Admirał Józef Unrug, jeden z bohaterów naszego Słownika
„Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza” zawiera biogramy 445 postaci Wielkopolan w różnoraki sposób związanych z morzem. Są to nie tylko podróżnicy, odkrywcy, budowniczowie, wojskowi, naukowcy, duchowni. Są wśród nich również dowódcy i szeregowi marynarze Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej, którzy dzięki swojej służbie pod biało-czerwoną banderą, szczególnie w okresie drugiej wojny światowej, zasługują na pamięć potomnych.
Jednym z bohaterów Słownika jest wiceadmirał Józef Unrug (1884-1973), dowódca Floty PMW w latach 1925-1939 i dowódca Obrony Wybrzeża w 1939 r.
Dzięki uprzejmości p. Mariusza Borowiaka, autora Słownika, prezentujemy Państwu unikalne zdjęcia Józefa Unruga od wieku dziecięcego, aż niemal po kres jego życia.
Wyjątkowy jest również dźwiękowy zapis wspomnień admirała Unruga dla Radia Wolna Europa, zarejestrowany w 1964 roku.
Link do nagrania: http://przeklej.org/file/eBJZYH/Jozef.Unrug.dla.RWE.w.1964.roku.mp3
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Mariusza Borowiaka, które otrzymał od Horacego Unruga, syna admirała.
Generał Tadeusz Unrug z synem Józefem (późniejszy dowódca Floty PMW w latach 1925-1939). Fotografia została wykonana około 1887 roku w Dreźnie.
Szesnastoletni Józef Unrug. Zdjęcie zostało wykonane w Dreźnie.
Józef Unrug w towarzystwie ukochanych zwierząt, psa Komina" i kotki "Puszy", na werandzie dworku w Sielcu k. Żnina. Zdjęcie z 1935 roku.
Józef Unrug na koniu "Derkaczu" przed dworem w Sielcu.
Józef Unrug z synkiem Horacym na spacerze brzegiem morza, Rewa, sierpień 1931 rok.
Dywizjon Kontrtorpedowców - OORP WICHER i BURZA - pod dowództwem kontradmirała Józefa Unruga (na zdjęciu w samochodzie) złożył wizytę flocie sowieckiej w Leningradzie w lipcu 1934 roku. Była to jedyna, jak się okazało po latach, wizyta okrętów polskiej floty wojennej w Związku Sowieckim w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Admirał Józef Unrug w niewoli z Colditz, marzec 1941 rok.
Admirał Unrug w niewoli w Oflagu II C Woldenberg. Zdjęcie z 1940 roku.
Józef i Zofia Unrugowie na promie z Gibraltaru do Tangieru (Maroko), sierpień 1948.
Józef i Zofia Unrugowie w Azrou (miasto w Maroko) w 1951 roku.
Józef Unrug na wakacjach w Sables d'Olonne we Francji, lato 1967.
Józef i Zofia Unrugowie w Lailly-en-Val, jesień 1972.
Mariusz Borowiak jest również autorem monografii „Admirał Unrug 1884-1973” wydanej przez Almapress, Warszawa, 2009.
Rodzinny majątek admirała Unruga w Sielcu, nieopodal Żnina, odzyskuje blask dzięki staraniom Katarzyny i Andrzeja Rodziewiczów, którzy stworzyli tutaj swój Dwór Marzeń
http://dwormarzen.proste.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=92
Państwo Rodziewiczowie wezmą udział w naszej uroczystości.
O losie zabytkowych mebli z przedwojennego gabinetu admirała w Sielcu przeczytamy w miesięczniku „Nasze MORZE” nr 1/2010
16 maja 2014 r. na konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Helios w gdyńskiej marinie uroczyście proklamowano 2014 Rok admirała Józefa Unruga.. Okazją do tego był jubileusz 90-lecia YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA, 130 rocznica urodzin Admirała oraz 75 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, w której brał on udział jako dowódca Obrony Wybrzeża.
Więcej na stronie : http://pozz.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1540%3Arok-admirala-jozefa-unruga-ogloszony&catid=68&Itemid=353