MARIUSZ BOROWIAK urodzony w Gnieźnie, pisarz, publicysta morski, regionalista. Autor 32 książek i broszur o tematyce historycznej i marynistycznej. Kształcił się w Poznaniu i Warszawie. W czerwcu 1984 roku, jako dwudziestoletni młody człowiek, debiutował na łamach poczytnego tygodnika ogólnopolskiego „Prawo i Życie”. W późniejszym czasie publikował w czasopismach „Perspektywy”, „Przekrój”, „Kierunki”, „Wybrzeże”, „Wprost”, „Morze i Ziemia”, „Za Wolność i Lud”, Express Wieczorny – Kulisy” i wiele innych. Oprócz długoletniej pracy zawodowej (m.in. w Europejskiej Szkole Kształcenia Korespondencyjnego w Poznaniu) pracował jako wolny strzelec lub stały współpracownik w kilku redakcjach pism sublokalnych w Wielkopolsce - „Głos Wągrowiecki”, „Gazeta Jarocińska”, Kórniczanin”, „Wiadomości Kościańskie”, „Kulisy Ziemi Gnieźnieńskiej”, „Magazyn Lubski”, „Wiadomości Wrzesińskie”.
Od ponad 30 lat zajmuje się dziejami najnowszymi polskiej Marynarki Wojennej od momentu ustanowienia polskiego władania na morzu do końca II wojny światowej. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt szkiców historycznych o wielkopolskich dokonaniach na morzach i oceanach od X wieku do czasów współczesnych. Efektem jego wieloletniej pracy, poszukiwań informacji w archiwach, bibliotekach i spotkań z ludźmi jest „Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza”, który zawiera blisko 500 biogramów osób nieżyjących. Wielkopolska promocja słownika miała miejsce 7 czerwca 2014 roku w gościnnych murach kościoła poewangelickiego w Nekielce. Promocja okazała się dużym sukcesem organizacyjnym oraz medialnym dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy Nekla i Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, które wzięły na siebie obowiązek wydania pierwszego w polskiej literaturze opracowania poświęconego dokonaniom ludzi morza, podróżników, obieżyświatów itd. z Wielkopolski. Jest to wyjątkowa publikacja. Żaden region w Polsce nie doczekał się takiej książki. Na słowa szczególnego podziękowania zasługuje osoba prezesa NSK Jerzego Osypiuka z którym Mariusz Borowiak współpracował także przy okazji innych projektów wydawniczych i promocyjnych.
Borowiak ogłosił wiele artykułów w pismach specjalistycznych – krajowych i zagranicznych m.in. „Morze”, „Nasze Sygnały” - Anglia, „Okręty Wojenne”, „Przegląd Morski”, „Storia Militare” – Włochy.
Od 1988 roku pisze książki. Debiutował jako autor Suplementu do dzieła Jerzego Pertka – Dzieje ORP „Orzeł” .
Pierwszą samodzielną książką jest Mała flota bez mitów, wydana w Gdańsku w 1999 roku. Publikacja okazała się dużym wydarzeniem na rynku księgarskim, a dziennikarze i historycy określili autora skandalistą, obrazoburcą i pisarzem kontrowersyjnym. Książka doczekała się trzech wydań. Od kilkunastu lat owe wydawnictwo poświęcone historii PMW w latach 1939-1946 cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników.
W następnych latach wydał książkę: Mała flota bez mitów cz. 2 – jest to kontynuacja głośnego tomu pierwszego, który został napisany głównie na podstawie dokumentów, które od lat znajdują się w Instytucie i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Instytutu Hoovera w Standford w Kalifornii, dzięki relacjom świadków i ich rodzin. Oba wydawnictwa uzupełnia publikacja Plamy na banderze, o wybranych epizodach w historii PMW w latach 1918-1947, której dwa wydania ukazały się staraniem Oficyny Wydawniczej Almapress z Warszawy.
W 2001 roku książka Westerplatte. W obronie prawdy, wydana staraniem Gdańskiego Domu Wydawniczego, okazała się kolejnym głośnym wydarzeniem wydawniczym, historycznym i medialnym. Jest to pierwsza książka na polskim rynku, która obala mit majora Sucharskiego i przedstawia prawdziwą rolę i zasługi jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego podczas siedmiu dni polskich „Termopili”. Autor przerwał zmowę milczenia na temat osoby majora. W ten sposób została ugruntowana opinia o Borowiaku, jako autorze niepokornym, który nie ma szacunku dla „świętości” historycznych. To opinia jego adwersarzy i przeciwników. Wkrótce wielu wybitnych historyków m.in. śp. prof. Paweł Piotr Wieczorkiewicz przyznali Borowiakowi rację. Książka miała cztery wydania. Na podstawie książki Borowiaka został napisany scenariusz i nakręcony głośny film fabularny Tajemnica Westerplatte w reżyserii Pawła Chochlewa.
Kolejne książki to m.in. biografia Admirał Unrug 1884-1973, Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947, ORP WILK. Okaleczony drapieżnik, ORP GRYF. Największy okręt bojowy Polskiej Marynarki Wojennej.
Przez 15 lat prowadził prywatne śledztwo w sprawie wymordowania polskich oficerów i podoficerów PMW we wrześniu 1939 roku we wsi Mokrany przez żołnierzy sowieckich i bandę Ukraińców na wschodnich terenach II RP. Dotarł on do niepublikowanych dokumentów w Anglii i Stanach Zjednoczonych, relacji marynarzy Flotylli Pińskiej, mieszkańców Polesia. Ustalił nazwiska kilku sprawców mordu. Ten pierwszy „morski Katyń” był tematem tabu przez ponad 50 lat. Polskim historykom w latach minionych nie wolno było pisać prawdy o haniebnej zbrodni w Mokranach. W 2006 i 2014 wydał książkę „Zapomniana flota. Mokrany. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939 roku. Po opublikowaniu książki, jedynego takiego opracowania, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie wszczął śledztwo. Książka opowiada o kulisach i przebiegu zbrodni po 17 września 1939 roku.
Borowiak zajmuje się także historią niemieckiej U-Bootwaffe. Wydał książki: Żelazne rekiny Dönitza, t. 1-2, U-Booty typu II. Podwodne drapieżniki Hitlera, Zabójcy U-Bootów. Bitwa o Atlantyk 1939-1945 i U 977. Ostatni okręt Hitlera.
Jest współautorem pięciotomowej Encyklopedii polskiej emigracji i Polonii, Słownika biograficznego Wielkopolski Południowo-Wschodniej. Ziemi Kaliskiej t. 2, Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej.
Współpracuje z wydawnictwem Edipresse Polska dla którego w ramach serii Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia 1939, napisał i wydał 11 tomów poświęconych okrętom PMW na Bałtyku i „Morzu Pińskim”. Kolejne wydawnictwa w przygotowaniu.
Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych m.in. Polskie Radio Pr. 1, Radio Kraków, Radio Gdańsk, Radio Kielce, Radio „Merkury” Poznań, Radio Olsztyn, Radio TOK FM, Radio Plus w Gdańsku i telewizyjnych - TV Gniezno, TVP1, TVP3, Telewizja Polonia, TVP Historia, TVN, TVN 24, TVN Historia.
Wielokrotnie brał udział w Krajowych Targach Książki w Gdańsku, Krakowie i Warszawie; w Targach Książki Historycznej i Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.
Współpracuje z wydawnictwami, przygotowując przedmowy i posłowie oraz jest odpowiedzialny za uwagi merytoryczne do książek innych autorów na temat spraw wojenno-morskich.
Członek Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.
Żona Renata i dwójka dorosłych dzieci - córka i syn.