Podsumowanie działalności NSK w 2014 roku
30 marca 2014 r. Delegacja NSK uczestniczyła w uroczystości nadania rondu w Nekli imienia Zesłańców Sybiru oraz odsłonięcia Głazu Sybiru upamiętniającego ofiary deportacji z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej w głąb Związku Sowieckiego.
10 maja 2014 r. II Otwarty Plener Malarski w Podstolicach pod tytułem "Dama z perłą". Uczestnicy malowali kobiety w strojach barokowych we wnętrzu klasycystycznego dworku.
24 maja 2014 r. W ramach ogólnopolskiego projektu "Polska światłoczuła" odbyła się w kościele w Nekielce projekcja filmu "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Z mieszkańcami naszej gminy spotkał się autor zdjęć - Łukasz Żal. W grudniu na festiwalu w Rydze film zdobył Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film roku oraz nagrody za scenariusz, reżyserię i zdjęcia, a także nagrodę publiczności. Film nominowany jest również do Oskarów w kategorii film nieanglojęzyczny.
7 czerwca 2014 r. Uroczysta promocja "Słownika wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza" autorstwa Mariusza Borowiaka w poewangelickim kościele w Nekielce. Słownik został wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy. Projektowi towarzyszyły konkursy; plastyczny i literacki adresowane do młodzieży gimnazjalnej. Podczas promocji przygotowano specjalną wystawę fotografii bohaterów Słownika. W uroczystości uczestniczyli również potomkowie - członkowie rodzin osób zaprezentowanych publikacji. Uroczystość uświetnił występ Chóru Kameralnego „Dysonans” z Poznania.
14 czerwca 2014 r. Wernisaż prac poplenerowych w kościółku w Nekielce. Zostały zaprezentowane obrazy namalowane podczas II Otwartego Pleneru Malarskiego w Podstolicach.
6 listopada 2014 r. Ogólnopolski projekt "Polska światłoczuła" ponownie w gminie Nekla. W Nekielskim Ośrodku Kultury wyświetlono film dokumentalny "Chopin - The Space Concert".
Film dokumentalno-muzyczny w reżyserii Adama Ustynowicza został nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco.
„Wyprawa promu kosmicznego STS-130 Endeavour miała polski i bardzo romantyczny akcent. W bagażu dowódcy płk. pil. George'a Zamki znajdowała się niezwykła pamiątka z Polski – kraju jego przodków…” (…) „płyta z muzyką Fryderyka Chopina, której słuchali astronauci ….” Film zawiera unikalne zdjęcia Ziemi widzianej z kosmosu.
Po zakończeniu projekcji widzowie uczestniczyli w dyskusji z reżyserem filmu Adamem Ustynowiczem, podczas której reżyser zasugerował celowość odnalezienia w archiwach zapisów dotyczących polskich przodków Georga Zamki. Nasze Stowarzyszenie podjęło współpracę z panem Krzysztofem Borowskim z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, która doprowadziła do odnalezienia takich śladów w okolicach Czerska w powiecie chojnickim. Trwają stosowne badania. Dziadek Georga, August Zamka wyemigrował w 1885 r. do USA i w Milwaukee prowadził sklep meblowy.
11 listopada 2014 r. W ramach uroczystości Święta Niepodległości nastąpiła promocja książki Michała Pawełczyka "Ziemia Nekielska i jej mieszkańcy w I wojnie światowej. Lista ofiar". Spotkanie z autorem poprowadził zastępca redaktora naczelnego "Wiadomości Wrzesińskich" - Tomasz Małecki. Przygotowano specjalną wystawę archiwalnych fotografii z okresu I wojny światowej, zatytułowaną „Wrócicie do domów, nim opadną liście z drzew”. Uroczystość uświetniła piękna część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Nekli.
Stowarzyszenie uczestniczyło w zakresie promocyjnym koncertu amerykańskiego choru mennonitów Hope Singers, który odbył się 2 września w parafii pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni.
W ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Bank Zachodni WBK, dofinansowanie zdobył projekt firmowany przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne „Siejemy ziarno – zbieramy plony. Kreatywne wspieranie rozwoju dzieci i kompetencji rodzicielskich na wsi”.
Gmina Nekla został nagrodzona statuetką oraz dyplomem w kategorii „Promocja lokalnego dziedzictwa historycznego”, związana z promowaniem szlaku rowerowego „Śladami osadnictwa olęderskiego”, przebiegającego przez cmentarze olęderskie i najciekawsze miejsca leżące na terenie gminy Nekla. Istotny wpływ na promowanie olęderskiego dziedzictwa, poprzez różne inicjatywy, ma Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Uroczystość wręczenie nagród odbyła się 7 listopada 2014 r.
Członek stowarzyszenia, Sebastian Mazurkiewicz został nagrodzony zaszczytnym tytułem Strażnika Dziedzictwa Rzeczpospolitej, przyznawanej przez Senat. Kapituła przyznała nagrody w dniu 8 października 2014 r.
Pan Michał Pawełczyk aktywnie uczestniczył w realizacji projektu Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” pn. Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, którego podsumowanie nastąpiło w dniu 29 grudnia 2014 r. w poznańskim Ratuszu. Więcej na ten temat:
Opracowali: Radosław Jagieła i Jerzy Osypiuk