Recital fortepianowy Kacpra Odrobnego
Jesień to czas szczególny: pożegnanie letniego ciepła, bogactwo barw dojrzewających owoców, klucze odlatujących ptaków na niebie, szybko zapadający zmrok i coraz dłuższe wieczory, skłaniające do refleksji i zadumy.
Jesienny recital fortepianowy „Co da się opowiedzieć dźwiękiem…” w ciepły, niedzielny wieczór 24.09.2023r. zgromadził uroczyście i elegancko ubranych gości, spragnionych kontaktu ze Sztuką, do magicznego Dworu w Podstolicach. Wydarzenie, zorganizowane przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne, współfinansowane z budżetu Gminy Nekla w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych w 2023 roku, było okazją do poznania człowieka niezwykłego, obdarzonego wielkim talentem, związanego z ziemią nekielską sercem i korzeniami… Ten wyjątkowy artysta od najmłodszych lat fascynował się grą na pianinie, pobierając nauki w Nekielskim Ośrodku Kultury, u pana Jerzego Grychowskiego. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni, potem uczył się w Kaliszu, jednocześnie w Technikum Budowy Fortepianów oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera, przeskakując i łącząc różne klasy, by po maturze, nie kończąc formalnie szkoły muzycznej, zawalczyć o indeks Akademii Sztuki w Szczecinie. Jak człowiek renesansu, w ramach studiów, oprócz gry na instrumencie i studiowania przedmiotów muzycznych, miał okazję chodzić na wykłady również na inne wydziały, biorąc udział w zajęciach teoretycznych m.in. z historii sztuki, historii malarstwa, filozofii i estetyki sztuki. Jego studenckie doświadczenia obejmowały granie solowe, występy na konkursach z zespołami kameralnymi, grę w duetach fortepianowych i fortepianowo – skrzypcowych. Jest zdobywcą nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in XI Concorso Musicale Citta di Filadelfia (3. miejsce w kategorii muzyki kameralnej) oraz 29. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti "Citta di Barletta" 2019 (1. miejsce w kategorii muzyki kameralnej).
W latach 2014-2017 był stypendystą Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Koncertował w instytucjach kulturalnych Szczecina - jak Zamek Książąt Pomorskich czy Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Również w trakcie studiów zorganizował razem z kolegą koncert pt."Solo i w duecie", który odbył się 18 marca 2016 r. w auli wrzesińskiego liceum.
Od 2018 roku zaczęła się również jego przygoda z teatrem improwizowanym. Wraz z aktorami szczecińskich teatrów nieprzerwanie tworzy i rozwija w Szczecinie komediowe spektakle improwizowane, jako muzyk i aktor. Współpracuje również z Filharmonią w Szczecinie, wymyślając, tworząc i prowadząc koncerty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów, eksperymentując z elementami muzykoterapii, dźwiękoterapii, relaksacji dźwiękiem. W szczecińskich szkołach muzycznych pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Jego sceniczny głos o srebrzystej barwie poprowadził słuchaczy w świat preludiów, etiud i ballad, przywołując wiedzę o kompozytorach, utworach, ucząc wrażliwości i odbioru utworów muzyki klasycznej i filmowej. Palce artysty czarowały na klawiszach fortepianu dzieła Beethovena, Liszta, Chopina, Ennio Morricone, Johna Williamsa. Za oknami pałacu powoli zapadał zmrok, na ścianach sali koncertowej tańczyły cienie, rzucane przez płomyki świec z kandelabra, odbijające się w lustrzanej tafli za plecami pianisty. Jesienne kompozycje kwiatowe autorstwa p. Krystyny Spochacz z kwiaciarni Szafirek zdobiły scenę i parapety, tworząc klimat i nastrój zasłuchania, zadumania, rozmarzenia… Występ Kacpra Odrobnego nagrodziły gromkie i zasłużone brawa, artyście podziękowano również bukietami kwiatów i słowami zachwytu i uznania.
Muzyka dopieściła zmysły, a organizatorzy zadbali również o ucztę dla ciała: ciasta, kawę i zimne napoje. Paniom, które zaprezentowały swój kunszt cukierniczy: Stefanii Bagrowskiej, Dorocie Nowaczyk, Marii Szalatej, należą się wyrazy uznania i podziękowania. Również właścicielom Dworu Podstolice, serdecznie dziękujemy za umożliwienie zorganizowania koncertu w tym pięknym i klimatycznym miejscu. Pomysłodawczyni i organizatorce, Małgorzacie Mireckiej, której zaangażowanie przy wsparciu Waldemara Odrobnego, zaowocowało jesiennym koncertem, składamy serdeczne podziękowania i wyrażamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli uczestniczyć w kolejnym wydarzeniu kulturalnym. Wspomnienia z koncertu niech towarzyszą nam w chłodach jesieni i mrozach zimy, a w duszach i sercach niech muzyka nam gra, kojąc zmęczone umysły, uspokajając stargane nerwy, jak czyni to od wieków…