10 maja 2010 r. odszedł do wieczności śp. Henryk Walendowski z Poznania.
Jako prezes Stowarzyszenia „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan” od kilkunastu lat zabiegał o budowę w Poznaniu pomnika upamiętniającego tych wszystkich Wielkopolan, których niemieckie władze okupacyjne na początku II wojny wyrzuciły z własnych domów i gospodarstw, przesiedlając do Generalnego Gubernatorstwa. Od wielu lat organizował 5 listopada, w rocznicę pierwszych wysiedleń w Poznaniu, uroczystości w miejscu upamiętniającym obóz przesiedleńczy „Główna” przy ul. Bałtyckiej w Poznaniu. Współpracował z naszym stowarzyszeniem w zakresie popularyzacji wydarzeń historycznych. Był w lutym 2018 r. naszym gościem-prelegentem podczas realizacji projektu „Wyrwani z gniazda”, upamiętniającego ponad 500 mieszkańców naszej gminy deportowanych do GG i na roboty przymusowe w III Rzeszy.
19 maja 2020 r. odbyły się w Poznaniu uroczystości pogrzebowe. Po mszy św. za duszę śp. Henryka Walendowskiego w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego przy ul. Bluszczowej na Dębcu nastąpiło pożegnanie zmarłego na cmentarzu Junikowskim. W pogrzebie obok rodziny i przyjaciół uczestniczyło wielu współpracowników pana Henryka i przedstawicieli stowarzyszeń z którymi współpracował, a także władz miasta Poznania.
Pana Henryka pożegnali w imieniu współpracowników pani Elżbieta Rybarsaka, prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych oraz pan dr hab. Rafał Reczek, dyr. poznańskiego oddziału IPN. Mówcy zapewnili, że będą kontynuować rozpoczęte przez pana Henryka Walendowskiego dzieło budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan. Również w imieniu NSK została złożona specjalna wiązanka kwiatów.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z ostatniej drogi śp. Henryka Walendowskiego oraz okupacyjne wspomnienia, opisujące wypędzenie Jego rodziców z rodziną i pobyt na zesłaniu w Generalnym Gubernatorstwie.
Dziękujemy Pani Katarzynie Dinwebel, córce p. Henryka, za zgodę na publikację i udostępnienie wspomnień Ojca.
Rodzinie i bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.
W imieniu NSK: Jerzy Osypiuk