Drzewo jest tym mocniejsze, im głębiej korzenie zapuszcza
Artur Hazelius
(szwedzki badacz folkloru, twórca Muzeum Nordyckiego i pierwszego skansenu)
Drodzy Mieszkańcy Gminy Nekla!
Stajemy w obliczu historycznej decyzji, za którą będą nas rozliczały następne pokolenia !
W przyszłości wnukowie postawią sobie pytanie: dlaczego nasi przodkowie, narażając swoje życie, szli do walki z zaborcą o swoją wolność w Powstaniu Wielkopolskim, a dziadkowie nie potrafili zdecydować w referendum gminnym o uratowaniu dworu z parkiem, czyli serca i duszy Nekli ?
Dlatego przed oddaniem głosu w referendum wato pamiętać, że:
*Na zachodniej elewacji dworu i południowej kościoła, widnieje herb rodziny Żółtowskich OGOŃCZYK , który od 1993 r. jest również herbem Nekli.
*Dwór i park to historia minionych pokoleń mieszkańców Nekli, to NASZA TOŻSAMOŚĆ !
*Arcybiskup Henryk Muszyński na mszy z okazji Jubileuszu 600-lecia Nekli wypowiedział znamienne słowa
"Przypominamy sobie dzisiaj bogate dziedzictwo pozostawione na tych ziemiach przez naszych przodków i pielęgnujemy pamięć o przeszłości, która jest jednym z istotnych znaków naszej narodowej i religijnej tożsamości (…) Stracić pamięć, to znaczy stracić życie! Człowiekiem bez pamięci łatwo manipulować! Dlatego dzisiaj wracamy do naszych korzeni, do naszej chrześcijańskiej i narodowej tradycji, którą pragniemy nie tylko podtrzymywać, ale i rozwijać."
*Tożsamości nie można przeliczać na pieniadze, mówić, że jestesmy zbyt biedni i gminy nie stać na ponoszenie kosztów związanych z zadośćuczynieniem przedwojennym właścicielom oraz na rewitalizację dworu i parku, gdyż pochłoną zbyt wysokie sumy?
*Mieszkańcy gminy Nekla użytkują te obiekty od 71 lat (trzy pokolenia) bez ponoszenia większych kosztów. Od 1990 roku w księgach wieczystych właścicielem zespołu parkowo-dworskiego jest Gmina Nekla.
*Naszym obowiązkiem, obowiązkiem społeczności gminy, jest zachowanie dla następnych pokoleń dziedzictwa kulturowego, jakim jest zespół parkowo-dworski w Nekli.,
*Biorąc udział w referendum każdy z mieszkańców ma szanse wyrażenia swojej opinii. Zważając na powyższe argumenty zagłosujmy na „TAK”, opowiadając się za tym, że dwór i park będą własnością gminy Nekla, a więc wszystkich jej mieszkańców.
Za przejęciem na własność gminy Nekla zespołu parkowo-dworskiego przemawiają również:
*Wartość historyczno – kulturowa.
Park, dwór, staw i kościół tworzą spójność architektoniczną, unikalną w skali Wielkopolski. Teodor Żółtowski, właściciel dóbr nekielskich był fundatorem kościoła, największym pracodawcą w okolicy, wybudował mieszkania socjale dla dziesięciu rodzin pracowniczych, rozbudował dwór nekielski. O wartości obiektu świadczy wpisanie go do rejestru zabytków wielkopolskiego dziedzictwa.
*Wartość przyrodnicza.
Park jest cenny pod względem botanicznym (znajduje się tu wiele okazów starych drzew - pomników przyrody), różnorodne gatunki roślin i zwierząt a zwłaszcza ptactwa. Doskonały pod względem edukacyjnym, mieszkańcy (dzieci i młodzież) mogą poznawać przyrodę w bezpośrednim kontakcie.
*Wartość rekreacyjno-zdrowotna:
Park to płuca Nekli. Miejsce rekreacji i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a zwłaszcza seniorów. Wszyscy mieszkańcy chętnie wybierają drogę przez park, podziwiając jego piękno o każdej porze roku. Bezpieczeństwo i cisza pozwalają wszystkim na rodzinne spacery oraz zabawy z małymi dziećmi. Park pozwala mieszkańcom na uprawianie biegów po zdrowie, a także marszów z kijkami oraz jazdę rowerami z najmłodszymi.
*Wartość społeczna i sentymentalna:
Cenne miejsce spotkań, które łączy ludzi. Wychowało się tutaj wiele pokoleń. Odbywają się tutaj uroczystości kulturalne: wianki, dożynki, koncerty, pokazy, pikniki - sprzyja temu otoczenie przyrodnicze i niezwykły klimat (pobliski staw i kościół, a zwłaszcza zieleń).
*Wartość edukacyjna:
Pałac, a w szczególności mieszczące się w nim Przedszkole ,,Miś Uszatek”, to miejsce wychowania i edukacji (od 1948 roku do chwili obecnej) prawie wszystkich dzieci z Nekli i okolic. Park - miejsce edukacji przyrodniczej dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Miejsce organizowania wycieczek oraz zabaw i gier terenowych uczniów, zuchów i harcerzy. Miejsce rodzinnych pikników i festynów.
Żadne inne miejsce w Nekli nie zrekompensuje ww. wartości społeczeństwu. Nekla bez parku i dworu to ,,Nekla bez serca i duszy”. Trzeba dostrzec interes społeczny, podjąć kroki w celu przejęcia na własność gminy, a także podjąć starania o dofinansowanie kosztów rewitalizacji zespołu parkowo-dworskiego (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Wojewódzki Konserwator Przyrody, Projekty Unijne).
Coraz więcej gmin w Polsce kupuje obiekty zabytkowe i pozyskuje środki zewnętrzne. Potrafią to robić. Wierzymy, że tak będzie również w gminie Nekla.
Nie postrzegajmy sprawy w kategoriach tylko tej kadencji Rady Gminy, ale miejmy odwagę spojrzeć na problem co najmniej w perspektywie kilku kolejnych pokoleń.
Nie lękajmy się przyjęcia odpowiedzialności za przyszłość dworu i parku, głosując w referendum na „TAK”
W imieniu członkow Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego: Jerzy Osypiuk