Spotkania organizowane wspólnie z Kołem Sybiraków (oddział w Kostrzynie Wielkopolskim) w rocznice deportacji mieszkańców z terenu wschodnich Kresów z udziałem zesłanych na Sybir, czyli na "nieludzką ziemię".
Pierwsza odsłona (12 lutego 2012) - Wspomnienia Syrabików z nieludzkiej ziemi
"Przytoczone wspomnienia doskonale ukazały główną treść syberyjskiej codzienności, którą stanowiła nieustanna troska o kawałek chleba oraz ciężka, często ponad siły praca. Głód był głównym atrybutem syberyjskiej poniewierki - doświadczany fizycznie, prowadzący do skrajnego wyczerpania a nawet śmierci. Stałe niedożywienie wręcz balansowanie na skraju zagłady głodowej wyznaczało heroiczną walkę o zdobycie pożywienia dla ginących na oczach rodziców dzieci. Niewolnicza praca przy wyrębie tajgi, spławie i obróbce drewna, czy też w kopalni była formą eksploatacji polskich zesłańców. Specposiołki, kołchozy, sowchozy, kopalnie – to był mikroświat, w którym jedni przeżyli zaledwie kilka inni kilkanaście miesięcy a jeszcze inni nawet sześć lat".
Druga odsłona (17 lutego 2013) - Spotkanie z Adamem Kaczyńskim
"Adam Kaczyński jako pracownik wydziału zagranicznego ROPWiM prowadzi program badawczy „Ślady Polaków na północy Rosji”. Przemierza nieprzystępne drogi i dukty, lasy i bagna w poszukiwaniu miejsc, do których zsyłano Polaków przez władze carskie i sowieckie. Efekty swoich badań zaprezentował na spotkaniu z mieszkańcami Nekli. Omówił i przedstawił fotografie specposiołka Siennoj w obwodzie archangielskim na północy europejskiej części Rosji".
Trzecia odsłona (7 lutego 2015) - Spotkanie z pracownikami szczecińskiego oddziału IPN
"Prelekcję "Deportacje z Kresów Wschodnich II RP. Uwarunkowania, przebieg i skutki" wygłosił dr Maciej Maciejowski, historyk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie. Gościem honorowym spotkania był Zbigniew Kałużny, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, prowadzący śledztwo w sprawie deportacji obywateli polskich mieszkających w województwie poleskim".