PO MIKOŁAJKACH... PRAWIE WIGILIJNIE... PRZED NOWYM ROKIEM...
Kolejny już rok, w dniu 14 grudnia, zarząd, członkowie, zaproszeni goście i sympatycy Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego spotkali się w tym pięknym czasie, przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, aby wspólnie pożegnać i podsumować mijający rok, a z okazji zbliżających się Świąt złożyć sobie życzenia. Spotkanie otworzył, zaproszonych gości i wszystkich uczestników przywitał Prezes Jerzy Osypiuk. Przypomniał on i w kolejności chronologicznej przedstawił zrealizowane przez NSK w 2023 roku projekty, wyjazdy studyjne oraz wydarzenia, w których członkowie NSK oraz mieszkańcy brali udział :
1. W dniach 3-4 lutego 2023 roku wiceprezeski NSK Leokadia Sip i Małgorzata Mirecka wzięły udział w ogólnopolskiej debacie pt.”Dajmy Drzewom Prawo”, która odbyła się Julinku k. Warszawy. Debata, w której brali udział eksperci, aktywiści oraz zarządcy drzew, poświęcona była koniecznym zmianom prawnym w celu lepszej ochrony drzew.
2. 24 lutego 2023 roku wspólnie z mieszkańcami Nekielki oraz Stowarzyszeniem Ekologicznym „Czysta Nekla”, o godzinie 4 rano, w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pt. „Płomień solidarności z Ukrainą”.
3. 26 lutego 2023 roku w sali NOK-u odbyło się spotkanie, które zorganizował Jerzy Osypiuk Prezes NSK, pt. „Świat moich wujków. Nekielskie związki rodziny Doerfferów”. Poświęcone było ono pamięci nekielskiej nauczycielki Anieli Grądzielewskiej oraz jej wujostwa: Kazimiery z Rejewskich i Leona Doerfferów, którymi się opiekowała i w Nekli z nimi zamieszkiwała.
4. 25 marca 2023 roku Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne zorganizowało i zaprosiło mieszkańców Nekli do akcji sprzątania nekielskiego parku pt. ”Zbieramy śmieci. Odkrywamy wiosnę”. Po zebraniu kilkunastu worków śmieci, głównie opakowań szklanych, metalowych i plastikowych, na wszystkich uczestników czekał ciepły, barszcz ukraiński oraz domowe ciasta, przygotowane przez członkinie NSK.
5. 3 maja 2023 roku delegacja NSK wzięła udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, zorganizowanych w Nekli
6. 18 maja 2023 roku na Scenie Galerii Anny Kareńskiej w Kościółku w Nekielce, z okazji roku Szymborskiej w stulecie jej urodzin, odbył się koncert dla mieszkańców naszej gminy i powiatu pt. „Spotkanie muzyki z poezją … jesteś piękne mówię życiu...” Czytanym przez członków NSK wierszom noblistki towarzyszył koncert, przygotowany przez Magdalenę Mitkowską, w której wzięli udział zaproszeni goście oraz młodzież szkolna Zespołu Szkół w Nekli i Zasutowie. Projekt współfinansowany był przez Powiat Wrzesiński jako zadanie publiczne z zakresu kultury i sztuki. W drugiej części koncertu nastąpiło wręczenie nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Nekla w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury o nazwie „Drogosław. Nekielskie Wyróżnienie Kulturalne” członkowi naszego stowarzyszenia Michałowi Pawełczykowi.
7. W dniach 20 – 21 maja członkowie i sympatycy NSK wzięli udział w wyjeździe studyjnym do : Sochaczewa, Łowicza, Ołtarzewa, Żelazowej Woli, Nieborowa i Arkadii. Wyjazd był w części kontynuacją projektu zrealizowanego w 2019 roku, zwieńczonym wydaną książką pt. „Pamięć i wdzięczność. Mieszkańcy ziemi nekielskiej w wojnie obronnej 1939 roku”, autorstwa Jacka Mireckiego i Jerzego Osypiuka. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie i odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Ołtarzewie , gdzie na grobie szer. Józefa Żwaka, nauczyciela z Nekli, złożyliśmy od mieszkańców gminy Nekla wiązankę kwiatów.
8. W dniach 24 – 26 maja 2023 roku Prezes NSK Jerzy Osypiuk wziął udział w Wyjeździe Pamięci do KL Dachau. Zawieziono i odsłonięto tablicę upamiętniającą Ojca Mariana Żelazko, werbistę, więźnia obozu, a po wojnie misjonarza w Indiach.
9. 13 czerwca 2023 roku Prezes NSK Jerzy Osypiuk przewodniczył i towarzyszył w zwiedzaniu Nekli i Nekielki grupie wycieczkowej Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Buku pod wodzą jej Prezesa Ryszarda Milera i znanego wielkopolskiego krajoznawcy Pawła Andersa.
10. 14 czerwca 2023 roku Prezes Jerzy Osypiuk, Małgorzata i Jacek Mireccy wzięli udział w promocji książki pt. „Błękitni Patrioci” autorstwa Michała Pawełczyka, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 we Wrześni.
11. 17 czerwca 2023 roku odbył się drugi wyjazd studyjny członków i sympatyków NSK do pobliskiego Kostrzyna Wielkopolskiego. Odwiedziliśmy i poznaliśmy funkcjonowanie kostrzyńskiej biblioteki publicznej oraz działającej w niej Izby Tradycji. Spotkaliśmy się z Kazimierzem Matyskiem, założycielem Izby, który opowiedział nam o zgromadzonych w niej zbiorach. Kazimierz Matysek towarzyszył nam też podczas spaceru po mieście, podczas którego zwiedziliśmy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z pierwszej połowy XVI wieku, a pod pomnikiem przy Rynku poznaliśmy historię tragedii wojennej, związanej z rozstrzelaniem przez Niemców 20 października 1939 roku grupy osób, wśród których było 5 mieszkańców Nekli.
12. 16 lipca 2023 roku odbył się trzeci studyjny wyjazd członków i sympatyków NSK do Strzałkowa, Lądu n/Wartą i Zagórowa, podczas którego od naszych członków: Michała Pawełczyka i Wojciecha Prałata dowiedzieliśmy się o historii obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej, a później polskiego obozu internowania. W Lądzie zwiedziliśmy Kościół i Klasztor. Po posiłku, podczas którego podziwialiśmy nadwarciańskie widoki, udaliśmy się do Zagórowa, gdzie historię miasta i ich mieszkańców przybliżył nam Dyrektor Miejsko– Gminnego Ośrodka Kultury Łukasz Parus, pasjonat historii i kustosz pamięci o miejscowej społeczności żydowskiej.
13. 10 września 2023 roku przedstawiciele NSK (Michał Pawełczyk, Małgorzata i Jacek Mireccy) uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających obóz pracy przymusowej dla dzieci w Siedlcu.
14. 24 września 2023 roku w Dworze Podstolice NSK zorganizowało dla mieszkańców naszej gminy Jesienny Recital Fortepianowy pt. „Co da się opowiedzieć dźwiękiem”..., w wykonaniu Kacpra Odrobnego, który grane przez siebie utwory muzyki klasycznej i filmowej przeplatał słowną narracją. Koncert odbył się przy szczelnie wypełnionej sali, w pięknej oprawie, przy świecach i kwietnej scenerii, a na gości czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez członkinie stowarzyszenia. Projekt został sfinansowany ze środków Miasta i Gminy Nekla jako zadanie publiczne z zakresu kultury i sztuki.
15. 22 października 2023 roku w sali NOK-u odbyła się Wielkopolska promocja kolejnej książki członka naszego Stowarzyszenia Mariusza Borowiaka pt. „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne”. Spotkanie zorganizował i prowadził Prezes NSK Jerzy Osypiuk.
16. 11 listopada 2023 roku członkowie NSK wzięli udział w nekielskich obchodach Święta Niepodległości, w ramach którego w NOK-u zorganizowano promocję najnowszej książki członka NSK Michała Pawełczyka pt.” To tak miło umierać dla Ojczyzny. Polegli i zmarli mieszkańcy gminy Nekla w okresie kształtowania się granic II Rzeczpospolitej”. Publikacja została sfinansowana ze środków budżetu naszej gminy.
Podczas spotkania podjęto również dwie uchwały: jedną - w sprawie przyjęcia nowych członków, drugą - popierająca inicjatywę obywatelską w sprawie objęcia ochroną prawną w formie statusu Pomnika Przyrody, historycznej Alei Robini Akacjowej przy Trakcie Pobiedziskim w Nekielce. Uzasadnienie tej inicjatywy przedstawił dr Jacek Papla – Honorowy Członek Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego i laureat Nekielskiego Wyróżnienia Kulturalnego DROGOSŁAW w 2023 r.
Podsumowując, Prezes Jerzy Osypiuk podkreślił, że był to obfity w wydarzenia rok, za co podziękował ich organizatorom, zarządowi oraz wszystkim tym, którzy się do ich realizacji przyczynili. Zaproszenia na nasze spotkanie przyjęli i byli z nami dr Karol Balicki, Burmistrz Miasta i Gminy Nekla oraz Dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury Aleksandra Kujawa, którym złożono specjalne podziękowania za wsparcie finansowe i organizacyjne przy realizacji naszych projektów. Spotkanie, oprócz części oficjalnej o której mowa powyżej, spożycia świątecznych potraw z Restauracji Latte, pysznych ciast i podarunków dla wszystkich uczestników tradycyjnie przygotowanych przez nasze członkinie, miało również wymiar poczucia wspólnoty i satysfakcji z bycia razem. Magdalena Mitkowska, sekretarz NSK i zarazem jego artystyczno–muzyczna dusza, zadbała o świąteczny nastrój spotkania i wspólnie z nią, przy jej akompaniamencie śpiewaliśmy kolędy.
Spotkanie pokazało, jakie talenty drzemią w każdym z nas, co nas inspiruje, co zachęca do działania. Wszyscy chyba w głębi serca czuliśmy, że nasze spotkanie przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem było czasem pojednania i zadumy nad siłą naszych więzi z innymi.
Ale nade wszystko jesteśmy wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Gminy Nekla za zainteresowanie naszą działalnością i udział w naszych projektach.
Z nadzieją, że w roku 2024 we współpracy z władzami samorządowymi gminy i powiatu, będziemy nadal realizować projekty z zakresu kultury, sztuki, historii, dziedzictwa narodowego i innych, zapisanych w naszym statucie zadań, wzbogacając tym samym życie naszej Małej Ojczyzny zapraszamy wszystkich do współdziałania.
W imieniu Zarządu Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego
Małgorzata Mirecka