Okręty Józefa
Żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu,
który nie zna portu swego przeznaczenia.
(Konfucjusz)
W 1918 roku marynarz Józef Wojtkowiak, podczas służby w Kaiserliche Marine, służył m.in. na torpedowcu typu "V": V 159. Na zdjęciu były torpedowiec typu "V" (V 108), który po zakończeniu I wojny światowej został przyznany Polsce (jako ORP Kaszub). Fot ze zbiorów Mariusza Borowiaka & Horacego Unruga.
W połowie lat 20. XX wieku bosmanmat J. Wojtkowiak był kierownikiem maszyn na trałowcu ORP Mewa. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
Kanonierka Generał Haller lub Komendant Piłsudski i widoczna armata kal. 75 mm wz. 97 na podstawie morskiej. na armatach tych wychowały się całe pokolenia znakomitych artylerzystów w polskiej flocie wojennej, zdjęcie z początku drugiej połowy lat 20. XX wieku. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
W 1925 roku J. Wijtkowiak pełnił obowiązki bosmanmata mechanika na kanonierce ORP Generał Haller. Kanonierka podczas wykonywania ćwiczeń, w głębi Kamienna Góra. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka & Horacego Unruga.
Kanonierka Komendant Piłsudski, zdjęcie z końca lat 20. ubiegłego wieku. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
17 czerwca 1928 roku J. Wojtkowiak wraz z grupą podofcierow udał się do Francji celem odbycia stażu na kontrtorpedowcach. W połowie t.r. pomagał komandorowi podporucznikowi Aleksandrowi Rylce przy pracach montażowych kotłów na ORP Burza. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
ORP Bałtyk - na redzie portu w Oksywiu (dawny francuski krążownik d'Entrecasteaux) - spełniał w Polskiej Marynarce Wojennej rolę okrętu-hulku. W latach 1933-1934 bosman Floty (stopień przemianowany na chorążego marynarki) J. Wojtkowiak jest na Bałtyku w charakterze instruktora technicznego Szkoły Specjalistów Morskich (SSM) na kursach dla podoficerów maszynistów. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
J. Wojtkowiak od 12 sierpnia 1935 roku był członkiem Komisji i Nadzoru Budowy Okrętów Grom i Błyskawica w Anglii. Od 1937 do sierpnia 1939 roku II of. mechanik na kontrtorpedowcu ORP Błyskawica, następnie na Gromie. Zdjęcie przedstawiające kontrtorpedowce Błyskawica i Grom zostało wykonane w listopadzie w 1939 roku. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
29 marca 1940 roku J. Wojtkowiak został wysłany na Maltę, żeby objąć funkcję II oficera mechanika na przejętym od Royal Navy niszczycielu ORP Garland. W lipcu 1940 roku Garland wszedł w skład brytyjskiej 14. Flotylli Niszczycieli z bazą w Aleksandrii. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.
24 października 1940 roku chorąży marynarki J. Wojtkowiak został zaokrętowany na niszczyciel ORP Piorun jako p.o. II oficera mechanika. M.in. uczestniczył w legendarnej bitwie okrętu z niemieckim superkolosem Bismarck w maju 1941 roku;od 28 lutego 1942 roku pełnił funkcję III of. mechanika na ww. niszczycielu. 3 maja 1944 roku awansował na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki w Korpusie Morskich Oficerów Technicznych. Fot. ze zbiorów Mariusza Borowiaka.