Ideą tegorocznego pleneru malarskiego było upamiętnienie wielkiego artysty, wizjonera i naukowca – Leonarda da Vinci- w 500 rocznicę jego śmierci.
Renesansowi twórcy eksperymentowali, aby uzyskać w pracach malarskich iluzję głębi. Odrodzenie było epoką wielkich odkryć, przemian i rozwoju. W nawiązaniu do tej myśli, uczestnicy pleneru mieli okazję poznać tajniki perspektywy powietrznej i barwnej, wykonując pejzaże w technice olejnej, a także spróbować malarstwa pouringowego, które pojawiło się na plenerze po raz pierwszy. Łączyli zatem to, co klasyczne, z tym co nowatorskie. 8 czerwca wczesnym rankiem 44 osoby zgromadziły się na terenie przylegającym do leśniczówki w Milkarowie, aby podjąć niełatwe wyzwanie artystyczne. Uczestnicy pracowali wytrwale do późnego popołudnia, posilając się przysmakami przygotowanymi przez osoby wspierające plener. W tym miejscu składamy wyrazy podziękowania Nadleśniczemu Nadleśnictwa Czerniejewo panu Zbigniewowi Błasiakowi, gospodarzom pleneru państwu Małgorzacie i Włodzimierzowi Mochom, Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla, dyrektorowi Zespołu Szkół w Nekli, pani dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury, kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nekli, pani Annie Nowaczyk oraz pracownikom obsługi szkoły, a także opiekunom pleneru : Longinie Izydorczyk, Anicie Budzyńskiej i Agnieszce Nowak. Pomysłodawcą, dobrym duchem i organizatorem tegoż przedsięwzięcia była pani Aldona Kubacka. Ona również wraz z Agnieszką Nowak oraz Markiem Lewandowskim udzielali uczestnikom wsparcia merytorycznego.
.
Miejscem spotkania poplenerowego było również Milkarowo. W przepięknych okolicznościach przyrody mogliśmy podziwiać efekt prac malarskich rozświetlonych popołudniowym słońcem i delektować się dźwiękami skrzypiec i gitary. Dzięki zaangażowaniu Agaty i Bartosza Wesołków oraz Magdaleny Mitkowskiej – uczniów i nauczycielki ZS w Nekli, mieliśmy okazję posłuchać utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Bardzo dziękujemy muzykom za wzbogacenie naszych twórczych przeżyć.
Spotkania artystyczne tego typu, pozwalają oderwać się od codziennych obowiązków, zająć się pielęgnowaniem wartości wyższych. Dotychczasowe doświadczenia uczestników plenerów umożliwiają kreowanie otaczającej rzeczywistości, uwrażliwiają na sztukę.
Uczestnicy pleneru są przewodnikami, a wytwory ich pracy drogowskazami w promowaniu kultury, sztuki oraz Gminy Nekla. Tego rodzaju spotkania mają budujący wpływ na dialog społeczny i kulturowy. Plener stał się platformą wymiany doświadczeń artystycznych, dialogiem w obrębie sztuki, jej symboliki, miejscem spotkania wielu indywidualności.
A. N.