W sobotę 5 listopada 2016 r. przypadała 77 rocznica rozpoczęcia przez niemieckie władze okupacyjne pierwszych wypędzeń Wielkopolan. Mieszkańców Poznania i okolic przed sformowaniem transportów kolejowych w celu wywiezienia uwiezionych do Generalnego Gubernatorstwa przetrzymywano w obozie "Lager Glowna" przy ul Bałtyckiej w Poznaniu, tuż przed mostem na Warcie. Obóz ten nosił znamiona obozu koncentracyjnego, w którym w nieludzkich warunkach przetrzymywano uwięzionych.
W związku z tym pod tablicą upamiętniającą obóz odbyło się spotkanie rocznicowe dawnych więźniów, ich dzieci i zaproszonych gości. Pojawili się m.inn. poseł Tadeusz Dziuba, Dariusz Pawłoś, przewodniczący zarządu Fundacji Polsko Niemieckie Pojednanie w Warszawie, Anna Zuchowska-Bednarz, dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego, Sławomir Springer, z-ca dyr. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, radni miasta Poznania, delegacje młodzieży szkolnej z Wielichowa i Poznania. W imieniu społeczeństwa gminy Nekla kwiaty złożył Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.
NSK przygotowuje specjalny projekt historyczny "Wyrwani z gniazda", upamiętniający wypędzenia z terenu dzisiejszej gminy Nekla. Wstępne badania wskazują, że liczba wypędzonych mieszkańców gminy przekraczała liczbę pół tysiąca osób, co przy znacznie mniejszej populacji, w porównaniu ze współczesną, jest liczbą zawrotną.
Relacja z uroczystości ukazała się w poznańskim Teleskopie:
https://poznan.tvp.pl/27619249/05112016-godz1830
Oglądajcie w przedziale: od 12 sekundy do 3 minuty 07 sekundy.
http://poznan.wikia.com/…/Ob%C3%B3z_wysiedle%C5%84czy_na_G%…