Sztuka sama w sobie jest taką kuracją, inspiracją i lekarstwem dla duszy,
pewnym rodzajem gimnastyki duchowej.
Artysta przenosi odbiorcę w świat swoich idei i emocji.
Indukuje w nim nowe nieznane przeżycia
i pobudza drzemiącą w każdym fantazję.
Małgorzata Turewicz – Lafranchi
VI Otwarty Plener Malarski - Nekla 2018, Śladami Sztuki Współczesnej – Abstrakcja inspirowana pejzażem Nekielki, odbył się 2 czerwca 2018r. w Młodzieżowym Schronisku w Nekielce. Wzięło w nim udział 40 uczestników w różnym wieku, w tym organizator, 4 opiekunów wspomagających bezpośrednio organizację i przebieg pleneru, a pośrednio 11 osób wspierających przygotowania do pleneru - przedstawiciele władz, instytucji oraz osoby prywatne. Powstały 34 prace malarskie (technika - olej na płótnie oraz pastele) wpisujące się w ramy sztuki współczesnej otwartej na interpretacje.
15 października 2018r. o godzinie 17.00 w Nekielskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac plenerowych, podczas którego pan Karol Balicki Burmistrz Miasta i Gminy Nekla wręczył podziękowania uczestnikom i organizatorom pleneru.
Powstałe abstrakcje inspirowane były pejzażem Nekielki i pozostały w luźnym związku z rzeczywistością. Dzięki abstrahowaniu wykonano dzieła o syntetycznej treści, indywidualnym interpretowaniu przestrzeni i barwy. Nie przedstawiają one świata realnego, lecz świat prawdziwy, tzn. pochodzący z nich samych, zbliżony do idei. Za pomocą kształtów i barw autorzy stworzyli zupełnie inną rzeczywistość, niż ta widziana na co dzień i poznawana zmysłami. Wspaniałe jest to, że obrazy zatrzymały na swoim płótnie emocje towarzyszące danej chwili. Namalowane innego dnia, wyglądałby zupełnie inaczej.
Sztukę nowoczesną trudno od razu zrozumieć. Wymaga zastanowienia, refleksji i przemyślenia. W związku z tym, nie przez wszystkich jest lubiana. Szczególnie nie jest ceniona przez osoby, które lubią proste przekazy. Sztuka nowoczesna wymaga, by się zastanowić i rozważyć różne scenariusze. Dzięki temu zapada na długo w pamięć.
Sukcesem malarskich spotkań jest możliwość artystycznego rozwoju, podkreślenie inspirujących malarsko i kulturowo miejsc naszej gminy, edukacja artystyczna uczestniczki pleneru (absolwentki Zespołu Szkół w Nekli) na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a przede wszystkim wspaniała atmosfera.
Jeszcze raz dziękuję uczestnikom. Szczególne słowa uznania należą się rodzicom, którzy wnoszą wkład w rozwój swoich pociech. Dziękuję pani Aleksandrze Kujawie Dyrektorowi Nekielskiego Ośrodka Kultury za pomoc w przygotowaniu wernisażu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do oglądania wystawy.
Aldona Kubacka
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Nekla