"Sztandar (...) jest symbolem sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy".
Powstańcom Kompanii Nekielskiej wyruszającej na front został wręczony sztandar Straży Obywatelskiej, wyhaftowany przez Anielę Psujównę, córkę kierownika nekielskiej szkoły, Walentego Psuji. Sztandar ten towarzyszył powstańcom podczas wszystkich walk na froncie północnym. W roku 1938 został uroczyście przekazany do Muzeum Wojskowego w Poznaniu. We wrześniu 1939 r. podczas ewakuacji kolejowej zbiorów Muzeum Wojskowego do Rumunii, na wschodnich terenach RP, zajętych przez armię sowiecką po 17 września, zaginął wraz z wszystkimi eksponatami.
W roku 1923 powstała w Nekli organizacja kombatancka Towarzystwo Powstańców i Wojaków, skupiająca powstańców i żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. W pięć lat później, w roku 1928 TPiW otrzymało sztandar. Od tej pory towarzyszył on nekielskim kombatantom podczas wszystkich zbiórek i uroczystości państwowych. Chorążym pocztu sztandarowego był w okresie międzywojennym druh Walerian Majewski. To on z narażeniem życia podczas okupacji hitlerowskiej przechował sztandar, za co groziła śmierć lub zesłanie do obozu koncentracyjnego. Lata powojenne nie sprzyjały powstańcom wielkopolskim ani ich symbolom. Dopiero w 1977 r. sztandar przekazano do szkolnej Izby Pamięci. Prawdopodobnie wtedy niemal pięćdziesięcioletni sztandar poddano prowizorycznej naprawie, uzupełniając ubytki płatem czerwonego płótna, służącego do produkcji poduszek. Następne lata sprawiły, że degradacji uległy kolejne partie sztandaru.
Dzisiaj dziewięćdziesięcioletni sztandar jest w opłakanym stanie. Wymaga pilnej interwencji, zmierzającej do renowacji, a miejscami do rekonstrukcji ubytków.. Jego stan ilustrują załączone zdjęcia. Przypadająca w br. 100 rocznica Odzyskania Niepodległości i 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego skłaniają do podjęcia próby przywrócenia należytej godności symbolowi "wierności, honoru i męstwa", który był dumą naszych przodków, kombatantów walk o przywrócenie polskości ziemi wielkopolskiej.
Jeśli nie teraz, to kiedy???
PS. Dobra wiadomość!!!
Inicjatywa Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego zgłoszona na spotkaniu inaugurującym obchody 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego spotkała się ze zrozumieniem burmistrza Nekli p. Karola Balickiego. Wstępne rozmowy w tej sprawie wskazują, że podjęta zostanie przez władze gminne nasza propozycja przywrócenia godności sztandarowi Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Nekli.