Koncert Męskiego Zespołu Wokalnego
KAIROS w Nekli - zapraszamy!
Sobotni koncert Zespołu Wokalnego KAIROS zatytułowany "O głęboka tajemnico" odbywa się w ramach obchodów 93 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Nawiązuje swoją tematyką do wielokulturowości I i II Rzeczypospolitej w których egzystowały zgodnie obok siebie różne religie, kultury i narody.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią niezwykle interesującej witryny internetowej
doskonale ilustrującej zagadnienie wielokulturowości Rzeczypospolitej.
PROGRAM KONCERTU MĘSKIEGO
ZESPOŁU WOKALNEGO KAIROS
Muzyka cerkiewna
1) SWIATYJ BOŻE - Anonim (śpiew grecki)
2) TROPARION TONU 1 – P. Dinew
3) TIEBIE POJEM – W. Kalinnikow
4) BŁAŻEN MUŻ – Anonim (na melodię Kijowsko – Pieczewskiej ławry)
5) OTCZE NASZ – N. Kiedrow
Śpiewy greckie
6) KYRIE - Anonim, (Grecja)
7) ALLILUJA - Anonim, (Grecja)
Śpiewy hebrajskie
8) SZALOM ALEJCHEM - pieśń szabasowa
9) JERUSZALAIM SZEL ZACHAW - Naomi Shemer
Śpiewy ormiańskie
10) HORHURD HORIN (O głęboka tajemnico...) – Chaczatur Taronetsi, (XII w.),
opr. K. Wardapet
11) JERKEIN JEW ASEIN (Śpiewali i mówili) - Anonim VII-VIII ww, opr. K. Wardapet
12) SURB ASTAWAC (Święty Boże) - Anonim (XI w.)
Śpiewy gruzińskie
13) AHDGOMISA DHE ARS - Król Gruzji Dmitros I (XII-XIII w.)
14) SZEN CHAR WENACHI (Tyś jest winnicą)- Anonim, tekst: Król Gruzji Dmitros I (XII-XIII w.)
15) HMERTO (Panie miłościwy)
Męski Zespół Wokalny „KAIROS” powstał w 1999 roku. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji i Grecji. Zespół wykonuje również utwory polskie, hebrajskie, a także pieśni wywodzące się z tradycji wokalnych Europy Zachodniej czy negro spirituals. Kairos chętnie angażuje się w niecodzienne eksperymenty artystyczne, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem oryginalnych, orientalnych instrumentów perkusyjnych, strunowych i dętych, takich jak: bębny afrykańskie i arabskie, bombardy, ud, zurna, r’bab, czy lira korbowa. W 2010 roku Zespół przygotował autorski program artystyczny „Pieśń Wieczności” z towarzyszeniem wybitnych instrumentalistów z Tytusem Wojnowiczem na czele. Projekt miał na celu z jednej strony prezentowanie mało znanego w Polsce repertuaru wokalistyki Wschodu i Zachodu, z drugiej zaś – poszukiwanie uniwersalnego języka muzycznego adresowanego do szerokiego kręgu słuchaczy.
“KAIROS” posiada bogate doświadczenie sceniczne. Zespół występował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych estradach, m.in. w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej, Lubelskiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Katedrze “Berliner Dom” w Berlinie, w College des Bernardines w Paryżu, w Ambasadzie RP w Antwerpii, katedrze ormiańskiej we Lwowie i wielu innych. Był gościem licznych festiwali i konkursów.
Więcej informacji o zespole znajdziecie Państwo na stronie: www.kairos.lublin.pl