2. Spotkanie muzyki z poezją: ”Podróż przez życie...”
19 września 2024 roku, w czwartkowy, ciepły jeszcze letni wieczór, w Kościółku w Nekielce - Scena Galeria odbyła się druga edycja koncertu pt. Spotkanie muzyki z poezją. Zorganizowana została przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne jako zadanie publiczne z zakresu kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego. Projekt zrealizowano dzięki: dofinansowaniu przez Powiat Wrzesiński, patronatowi Burmistrza Miasta i Gminy Nekla oraz wsparciu Nekielskiego Ośrodka Kultury. Na koncert przybyli członkowie Zarządu Powiatu Wrzesińskiego: Jarosław Czyż i Arkadiusz Sobczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Nekla Mateusz Kubiaczyk. Koncert oglądał i wspierał swoją obecnością występujących uczniów Marek Wasiak, wicedyrektor Zespołu Szkół w Nekli.
Na wszystkich przybyłych gości i uczestników koncertu czekała kawa, herbata i słodki poczęstunek, przygotowany przez członkinie NSK, a serwowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nekielce. Zaprezentowane wiersze zostały wybrane z antologii polskiej poezji współczesnej zatytułowanej Po schodach wierszy.
W kościólku zabrzmiały dźwięki skrzypiec, flażoletów oraz piosenki z gatunku poezji śpiewanej. Widzowie zostali zabrani w podróż przez życie, bo zarówno teksty wierszy jak i słowa piosenek nasuwały refleksje o życiu, jego sensie i przemijaniu. Główną oprawę muzyczną stanowiły utwory wykonane przez zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół w Nekli pod kierunkiem Magdaleny Mitkowskiej. Do wspólnego występu zaproszono akompaniatora-pianistę Jacka Koniecznego oraz wokalistki: Angelikę Paszkowską-Basiak i Agnieszkę Czyż.
Podobnie międzypokoleniowo, było z czytaną poezją. Pewnie i z charakterem czytały wiersze, przygotowane przez swoje nauczycielki uczennice: Natalia Musiałkiewicz i Joanna Banaszkiewicz - z Zespołu Szkół w Nekli, Zuzanna Kotowicz - z Zespołu Szkół w Zasutowie oraz Agata Wysocka - ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni. Do młodych głosów dołączyły interpretacje poezji w wykonaniu osób dorosłych: Grażyny Augustin, Doroty Maciejewskiej, Krystyny Osypiuk, Jerzego Osypiuka, Krystyny Jagodzińskiej i Małgorzaty Mireckiej.
W klimat spotkania wprowadzili nas na wstępie flażoleciści z ZS w Nekli, którzy z elegancją i kunsztem zaprezentowali francuską melodię renesansową. Następnie Krystyna Jagodzińska przybliżyła jego tematykę poetycką. Jako, że to rok Czesława Miłosza, koncert rozpoczął się od jego wstępu do Traktatu Poetyckiego, w doskonałej interpretacji Grażyny Augustin. Jego pierwszy i ostatni wers wybrzmiał szczególnie i był dla kolejnych recytatorów i słuchaczy dobrym wyznacznikiem i drogowskazem:
Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.
Ażeby każdy, kto usłyszy słowo,
Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,
Tak jak się widzi w letniej błyskawicy...
{... } Bo więcej waży jedna dobra strofa
Niż ciężar wielu pracowitych stronic.
Część wokalną rozpoczęła Agnieszka Czyż, brawurowo wykonując utwór Och życie, kocham cię nad życie..., ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Wojciecha Korcza, znany wszystkim z repertuaru Edyty Geppert. Dalej, dołączyły i w podróż przez życie zabrały nas piękne głosy Angeliki Paszkowskiej-Basiak i Magdaleny Mitkowskiej. Wraz z zespołem śpiewały piosenki z repertuaru Kwiatu Jabłoni, Seweryna Krajewskiego, Anny Marii Jopek, Starego Dobrego Małżeństwa, Katarzyny Nosowskiej, Sanah, czy Edydy Geppert, ze znakomitymi tekstami mędzy innymi Agnieszki Osieckiej, Jacka Kleyffa, Wojciecha Młynarskiego. Magdaleny Czapińskiej, Edwarda Stachury czy Juliusza Słowackiego. Muzykę dopełniały czytane wiersze takich poetów jak: Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Halina Poświatowska, Leopold Staff, Władysław Broniewski, Wisława Szymborska, Danuta Wawiłow czy Joanna Papuzińska. W klimatycznym, zbytkowym kościółku w Nekielce, w pięknej oprawie graficznej dra Jacka Papli i florystycznej - Kwiaciarni Szafirek, muzyką i poezją stworzono nastrój, który wzbudzał wśród publiczności nieskrywane wzruszenie, melancholijne wspomnienia oraz radość i rozpromienienie. Na zakończenie koncertu wybrzmiały słowa piosenki Ale jestem z repertuaru Anny Marii Jopek, pięknie zaśpiewane przez trzy wokalistki wraz z zespołem:
„...Życie jest drogą, życie jest snem ...
A co będzie potem ?...Nie wiem i wiem...
O nic nie pytaj, dowiesz się, gdy
skończy się droga, życie... i sny ...”
Chórzystom, instrumentalistom, zaproszonym wokalistkom, pianiście, Magdalenie Mitkowskiej, oraz recytatorom należą się wielkie BRAWA ! Dziękujemy za Wasze wielkie zaangażowanie, niezwykłą wrażliwość muzyczną oraz pasję, którą było widać nie tylko podczas wystepu ale i na próbach. Serdeczne ukłony składamy w kierunku widowni. Bez Was nie doświadczylibyśmy radości i staysfakcji spełnienia.
Drodzy Rodzice i najbliżsi młodych artystów !
Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi wielu kulturalnych przedsięwzięć. I tym razem mogliśmy liczyć na Wasze wsparcie i udział w koncercie.
Nasz projekt w założeniu, to kolejny krok w budowaniu dialogu i więzi międzypokoleniowych, wspólnoty w muzykowaniu, czytaniu, percepcji i współodczuwaniu.
Wszystkim, którzy pomagali i współpracowali przy organizacji, abyśmy mogli przeżyć piękny, pełen wzruszeń czas, składamy SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.
Magdalena Mitkowska i Małgorzata Mirecka
Zapraszamy na film: