15 kwietnia w kościele parafialnym w Targowej Górce po raz pierwszy w tym miejscu, można było nacieszyć ucho ciepłym brzmieniem wiolonczel. Mogło się to stać dzięki życzliwości miejscowego proboszcza ks. Sławomira Stronki, który jest otwarty na tego typu inicjatywy, że wspomnę koncert organowy sprzed pół roku.
Tym razem JAN PAWEŁ II - ORĘDOWNIK ŚWIĘTOŚCI był powodem koncertu jaki się odbył we wspomnianej świątyni, formą dziękczynienia Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpiła wokalistka Patrycja Lisiecka i Sylwester Ludwiczak – organista miejscowego kościoła oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Targowej Górce w piosenkach o tematyce religijnej, w drugiej natomiast zaprezentował się duet wiolonczelowy z Poznania wykonując utwory z epoki baroku. Koncert prowadzili Karolina Krotofil uczennica II klasy Zespołu Szkół w Targowej Górce i Adam Andrzejewski absolwent tej szkoły – aktualnie uczeń klasy II technikum.
Piosenki wykonywane w duecie przez p. Patrycję i p. Sylwestra wprowadziły nas w tematykę koncertu. Słuchając „Ojcze święty błogosław”, „O Janie Pawle Ojcze nasz” można było zadumać się nad postacią błogosławionego Jana Pawła, z którym wiele osób ma osobiste wspomnienia. Piosenka „Łzy matki” wykonywana przez wspomniany duet mogła wywołać tylko jedno skojarzenie w odniesieniu do świętości Jana Pawła: TOTUS TUUS motto życia Jana Pawła II ze wskazaniem na Matkę Bożą jako obraz i wzór świętości dla każdego chrześcijanina i całego Kościoła. „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa– to znaczy klucz do zrozumienia tej wielkiej podstawowej rzeczywistości jaka jest człowiek Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi – drzwi kultury, ekonomii, polityki, rodziny, życia osobistego i społecznego. Bez Chrystusa człowiek nie pozna siebie w całej pełni, nie będzie wiedział do końca kim jest i dokąd zdąża” Te i inne słowa bł. Jana Pawła II towarzyszyły słuchaczom w czasie trwania koncertu.
Zespół wokalny działający od września ubiegłego roku w Zespole Szkół w Targowej Górce pod kierunkiem Lucyny Idasiak zaśpiewał dwie piosenki gospel. W pierwszej przekonywał, że: „Powołani jesteśmy do głoszenia wiary” .Piosenka ta jest odzwierciedleniem tego co Jan Paweł II zawarł w Redemptor hominis. „Nikt wierzący w Chrystusa nie może uchylić się od obowiązku głoszenia Chrystusa wszystkim ludziom". Druga z wykonywanych przez zespół piosenka: „Tak Jezus dobry jest” znakomicie pasowała do drugiej niedzieli Wielkanocy, w którą to Kościół głosi światu Boże Miłosierdzie. Apostołką Bożego Miłosierdzia była św. Faustyna Kowalska – jej portret mieści się pod obrazem Bożego Miłosierdzia po lewej stronie od ołtarza w kościele i błogosławiona Maria Karłowska, której portret beatyfikacyjny znajduje się z prawej strony ołtarza wraz z relikwiami. Bł. Jan Paweł II, który także był orędownikiem Bożego Miłosierdzia, zmarł w wigilię tego Święta.
Dzieci II i III klasy podstawowej przygotowane przez p. Patrycję Lisiecką zaśpiewały piosenki z repertuaru Arki Noego „Na drugi brzeg” i „Święty, święty uśmiechnięty” udowadniając w ten sposób, że świętość jest czymś bardzo radosnym i źródłem szczęścia osiągalnego dla każdego człowieka.
Po wokalnych występach przyszła pora na zaprezentowanie się znakomitych wiolonczelistek z Akademii Muzycznej z Poznania p. Agnieszki Brojek i Katarzyny Napiwodzkiej.
Agnieszka Brojek jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, specjalność studia orkiestrowe. W latach 1996 – 2006 była związana z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Obecnie współpracuje z różnymi orkiestrami, m.in. Orchester der Tiroler Festspiele Bartolomeo Bruni di Cuneo (Włochy). Karolina Napiwodzka jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie asystenta Tomasza Lisieckiego. Brała udział w kursach mistrzowskich oraz licznych koncertach kameralnych i solowych. W semestrze zimowym bieżącego roku akademickiego przebywała w Musikhochschule Luebeck w ramach wyjazdu stypendialnego „Erazmus”
Pierwszym zagranym utworem był Ricercar nr 1 Domenico Gabrielliego, włoskiego wiolonczelisty, kompozytora, który jak powiedziała nam pani Agnieszka Brojek, był bardzo ważny dla wiolonczelistów, bo jako pierwszy komponował na wiolonczele. Kolejnym wykonanym utworem był kanon wspomnianego wcześniej kompozytora z XVII wieku. W tym czasie, gdy Gabrielli komponował swe utwory, we Francji urodził się kompozytor Josepf Bodin de Boismortier, który też komponował na wiolonczele, choć sam był flecistą. Jego sonata d-moll była kolejnym utworem wykonanym przez wiolonczelistki z Poznania. Kolejny zagrany utwór to Sonata B-dur op.8 nr 8 Williama de Fesch flamandzkiego skrzypka. Koncert zakończył utwór klasyczny, a były to wariacje Justus Dotzauera na temat „ La ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta w opracowaniu na wiolonczele.
Utwory kompozytorów baroku doskonale wkomponowały się w klimat kościoła w Targowej Górce, w którym można odnaleźć barokowe odniesienia w wystroju wnętrza. Ciepłe, łagodne brzmienie wiolonczel niosło ukojenie wrażliwemu słuchaczowi, który z pewnością dostrzegł też wirtuozerski kunszt gry pani Agnieszki Brojek na tym instrumencie i znakomity akompaniament jej studentki. Koncert wiolonczelistek bardzo się podobał, o czym świadczyły częste brawa, a na zakończenie publiczność przywołała wykonawczynie długimi oklaskami. Pozostali wykonawcy też zostali poproszeni do wyjścia jeszcze raz, aby na zakończenie wspólnie z publicznością zaśpiewać ulubioną „Barkę”, nieodłącznie kojarzącą się z pontyfikatem bł. Jana Pawła II.
Lucyna Idasiak