Drodzy Państwo !
Koniec roku to zwykle czas podsumowań i życzeń…
Powoli mija pierwsze półrocze naszej stowarzyszeniowej działalności. Cierpliwie czekamy na rejestrację w sądzie Rejonowym w Poznaniu. Powodem przeciągającego się procesu rejestracji nie były uchybienia merytoryczne w statucie lecz formalne błędy, związane z niewłaściwym wypełnieniem określonych okienek w stosownych dokumentach zgłoszeniowych. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
Dzięki życzliwości i wsparciu władz samorządowych możliwe było zrealizowanie wielu imprez kulturalnych, w których nasze Stowarzyszenie występowało w roli inspiracyjno – organizacyjnej. Wszystko za sprawą naszych Partnerów, wśród których obok Burmistrza i Starosty wymienić należy Proboszczów parafii, Grupę Odnowy Wsi Nekielka oraz właścicieli firm działających na terenie naszej Gminy, którzy przyjęli na siebie tę część obowiązków, których nie mogliśmy podjąć z racji braku wpisu Stowarzyszenia w KRS.
Wymienić tutaj należy sierpniową konferencję „Olędrzy-zapomniani sąsiedzi”, rewitalizację krzyży z cmentarza w Nekielce, październikowy koncert organowy w kościele św. Michała w Targowej Górce, współudział w projekcie GOW Nekielka „Zrób coś dzisiaj na potem – znajdź sąsiada za płotem”, niezapomniany, listopadowy koncert zespołu Kairos z Lublina w nekielskim kościele św. Andrzeja i po-koncertowe spotkanie z artystami w Hotelu „Barczyzna”, wreszcie grudniowy wernisaż wystawy grafik uznanego artysty p. Jacka Papli w Nekielskim Ośrodku Kultury.
Ciekawie redagowana strona naszego Stowarzyszenia to zasługa dwóch licealistów: Jędrka Biegańskiego i Radka Jagieły. Znaleźć tutaj można zapowiedzi i relacje z naszych imprez ale także ciekawe wiersze naszej koleżanki Lucyny Idasiak z Targowej Górki, artykuły o tematyce ekologicznej pani Elżbiety Konopińskiej, czy artykuły historyczne prof. Olgierda Kieca i p. Michała Pawełczyka.
Powodzeniem zakończyło się wielkie przedsięwzięcie, jakim było wydanie książki p. Michała „Ochotnicza Kompania Nekielska w Powstaniu Wielkopolskim 1918 - 1919 ”. To bezsprzecznie najważniejsze wydarzenie ostatnich lat, utrwalające na zawsze pamięć o tych mieszkańcach Nekli i okolic, którzy przed 93 laty nie wahali się chwycić za broń, by walczyć o odzyskanie upragnionej wolności po 123 latach niewoli.
Jesteśmy dumni, że dzięki olbrzymiej determinacji, cierpliwości i mrówczej pracy p. Michała ale również zrozumieniu wagi tematu i życzliwemu sfinansowaniu projektu wydawniczego przez p. Burmistrza Karola Balickiego, będziemy mogli wkrótce wziąć do ręki książkę, opisującą dzień po dniu wysiłek żołnierzy z kompanii nekielskiej, walczącej na froncie północnym Powstania Wielkopolskiego. Zawiera ona również liczne biogramy powstańców. Książka ta powinna znaleźć się w każdym nekielskim domu.
15 stycznia 2012 r. na spotkaniu autorskim będzie okazja do nabycia tej książki i poznania okoliczności jej powstawania. Szczegóły wkrótce zostaną podane do publicznej wiadomości.
Na koniec jeszcze jedna ważna wiadomość. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne posiada swój znak rozpoznawczy, jakim jest jego logo. Rozstrzygnięty został konkurs o którym piszemy poniżej. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział i gratuluję zwycięzcy - p. Zuzannie Juszczak oraz autorkom prac wyróżnionych.
Wszystkim, którzy angażowali się w organizację naszych imprez, a przede wszystkim naszym Partnerom - serdecznie dziękuję !
Szanowni Państwo!
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, wytchnienia i refleksji. Życzę zatem Państwu radosnego przeżywania Świąt. Aby radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyła wszystkim przez cały Nowy Rok. Aby był to dla każdego Rok szczęśliwy, pomyślny w życiu rodzinnym, zawodowym i przyniósł wiele satysfakcji ze wspólnych działań w naszym środowisku.
Z najlepszymi życzeniam i zaproszeniem do współpracy w Nowym Roku.
Jerzy Osypiuk