Koncert organowy w Targowej Górce
Targowa Górka to miejscowość z ponad 750 letnią metryką. Panuje tutaj dobry klimat, sprzyjający dbaniu o zabytki przeszłości.
W ostatnich latach dzięki staraniom ks. proboszcza Sławomira Stronki i ofiarności parafian wyremontowana została zabytkowa, osiemnastowieczna, drewniana dzwonnica. W roku ubiegłym dzięki hojności darczyńców odnowione zostały dwie kaplice grobowe rodzin Karśnickich i Karłowskich, znajdujące się na terenie przykościelnym oraz ufundowano tablice upamiętniające te zasłużone, ziemiańskie rody.
W roku bieżącym ks. proboszcz z parafianami zdecydowali się na równie ważną i kosztowną inwestycję, jaką był remont ponad stuletnich organów.
Kilkumiesięczny proces renowacji instrumentu zakończony został aktem poświęcenia przez JE ks. biskupa dra Wojciecha Polaka podczas wizytacji kanonicznej w dniu 27 września 2011 r.
Ten fakt stał się również okazją do zorganizowania KONCERTU ORGANOWEGO w niedzielę, 9 października 2011 r. o godz. 15:00.
Koncert będzie formą podziękowania darczyńcom, którzy przyczynili się do przywrócenia blasku królowi instrumentów, a jednocześnie okazją do zaprezentowania jego możliwości brzmieniowych. Tym bardziej, że nasze zaproszenie do udziału w koncercie przyjął pan profesor Sławomir Kamiński z Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat wielu konkursów i festiwali organowych.
Wystąpią również p. Sylwester Ludwiczak – organy i p. Ewa Nowak – śpiew
oraz chór „Lutnia” z Wrześni pod dyrekcją p. Władysława Dłoniaka.
Prowadzenie koncertu: p. Rafał Renz z Akademii Muzycznej w Poznaniu, od kilku lat mieszkaniec Nekielki.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam mieszkańców Gminy do udziału w koncercie.
Jerzy Osypiuk
Wykonawcy i repertuar koncertu
Sylwester Ludwiczak – organista w parafii p.w. św. Michała Archanioła w Targowej Górce. Muzyką religijną interesował się od najmłodszych lat. Duży wpływ na ten fakt miały tradycje rodzinne – ojciec był organistą. Jego przygoda z graniem w kościele rozpoczęła się w wieku 17 lat w parafii p.w. św. Marcina w Kaczanowie.
W 1985 roku ukończył wyższe studia muzykologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
W czasie studiów był chórzystą chóru akademickiego, z którym w 1981 r. nagrał płytę kolęd, wydaną przez Polskie Nagrania. Z chórem koncertował w kraju a także w 1983 roku we Włoszech (Mediolan, Caronno Petrusella, Rzym, Monte Cassino)
Od 1985 roku muzycznie i sentymentalnie związany jest z Targową Górką.
Ewa Nowak – wokalistka.
Studentka IV roku analityki medycznej. Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w zakresie śpiewu, gry na fortepianie i gitarze. Angażuje się wokalnie podczas różnych uroczystości kościelnych.
W ich wykonaniu:
1. Jest na świecie miłość.
2.Alleluja.
3.Maryjo, tyś naszą nadzieją.
4.Ty, tylko mnie poprowadź.
5. Panie, przyjdź!
Żeński chór „Lutnia” działający przy Wrzesińskim Ośrodku Kultury.
Powstał w 1887 r. w okresie nasilającej się germanizacji na ziemiach zaboru pruskiego z inicjatywy Towarzystwa Przemysłowego we Wrześni.
W trzy lata później występuje pod własnym sztandarem z napisem na zielonym tle „Bóg- nadzieja nasza. Kółko śpiewackie LUTNIA we Wrześni. 1890 r.” Na odwrocie na kremowym tle umieszczono złotą lutnię.
Chór prowadzi ożywioną działalność, koncertując najpierw jako chór mieszany, potem męski, od 1982 r – żeński.
Śpiewa w salach Bydgoszczy, Gniezna, Poznania. Uświetnia swoimi występami wielkie wydarzenia państwowe, religijne i patriotyczne. Koncertuje w kościołach Gniezna, Poznania, Wrześni, i okolicy. Występował na Kujawach i Pałukach.
Do kalendarza imprez kulturalnych w swoim mieście na trwałe wpisał koncerty kolęd i koncerty Pieśni Maryjnej. Zainicjował również kilka spotkań z Pieśnią i Piosenką. Na te koncerty zapraszane są zespoły z Wielkopolski. Zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr „Macierz” Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Chór bierze udział w zjazdach śpiewaczych, spotkaniach chóralnych. Kilkakrotnie wyróżniany.
Wykonuje pieśni i piosenki, muzykę sakralną i świecką, również kompozytorów obcych, Śpiewa a apella i z akompaniamentem na 3 i 4 głosy.
Od roku 1987 z chórem pracuje dyrygent i kierownik artystyczny pan Władysław Dłoniak. Prezesem Chóru jest pan Bogusław Gołębiowski.
Zespół wspierany jest przez Urząd Gminy poprzez Wrzesiński Ośrodek kultury.
Dyrygent Chóru pan Władysław Dłoniak zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu rodzinnego. Jako kilkuletni chłopiec pobierał lekcje gry na akordeonie. Podczas służby wojskowej kontynuował naukę gry a po powrocie do cywila pobierał lekcje śpiewu u pani Wandy Bouerman, byłej solistki Opery Lwowskiej. W 1972 r. został przyjęty jako chórzysta do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jednocześnie uczęszczał do PSM II stopnia w klasie prof. Sulikowskiego oraz Mariana Kondelli, ówczesnego solisty w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Po pięciu latach został zaangażowany jako solista do Teatru Muzycznego w Szczecinie.
Kolejnym etapem w jego życiu była praca na Kujawach aż wreszcie trafił do Wrześni, gdzie pracował jako instruktor muzyczny. Obecnie jest już na emeryturze ale pozostał wierny muzyce.
W wykonaniu chóru usłyszymy:
1. Maryjo, śliczna Pani. pieśń popularna
2. Od Jutrzenki Ty jesteś piękniejsza mel. włoska
3. Tak szybko zmieniają się czasy pieśń popularna
4. Santa Maria pieśń popularna
5. Dzwonki na AVE MARYJA muz. Ks. Zbigniew Malinowski SDB
Prof. Akademii Muzycznej Sławomir Kamiński - urodzony w 1963 roku w Poznaniu.
Naukę gry na organach rozpoczął w PSM II stopnia w Poznaniu u mgr. Jerzego Polackiego
W 1987 ukończył Akademię Muzyczną im. I. J .Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. R. Sroczyńskiego (dyplom z wyróżnieniem).
Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im J.S. Bacha w Gdańsku (1985).
Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Szwajcaria, Austria, Włochy, Czechy, Wielka Brytania, Wyspy Alandzkie, Litwa, Ukraina).
Występował w salach koncertowych Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bydgoskiej, Filharmonii w Charkowie, Smetana Saal w Pradze, Schauspielhaus w Berlinie, w bazylikach - S.Vitale w Rawennie i St. Pietro In Montorio w Rzymie.
Brał udział m.in. w następujących festiwalach muzycznych:
- Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Nantes
- "Festiwal Majowy" w Glasgow
- Dni Kultury Polskiej w Bretanii
- Orgelkonzerte in Gedachtnis Kirche, Berlin
- St.Christopher Music Festival Vilnius
- międzynarodowe festiwale organowe w Oliwie, Fromborku, Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, Koszalinie.
Sławomir Kamiński jako organista współpracował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej oraz z chórem “Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza. Nagrał 4 CD z solową muzyką organową oraz 6 CD w charakterze kameralisty.
Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. Od roku 2005 prowadzi regularne audycje o muzyce organowej na antenie Radia Emaus w Poznaniu.
Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną- jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej im I.J.Paderewskiego w Poznaniu, wykłada na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus (Lubeka, Wilno) oraz bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych. Jego studenci i absolwenci zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych konkursach(Chartres, Graz, Opava, Poznań, Kraków, Legnica, Rumia)
Profesor Sławomir Kamiński wykona:
1. M.A.Charpentier – Preludium z „Te Deum”
2. J.S.Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565
3. J.S.Bach – Aria z Suity D-Dur
4. Anonim – Aria in C ( Rękopis sióstr Klarysek ze Starego Sącza, XVIII w.)
5. F.Chopin – Preludium c-moll, op.28 nr 1
– Preludium e-moll,op.28 nr 4
6. Michał Kleofas Ogiński – Polonez „Pożegnanie ojczyzny”
7. G.Young- Toccata z Suity Katedralnej