W czwartek 21 grudnia 2017 r. na skraju parku Marcinkowskiego w pobliżu dworca PKP, w miejscu, gdzie w przyszłości ma stanąć pomnik Wielkopolan wypędzonych przez Niemców w latach 1939-1945, odsłonięto wystawę plenerową poświęconą deportacjom mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy. Autorami wystawy są dr Jacek Kubiak (scenariusz merytoryczny), Małgorzata Schmidt (projekt graficzny) i Marek Spychała- Firma MARCOS (wykonanie) .
W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył przedstawiciel Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. W lutym 2017 roku nasze stowarzyszenie zrealizowało, cieszący się dużym zainteresowaniem projekt „Wyrwani z gniazda 1939-1944”, traktujący o wypędzeniach z terenu gminy Nekla. W ramach tej akcji do Generalnego gubernatorstwa i na roboty przymusowe w III Rzeszy okupant wywiózł z naszego terenu ponad 500 osób. O tamtych okrutnych wydarzeniach traktują również wspomnienia mieszkańców naszej gminy, zawarte w zbiorze „Za to, że byli Polakami…” http://historia.nekla.eu/strona-711-wydawnictwa.html
Pomnik Wypędzonych Wielkopolan będzie upamiętniał wszystkie wielkopolskie rodziny, dotknięte represjami aresztowań i wypędzeń przez Niemców ze swoich domów.
O idei pomnika i rysujących się perspektywach jego powstania opowiada artykuł Andrzeja Kuleszy „Świadek grozy” opublikowany w numerze 21 Naszego Dziennika z dnia 26 stycznia 2018 r.
W dołączonej galerii prezentujemy zdjęcia z uroczystości otwarcia wystawy plenerowej.