Zakończył się III Otwarty Plener Malarski Nekla 2015
Nekielski pejzaż z widokiem na kościół
30 czerwca 2015 roku 27 uczestników, realizując olej na płótnie posługiwało się szpachelkami malarskimi, których kształt i wielkość dobierali według własnego uznania. Cieszę się, ze wśród uczestników pleneru są osoby, które po raz trzeci wzięły udział w tym przedsięwzięciu artystycznym: pani Magdalena Mitkowska - współorganizator i opiekun pleneru, pan Marek Lewandowski, pani Katarzyna Kulczak, pani Iwona Koralewska, pani Dorota Hekert, pani Izabela Brzychcy, pani Małgorzata Wiśniewska, pan Tomek Wsolak, są i tacy jak Ola Balicka (2 lata), Hania Balicka (4 lata), Oskar Gajewski (7 lat), którzy mimo młodego wieku udowodnili, że posiadają potencjał twórczy, potrafią zaskakiwać swoimi umiejętnościami, swobodą działania i spontanicznością. Obecność podczas plenerów pana Marka Lewandowskiego z Wrześni, profesjonalizm artystyczny i pasja oraz doświadczenie pani Teresy Tomys z Wrześni stanowią fundament do artystycznych poszukiwań i wsparcie dla pozostałych uczestników pleneru. W tym roku gościliśmy panią Ewę Witkowską, która przyjechała do nas wraz z mężem z Nasielska na Mazowszu, pokonując aż 270 kilometrów. Dziękujemy za udział w plenerze i wykonanie bardzo interesującej, pełnej ekspresji i dojrzałości artystycznej pracy. Bardzo miło było Państwa gościć w naszej gminie.
W plenerze po raz drugi udział wzięli: pani Karolina Wsolak, pan Mariusz Filewicz z Poznania, pani Małgorzata Kaminiecka, Kalina Mitkowska, a po raz pierwszy gościliśmy: pana Fabiana Kubackiego, panią Agatę Silczak, Alicję Babraj, Radzimira Kubackiego, Julię Gramza, Sarę Hulewicz, Patrycję Kretkowską, Amelię Łakomą, Anitę Frąckowiak, Olę Balicką, Hanię Balicką oraz Oskara Gajewskiego.
Plener rozpoczął się pokazem posługiwania się szpachelkami do wcześniej przygotowanego rysunku i podmalówce na podobraziu malarskim (blejtramie), który także miał zachęcić uczestników do eksperymentowania fakturą, kolorem i odkrywania w sobie nowych możliwości. Niewielkie szpachelki malarskie (narzędzie składające się z giętkiej metalowej blachy osadzonej na drewnianym lub plastikowym trzonku, najczęściej o trapezowatym kształcie) użyte przez uczestników pleneru w malarstwie olejnym, są rzadko stosowane w malarstwie temperowym lub akrylowym. Posłużyły do nakładania, rozprowadzania i mieszania farby na płaszczyźnie, dzięki temu na powierzchni obrazu powstała wyjątkowo gruba, o specyficznej fakturze, warstwa farby i ostre przejścia kolorystyczne. Malowanie szpachlą wymagało od twórców szczególnej pewności i wyczucia w podejmowanych decyzjach kolorystycznych, ponieważ poprawki i przemalowania po nałożeniu pierwszej warstwy farby „alla prima", byłyby trudniejsze do zamaskowania niż w malarstwie „tradycyjnym", i sprawiałyby wrażenie tzw. „brudów malarskich”. Jako ciekawostkę dodam, że szpachelki, były sporadycznie używane od XVII wieku, popularność zyskały w czasach postimpresjonizmu ze względu na możliwość szybkiej i spontanicznej, sprzyjającej pełnej ekspresji pracy z czystymi kolorami. Stosowali je także często twórcy malarstwa informel. Przy pomocy tego narzędzia można uzyskać efekt malarskiego impastu (technika polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli).
W tym roku uczestnicy pleneru, stosując technikę olejną, malowali szpachelkami pejzaż Nekli z widokiem na kościół pw. św. Andrzeja Apostoła widziany z perspektywy stawu, placu zabaw, ulicy Poznańskiej lub parku. Jest to obiekt wybudowany w stylu neoromańskim w latach 1899-1901, na miejscu drewnianej świątyni z 1749. Kościół posiada kopułę. Świątynia mieści się przy ulicy Poznańskiej.
Plener po raz kolejny stworzył okazję rozwijania kulturalnych inicjatyw nie tylko lokalnych, rozwoju i promocji twórczości uczestników, promocji gminy, przekonania, że dzieło malarskie wykonane przez siebie ma ogromna wartość i nie dorówna jej żadna, nawet najlepsza reprodukcja. Z satysfakcją stwierdzam, że wykonane prace uczestników pleneru potwierdzają indywidualne podejście do tematu, rozwój artystyczny, odwagę twórczą i chęć eksperymentowania. Przyznam, że osobiście, dzięki Państwa pracy, mobilizuję się do pracy twórczej.
Podziękowania za bezinteresowną pomoc w organizacji pleneru, udostępnienie bazy lokalowej, transport sztalug kieruję do pani Aleksandry Kujawy – dyrektora Nekielskiego Ośrodka Kultury w Nekli.
Dziękuję panu Karolowi Balickiemu – burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla za otwartość, pomoc i wspieranie inicjatyw artystycznych na terenie naszej gminy.
Panu Jerzemu Osypiukowi – prezesowi Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego za wsparcie podczas przygotowywania pleneru oraz dokumentację fotograficzną.
Państwu Odrobnym za udostępnienie miejsca plenerowego we własnym ogródku i gościnę uczestników pleneru oraz dokumentację fotograficzną.
Aldona Kubacka
Plener organizowany był przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne
oraz współfinansowany ze środków Gminy Nekla.