15 października 2011 – data kolejnego spotkania, którego głównymi bohaterami byli Olędrzy. Pamięć o dawnych osadnikach jest trwała, co potwierdza drugie tego typu wydarzenie w dość krótkim odstępie czasowym. Inicjatorem tym razem była Grupa Odnowy Wsi Nekielka.
Spotkanie rozpoczęło się na cmentarzu olęderskim w Nekielce. Była to dobra okazja do zobaczenia krzyży żeliwnych, które zostały odnowione przez firmę Stalmet z Nekli. Wśród zebranych znalazła się liczna grupa słuchaczy z Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Dalsza część wydarzenia odbyła się w kościele poewangelickim. „Pochodzenie, przynależność religijna i narodowościowa mieszkańców wielkopolskich osad olęderskich w XVI-XVIII w.” to temat prelekcji dra Zbigniewa Chodyły – autora przygotowywanej książki o osadnictwie olęderskim w Wielkopolsce (1597-1793).
W drugiej części spotkania poruszono tematykę pozostałości po osadnikach olęderskich. W dzisiejszym krajobrazie zostało bardzo niewiele tych śladów. Najczęściej są to opuszczone, zaniedbane cmentarze. W prelekcji Jerzego Osypiuka zatytułowanej „Cmentarze olęderskie wołają o ratunek. Podzwonne czy nekielska alternatywa ?”, autor starał się przypomnieć inicjatywę Społecznego Komitetu Ratowania Cmentarzy Olęderskich z w latach 2004-2005. W prezentacji multimedialnej ukazany został stan cmentarzy przed karczunkiem krzewów i licznych zarośli, a także widok obecny. Nasza gmina jako pierwsza w Wielkopolsce podjęła się takiej inicjatywy. Dzisiaj, być może pod wpływem informacji na stronie internetowej podobne inicjatywy podejmowane są również w innych częściach naszego regionu. Nie mogło zabraknąć też wątku dotyczącego starej chaty olęderskiej z 1780 r. w Rakowie . Dzisiaj tego budynku niestety już nie ma…
Istotnym punktem prezentacji był też fragment mówiący o emigracji części rodzin olęderskich z Nekielki do Australii w 1846 roku, a także fotorelacja z wizyty potomków olęderskich emigrantów, którzy przybyli z dalekiej Australii. 12-osobowa grupa odwiedziła naszą gminę w 2005 roku, podczas obchodów 600-lecia Nekli.
Spotkanie było organizowane w ramach projektu „Zrób coś teraz na potem – znajdź sąsiada za płotem”, dofinansowanego w konkursie „Działaj lokalnie”.
Radosław Jagieła