i w sposób naturalny skłaniają do refleksji nad problemami, których w codziennych obowiązkach nie dostrzegamy np. nadmiar – przeładowanie, przesyt, który utrudnia nam rozpoznanie tego, co naprawdę jest ważne (np. nadmiar obrazów, usług, produktów, technologii cyfrowych). Pan profesor posłużył się przykładem – „…jaka bezradność ogarnia człowieka, który zapomniał telefonu komórkowego”.
Inne prace są rozważaniem na temat tożsamości; zacierania granic między tym co naturalne, a tym, co sztuczne; między prawdą, a iluzją. Moją uwagę zwrócił jeszcze inny aspekt, który dotyczy zatracania indywidualności i odmienności w dobie dzisiejszej cywilizacji - braku odrębności kultury jako zespołu wartości dla danej grupy społecznej, czy narodu.
„Jest też jednym z nielicznych twórców w Polsce, którzy podejmują problematykę sztuki i kondycji ludzkiej w perspektywie globalistycznej, nie z punktu widzenia lokalnych partykularyzmów i nietrwałych mód artystycznych oraz skandali i prowokacji” – (Elżbieta Kościelak).
Jestem dumna, że przekazując wiedzę i umiejętności uczniom ze sztuki współczesnej na lekcjach plastyki, mogę odwoływać się bezpośrednio do twórców współczesnych. Poprzez kontakt z prof. Marcinem Berdyszakiem zyskaliśmy (uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy gminy Nekla) nie tylko wiedzę na temat sztuki współczesnej, procesu powstawania dzieł pana profesora; ale także poznaliśmy wyjątkowego człowieka, człowieka kreatywnego, posiadającego ogromną wiedzę, ciągle poszukującego, świetnego obserwatora ludzi i zjawisk, który w dyskretny sposób podpowiada, że każdy z nas może mieć własny punkt widzenia świata. Dziękujemy panie Profesorze!
W wykładzie uczestniczyli między innymi pan Karol Balicki Burmistrz Miasta i Gminy Nekla, pan Czesław Kozielski przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Nekla, pan Czesław Borkowski radny Powiatu we Wrześni, pan Roman Kuszak radny gminy Nekla, dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Nekla: pani Hanna Migdalska, pan Piotr Michalak, pan Robert Andrzejczak, pani Anna Czyżewska, pani Beata Kowalska, pani Angelika Kurzawa, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz absolwenci szkoły.
Podczas spotkania prezentowana była również wystawa prac plastycznych Pani Magdaleny Stachowiak - absolwentki Zespołu Szkół w Nekli, obecnie studentki drugiego roku Politechniki Poznańskiej - Wydziału Architektury, która chętnie opowiadała zainteresowanym na temat swoich prac malarskich, rysunkowych oraz przestrzennych. Gratulujemy Magdaleno! Bardzo interesująca wystawa.
Pan Karol Balicki - Burmistrz Miasta i Gminy Nekla podziękował panu profesorowi Marcinowi Berdyszakowi za wykład, natomiast uczniowie, dziękując, wręczyli bukiet tulipanów.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w tym niecodziennym spotkaniu z panem profesorem. Dziękuję panu Karolowi Balickiemu Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla za wsparcie i pomoc w realizacji tego projektu, za pomoc w organizacji tego spotkania dziękuję pani Aleksandrze Kujawie dyrektorowi Nekielskiego Ośrodka Kultury, panu Robertowi Andrzejczakowi dyrektorowi Zespołu Szkół w Nekli, pani Magdalenie Mitkowskiej, panu Markowi Wasiakowi, pani Magdalenie Małek – Filipczak, pani Annie Frąszczak- nauczycielom Zespołu Szkół w Nekli.
Aldona Kubacka
Refleksje uczestników:
„Wieczór pełen nieoczekiwanych zwrotów w sposobie interpretacji sztuki, przesycony olbrzymią wiedzą, pasją i pracowitością artysty”.
Robert Andrzejczak, dyrektor Zespołu Szkół w Nekli
„Dziękuję za możliwość poznania pana profesora Marcina Berdyszaka i jego twórczości.
Podziwiam umiejętność wyrażania w formie dzieła artystycznego uniwersalnych treści i zjawisk życia społecznego, z jakimi spotykamy się na co dzień. Jestem pod wielkim wrażeniem jego skromności i otwartości w kontakcie z drugim człowiekiem”.
Z wyrazami szacunku, Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego
„Wykład prof. Marcina Berdyszaka był bardzo ciekawy. Interesujące były zarówno fakty z życia artysty, jak i sam sposób prezentowania i interpretacji swoich prac. Najbardziej utkwiła mi w pamięci praca z bananami sztucznymi i naturalnymi, która uświadomiła nam, że w otaczającym nas świecie sztuczność coraz bardziej wypiera naturę. Wszystkie prace artysty są niezwykle ciekawe, czasami szokujące, ale fascynujące i piękne zarazem. Mają głęboki sens, który autor chce nam przekazać i pobudzić do refleksji. Chętnie ponownie wzięłabym udział w takim wykładzie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie okazja”.
Zofia Konecka, nauczycielka informatyki
Z twórczością Marcina Berdyszaka zetknęłam się po raz pierwszy. Dzięki spotkaniu z profesorem miałam okazję, choć przez chwilę zatrzymać się, by spojrzeć na sztukę współczesną. Była to dla mnie okazja do osobistego odkrywania nowego oblicza sztuki, własnej interpretacji i próba odpowiedzi na nasuwające się pytania. Czy zamysłem autora wykorzystującego w swych pracach naturalne okazy bananów było przedstawienie zmian zachodzących w czasie poszczególnych faz dojrzewania owoców, a może przemijanie, starość, bieg czasu, czy może epoka baroku? Jaki przekaz autora kryje się w dziele, gdzie głównym motywem jest fotel dla niepełnosprawnych bez kół i zdeformowane laski niewidomych? Niewątpliwie twórczość prof. Marcina Bardyszaka zmusza odbiorcę do głębokiego namysłu nad oglądanymi pracami. Myślę, że tak się stało nie tylko w moim przypadku.
Hanna Migdalska, dyrektor Zespołu Szkół w Targowej Górce
„Bardzo interesujący wykład prof. Marcina Berdyszaka. Proszę mnie wpisać na listę uczestników kolejnego wykładu. Z góry dziękuję”.
Marek Lewandowski – plastyk
„Drugie spotkanie z prof. Berdyszakiem pokazało, że jest on nie tylko znawcą historii sztuki, wybitnym twórcą, ale człowiekiem o ciekawej historii. Szczególnie utkwiły mi w pamięci jego wspomnienia o ojcu, pełne szacunku, miłości i dumy. Natomiast o swojej działalności artystycznej opowiadał z zaangażowaniem, w sposób bezpośredni i niezwykle czytelny. Tym samym sprowokował mnie do większego otwierania się na sztukę współczesną.”
Magda Mitkowska, nauczycielka muzyki
Profesor Berdyszak to człowiek, który bacznie obserwuje rzeczywistość. W swoich pracach- instalacjach rewelacyjnie interpretuje uczucia i emocje współczesnego człowieka. Twórczość pana prof. Berdyszaka skłania odbiorcę do refleksji.
Julia Głowacz, nauczycielka Zespołu Szkół w Nekli
„Spotkanie z prof. Marcinem Berdyszakiem pokazało, jak można z rzeczy zwyczajnych, tworzyć sztukę niezwykłą. Dziękuję!”
Aleksandra Kujawa, dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury
„Pana dzieła sztuki zgłębiają to, czego nie dostrzegamy na co dzień , pokazują prawdę - świat „prawdziwy". Obcowanie ze sztuką, pana sztuką, jest „wartością wyższą”, która powinna dopełniać życie każdego człowieka.”
Aldona Kubacka, wicedyrektor Zespołu Szkół w Nekli