,,Wielkopolski styl, czyli jak żyją i działają Wielkopolanie” to tytuł projektu, którego uroczyste zakończenie odbyło się w sobotę 13 czerwca o godzinie 15:00 w Nekielskim Ośrodku Kultury. Główną ideą projektu było zaprezentowanie szerszej społeczności twórczości artystycznej i kulturalnej mieszkańców gminy Nekla, opartej na lokalnym dziedzictwie kulturowym, a przede wszystkim ukazanie miejscowych twórców oraz wytworów ich pracy. Projekt realizowany był od marca do czerwca przez NSK i współfinansowany przez Gminę Nekla.
Praca nad projektem to m.in. około 30 wywiadów, kilkadziesiąt zdjęć, a przede wszystkim wiele niezwykłych spotkań z ciekawymi ludźmi, uprawiającymi różnorodne dziedziny twórczości takie jak: hafciarstwo, szydełkowanie, wykonywanie prac na drutach, biżuteria artystyczna, filcowanie, a także malarstwo, rzeźba czy też kowalstwo artystyczne.
Z przeprowadzonych rozmów z twórcami wynika, że prawie wszyscy przejawiali zainteresowania artystyczne już w dzieciństwie. Pierwszymi ich nauczycielami, instruktorami tej trudnej i czasochłonnej sztuki były babcie, mamy, szkolni nauczyciele (co dowodzi przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie) a później w dorosłym życiu doskonalili swoje umiejętności poprzez książki, czasopisma, kursy, warsztaty, spotkania robótkowe oraz ostatnio w zależności od dziedziny również Internet.
Uprawianie w/w dziedzin twórczości jest dla tych osób wielką pasją. Ma działanie niezwykle terapeutyczne, wycisza, relaksuje, leczy, daje ogromną satysfakcję. Dla odbiorców jest prawdziwą ucztą dla ducha, oprócz zachwytu i podziwu przywraca potrzebną w życiu równowagę.
Wielu twórców prezentuje swoje prace na różnych wystawach, bierze udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci oraz uczestniczy w Kiermaszach Świątecznych.
Uroczystości podsumowującej projekt towarzyszyła wystawa rękodzieła, malarstwa oraz kowalstwa artystycznego. Na wystawie znalazły się różnorodne prace wykonane takimi technikami jak: frywolitka, richelieu, haft wypukły, krzyżykowy, haft koralikami, prace na szydełku i na drutach. Dzieła te, to nie tylko estetyczne wyroby (obrusy, serwety, firanki, poduszki) ale również elementy oryginalnego i niepowtarzalnego ubioru. Na wystawie można było obejrzeć prace z filcu, uszyte materiałowe zabawki, obrazy haftowane koralikami, biżuterię artystyczną oraz papierową wiklinę. Zaprezentowane było malarstwo olejne, pastele, rzeźba oraz kilka prac z zakresu kowalstwa artystycznego. Swoje prace zaprezentowali: Adam Banasiak, Gerard Grzeszczyk, Jacek Pluciński, Magdalena Stachowiak, Magdalena Janicka-Sarna, Stefania Bagrowska, Danuta Stawicka, Aneta Szambelańczyk, Justyna Andrzejewska, Bożena Rogala, Barbara Lipowczyk, Małgorzata Nowaczyk, Ludwika Kajdan, Barbara Smolińska, Teresa Strzyżewska, Małgorzata Banaszak, Maria Łakoma, Maria Fąferek, Zofia Kokoć, Janina Słota, Danuta Madaj, Danuta Chromińska, Wanda Dzieciuchowicz, Kazimiera Nowaczyk, Teresa Woźna, Urszula Korcz, Aldona Student, Justyna Melonek, Małgorzata Czyżewska, Grażyna Trzaskawka.
Osobną wystawę muzealną przedstawiającą dawne przedmioty codziennego użytku, a także wystawę prac plastycznych dzieci na temat ,,Moja mała Ojczyzna” uświetniającą podsumowanie projektu, przygotowały wraz z dziećmi nauczycielki z Przedszkola ,,Miś Uszatek”. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, iż zamysł projektu to kontynuacja edukacji regionalnej w powiązaniu z lokalnym środowiskiem, której wieloletnia tradycja wywodzi się ze spotkań regionalnych zapoczątkowanych i realizowanych jeszcze podczas mojej pracy pedagogicznej w tymże przedszkolu. Wystawę muzealną ciekawymi eksponatami wzbogaciły: Maria Woźniak, Aneta Szambelańczyk, Barbara Lipowczyk oraz Elżbieta Frąszczak.
Wielkopolski styl to nie tylko wystawy różnorodnych dzieł, ale także zwyczaje, podania, legendy związane z naszym regionem, gwara poznańska, stroje, tańce wielkopolskie oraz tradycyjna kuchnia.
Wszyscy zaproszeni do projektu artyści sprostali zadaniu i z wielkim zaangażowaniem przedstawili przygotowany program artystyczny. Dzieci i nauczycielki z przedszkola ,,Akademia Talentów” w pięknych strojach regionalnych pod kierunkiem pani dyrektor Angeliki Kurzawy przedstawiły program ,,Godejmy, śpiwejmy i tańcujmy po naszymu”. Legendę ,,Grobla Twardowskiego koło Nekli" oraz piosenki i tańce naszych babć, zaprezentowały dzieci i nauczycielki z przedszkola ,,Mali Einsteini” pod kierunkiem pani dyrektor Anny Czyżewskiej. ,,Legendę herbową” w języku staropolskim przedstawiła pani Violetta Nowak oraz pan Paweł Tokłowicz. Pieśni i piosenki takie jak ,,Polonez wielkopolski” czy też ,,Moja przyjaciółko” w wykonaniu Chóru ,,Wrzos” pod kierunkiem pana Jerzego Grychowskiego brzmiały niezwykle wzruszająco. Gwarę poznańską z wielkim aktorskim zacięciem w utworach takich jak: Murzynek Bambo, Marzanna, Lumpeks, Casting zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Zasutowa pod kierunkiem pani Krystyny Jagodzińskiej.
Gościem specjalnym była pani Katarzyna Hełpa-Liszkowska, etnolog, która zawodowo zajmuje się kulturą ludową, jest również instruktorką tańca ludowego. Na stałe współpracuje z wieloma ośrodkami w Wielkopolsce, gdzie prowadzi zajęcia z tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas prezentacji pani Katarzyna opowiadała o wielkopolskim stroju, który miała na sobie, a w zabawach interaktwnych z dziećmi prowadziła naukę tańców wielkopolskich. Pani Katarzynie towarzyszył mistrz dudziarstwa pan Romuald Jędraszak, jeden z najbardziej cenionych i uznawanych dudziarzy w całej Polsce, założyciel kilku kapel w Wielkopolsce. Pan Romuald ciekawie opowiadał o budowie tego typowo wielkopolskiego instrumentu, czyli o dudach, a także grał na nich podczas zabaw interaktywnych.
Wszyscy zaangażowani w projekt pokazali na czym polega wielkopolski styl. Również pytanie ,,Jak żyją i działają Wielkopolanie?” nie pozostało bez odpowiedzi, która brzmi: ,,Aktywnie z wielkim zaangażowaniem”.
Podczas uroczystości złożone zostały gratulacje i kwiaty od Zarządu i członków NSK dla prezesa tegoż Stowarzyszenia, pana Jerzego Osypiuka oraz dla prezes Nekielskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, pani Marii Łakomej za otrzymanie w Plebiscycie Głosu Wielkopolskiego (który wyróżnia ludzi zaangażowanych wnoszących wartość w życie regionu) tytułu ,,Człowieka Roku 2014”.
Tradycyjnym zwyczajem uroczystość zakończyła się degustacją potraw regionalnych oraz podziękowaniami dla twórców, artystów oraz osób, które przyczyniły się do realizacji projektu.
Projekt stworzył okazję do poznania miejscowych twórców. Przysłużył się integracji międzypokoleniowej, kształtowaniu i umacnianiu więzi z naszym regionem oraz wzmocnił poczucie wspólnoty regionalnej. Jest promocją lokalnej twórczości kulturalnej i artystycznej opartej na lokalnym dziedzictwie oraz promocją gminy. Miejscowi twórcy zostali zaproszeni przez panią Karolinę Rewers - sołtyskę Gutowa Wielkiego do udziału w kiermaszu, podczas którego będą mogli zaprezentować swoje prace i umiejętności.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu:
1) Wszystkim twórcom za udostępnienie swoich prac i udane sesje zdjęciowe do folderu.
2) Artystom małym i dorosłym za bogaty program artystyczny.
3) Mieszkańcom i gościom za liczny udział w uroczystości podsumowującej projekt.
4) Pani dyrektor Beacie Kowalskiej za udostępnienie rekwizytów z salki regionalnej przedszkola ,,Miś Uszatek”.
5) Nauczycielkom z przedszkola ,,Miś Uszatek” za przygotowanie z dziećmi prac plastycznych nt. ,,Moja mała Ojczyzna”.
6) Pani Ewie Odrobnej oraz pracownikom przedszkola ,,Miś Uszatek” za pomoc w przygotowaniu wystawy muzealnej i plastycznej. Pani Ewie również za opiekę nad wystawami w kolejnych dniach.
7) Pani Stefanii Bagrowskiej za opiekę nad wystawami rękodzieła i malarstwa.
8) Pani Barbarze Marcinkowskiej za przygotowanie potraw regionalnych.
9) Pani Katarzynie Kubiak, Agatce Kubiak i pani Zenobii Bandosz za pomoc przy cateringu.
10) Panu Waldemarowi Odrobnemu oraz pani Katarzynie Sip za dokumentację fotograficzną.
11) Pani Annie Mantorskiej oraz pani Marcie Owczarzak za pomoc w przygotowaniu projektu (zaproszenia, folder, plakaty, media).
12) Pani dyrektor NOK Aleksandrze Kujawie za udostępnienie bazy lokalowej, pracownikom NOK za przygotowanie sal oraz nagłośnienie.
13) Panu Burmistrzowi Karolowi Balickiemu za wspieranie inicjatyw kulturalno-artystycznych.
14) Panu Jerzemu Osypiukowi za wsparcie podczas przygotowania projektu.
Leokadia Sip