SOLO I W DUECIE
Koncert studentów Akademii Sztuki w Szczecinie
Z inicjatywy Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, dnia 18.03.2016 roku o godzinie 18:00 w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, odbył się koncert fortepianowy. Koncert SOLO I W DUECIE wykonany został przez studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, Michała Landowskiego i Kacpra Odrobnego.
Akademia Sztuki w Szczecinie istnieje formalnie dopiero od sześciu lat i jest pierwszą w Polsce uczelnią, która łączy cechy Akademii Sztuk Pięknych z Akademią Muzyczną. Kształci zarówno na wydziałach sztuk wizualnych oraz w zakresie sztuk muzycznych.
Panowie są obecnie studentami drugiego roku na Wydziale Instrumentalnym.
Michał Landowski pochodzi ze Szczecina. Wykształcenie zdobywał w szczecińskich szkołach muzycznych PSM I st. im. T. Szeligowskiego oraz ZSM im. F. Nowowiejskiego. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, brał udział w wielu pianistycznych festiwalach i warsztatach.
Kacper Odrobny to mieszkaniec Nekli i członek NSK. Pierwsze kroki muzyczne stawiał w Ognisku Muzycznym przy NOK-u pod okiem p. Jerzego Grychowskiego. Właściwą edukację w szkole muzycznej rozpoczął dopiero w wieku siedemnastu lat, kiedy zdecydował się opuścić wrzesińskie Liceum Ogólnokształcące i wyjechać do Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Tam równocześnie uczęszczał do Technikum Budowy Fortepianów. Kacper jest stypendystą programu stypendialnego MECENAT realizowanego przez Towarzystwo Kulturalne Echo Pyzdr. Uczestniczył w wielu lekcjach i warsztatach pianistycznych.
Piątkowy koncert rozpoczął się duetem fortepianowym. W wykonaniu młodych pianistów usłyszeliśmy Sonatę D-dur KV 381 Mozarta cz.1.
Już podczas pierwszego utworu dało się zauważyć różnice w temperamencie obu panów, techniki prezentacji przez nich muzyki, wyrażaniu towarzyszących emocji i sposobie wyrażania siebie. Te różnice pozwoliły muzykom stworzyć niepowtarzalny, uzupełniający się, koncertujący już dwa lata duet.
Cały wieczór wypełniła różnorodna muzyka, oscylująca w największej mierze wokół stylistyki romantycznej. I tak usłyszeliśmy czwarte Impromptu z op.90 w tonacji As-dur, Franciszka Schuberta, Rapsodię h-moll op.79 nr2 Johanesa Bramsa, dwa Mazurki z op.24(g-moll i C-dur),walca X oraz Fantazję f-moll op.49 Chopina, kompozycję Odblaski na wodzie Claude Debussyego. Spotkanie zakończyły trzy Tańce Słowiańskie z op.46: nr6 As-dur w formie polki, nr.5 A-dur w formie skoćnej (szybkiego czeskiego tańca) oraz nr 1 C-dur w charakterze furianta.
Koncert dostarczył słuchaczom wiele niepowtarzalnych przeżyć i wyrafinowaną elegancję. Wzbudził w nich emocje, refleksje i zadumę. Była to wyjątkowa, prawdziwa uczta dla ducha.
Całość prowadził konferansjer p. Michał Silski.
Sala podziękowała pianistom owacjami na stojąco i kwiatami. Prezes NSK p. Jerzy Osypiuk wręczył muzykom upominki, wyrażając przy tym nadzieję, że co prawda, było to pierwsze ale nie ostatnie takie wydarzenie muzyczne.
Ewa Odrobna